Jump to content



Μαζική διαμαρτυρία χρηστών για τα προβλήματα του δικτύου της Forthnet


greekfragma

Recommended Posts

Ύστερα από πολλαπλές αναφορές και συζήτηση σύνταξης επιστολής, μία μερίδα συνδρομητών του παρόχου Forthnet προχωρούν σε μαζική διαμαρτυρία λόγω των ιδιαίτερα σοβαρών προβλημάτων που αντιμετωπίζει το δίκτυο της εταιρείας τους τελευταίους 2 μήνες. Πιο συγκεκριμένα, η διαμαρτυρία αφορά προβλήματα με χαμηλές ταχύτητες & υψηλά pings κατά τις ώρες αιχμής που έχουν διαπιστωθεί ότι οφείλονται σε υπερφόρτωση των εθνικών & διεθνών κυκλωμάτων της εταιρείας.

Όσοι είστε συνδρομητές και αντιμετωπίζετε επιβεβαιωμένα τέτοιου είδους προβλήματα (όχι άλλου είδους, όπως χαμηλό συγχρονισμό ή αποσυγχρονισμούς), είστε καλοδεχούμενοι να συμμετάσχετε μαζί μας στην διαμαρτυρία που θα σταλεί στην Forthnet και θα κοινοποιηθεί σε αρμόδιους φορείς (ΕΕΤΤ, ΚΕΠΚΑ, ΕΚΠΟΙΖΩ, ΙΝΚΑ, Υπ. Ανάπτυξης, Συνήγορο του Καταναλωτή, ADSLgr) καθώς και σε Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης.

Παρακαλείστε όσοι συνδρομητές, επιθυμείτε να συμμετέχετε, παρακαλείστε να στείλετε το συντομότερο τα εξής στοιχεία στην nmavro73:

* Ονοματεπώνυμο συνδρομητή (πχ Γιάννης Παπαδόπουλος)

* Το Forthnet e-mail σας (πχ giannispap60@ath.forthnet.gr)

* Περιοχή-Πόλη (πχ Ψυχικό, Αθήνα)

Σημείωση: τα προσωπικά στοιχεία των συνδρομητών θα χρησιμοποιηθούν μόνο για την παρούσα επιστολή και θα σταλούν μόνο στην Forthnet & στην ΕΕΤΤ, σε κανέναν άλλο φορέα.

κάνω απλά μια αναδημοσίευση από το forum του adslgr.com

Οι συμμετοχές κλείνουν την Παρασκευή

Πηγή

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=241998

:help1:

Υ.Γ. σαν είδηση στην κεντρική δεν θα ήταν άσχημη ιδέα νομίζω

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 243
  • Created
  • Last Reply

Ήδη έχω στείλει τα στοιχεία μου στην nmavro73.

Η κατάσταση της Forthnet είναι απελπιστική τις τελευταίες εβδομάδες.

Σε ώρες μη αιχμής από rapid χτυπάω 1.3 - 1.9 mb/s.

Σε ώρες αιχμής... άστα να πάνε... πάνω από 100-110 kb/s δεν βλέπω! :fie:

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να ήταν μόνο τα download speeds το πρόβλημά μας......

η όλη κίνηση γίνεται για πολύ πιο σημαντικούς λόγους από ένα απλό μπούκωμα ταχυτήτων.

packet loss ~10%

europe pings >120ms

us pings >250ms

γενικά πάνε άχρηστα τα voip instant messaging και web browsing με το εξωτερικό.

μακάρι να βγάλουμε γρήγορα άκρη.:stop:

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να ήταν μόνο τα download speeds το πρόβλημά μας......

η όλη κίνηση γίνεται για πολύ πιο σημαντικούς λόγους από ένα απλό μπούκωμα ταχυτήτων.

packet loss ~10%

europe pings >120ms

us pings >250ms

γενικά πάνε άχρηστα τα voip instant messaging και web browsing με το εξωτερικό.

μακάρι να βγάλουμε γρήγορα άκρη.:stop:

Ι νοου... ούτε ένα γκαιλτγουορς δεν μπορείς να παίξεις... Pings 300-350 σιχτίρια

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν το καταλαβαίνουν πως αυτό τους κάνει περισσότερο κακό;;;

Αυτός που θέλει να κατεβάσει κάτι θα το κατεβάσει ούτως ή άλλως.

Ίσως και πως μαμακία, αλλά δεν είναι προτιμότερο να χρησιμοποιείς "full" την γραμμή σου για 15 λεπτά αντί για 20 λεπτά; (από την μείωση της ταχύτητας).

Link to comment
Share on other sites

όχι γιατί αυτό που τους ενδιαφέρει είναι κάθε δεδομένη στιγμή ο κάθε συνδρομητής να τραβάει λιγότερους διαθέσιμους πόρους ασχέτως χρονικής στιγμής και διάρκειας.

για παράδειγμα σκέψου πόσο ελαφραίνει το δίκτυο εάν ρίξουν απο 3 mbps κάθε leecher που έχει το κατεβαστήρι ανοιχτό σε torrent και rapidshare links 24/7

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που κατεβάζει 24/7 κατεβάζει 24/7. Σε μεγάλο βαθμό ισχύει αυτό που λες, από την στιγμή δηλαδή που κάποιος θα τελειώσει το download θα ελευθερώσει το δικό του bandwidth, αλλά υπάρχει πολύ κόσμος που κατεβάζει απλά για να κατεβάζει.

Αυτοί θα έχουν μόνιμα την βελόνα κολλημένη στο full speed.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει σημασια αν καποιος κατεβαζει 24/7. σημασια εχει η Forthnet και η καθε εταιρια που δραστηριοποιειται στο χωρο των τηλεπικοινωνιων, να μπορει να καλυπτει το 110% των απαιτησεων των πελατων της και οχι να ψαλιδιζει απο δω κι απο κει το badwidth των πελατων. γι'αυτο πληρωνει!!

Link to comment
Share on other sites

Μα τι λέμε τώρα εγώ πληρώνω για 24 και την ποτέ δεν είδα πάνω από 8.. και τελευταία συγχρονίζει πάντα στα 3 και κατεβάζω με 16-30Kb... και έχω την forthnet να μου λέει ότι φταίει το σπίτι μου... :fist: που συμπληρώνω ; :...:

Link to comment
Share on other sites

Όντως η όλη κατάσταση είναι πολύ εκνευριστική, από εκεί που κατέβαζα με 500+ τώρα max με 70.ΕΛΕΟΣ:wall:Και έτσι αναγκάζομαι να αφήνω το pc ανοικτό το βράδυ που πιάνω πιο σεβαστές ταχύτητες, οι οποίες όμως και πάλι δεν σχετίζονται με αυτές που είχα πρώτα....

ΗΜΑΡΤΟΝ.........:weep:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.