Jump to content



Μετατροπή TFT σε TV!


Eldal

Recommended Posts

Καλησπερίζω την κοινότητα του Λάμπη. Να κάνω μια ερώτηση...

Έχω ένα "παλιό" πάνελ 19" της SONY και θέλω να αγοράσω μία 20-22" τηλεόραση ή μία καινούρια 22-24" TFT για το pc.

Η ερώτησή μου είναι: μπορώ να μετατρέψω το παλιό πάνελ σε τηλεόραση αγοράζοντας κάποια συσκευή (λέγε με tuner) ή κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό; Αν γίνεται κάτι τέτοιο και μια δυο προτάσεις αγοράς είναι ευπρόσδεκτες.

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορείς όπως είπες με εξωτερικό tv tuner

το έχω κάνει κ εγώ με μια παλιά Hitachi 17" που είχα στο pc.

δουλεύει έτσι 2 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.

Θα χρειαστείς επίσης ένα σετακι ηχεία,τα πιο απλά που θα βρεις.

να κοιτάξεις το tuner να υποστηρίζει και ψηφιακή tv αν σε ενδιαφέρουν τα ψηφιακά της ΕΡΤ

Link to comment
Share on other sites

!!!!! Voudas άλλο πράμα το πάνελ άλλο το μόνιτορ; Κανονική TFT οθόνη έχω στο pc μου. Άρα μόνιτορ μάλλον. Τώρα όσον αφορά στο tv-tuner: τα ηχεία που συνδέονται; πάνω στο tuner; το ίδιο το tuner πώς το συνδέω στην οθόνη (σε τι θύρα δηλαδή);

Link to comment
Share on other sites

τα ηχεια συνδεονται κανονικα με "καρφι" 3.5mm στο tuner.

ειναι αναλογα το tuner αυτο που ρωτας εμενα δινει 2 VGA εξοδους,αλλα δινουν dvi και vga,

κοιτας τι εισοδους εχει η οθόνη σου και βλεπεις,αν και πιστευω πως με ενα ανταπτορακι παλι θα γινεται δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ναι ναι ακόμα δεν πήρα το tuner που θέλω. Καταλήγω όμως σε 3 περιπτώσεις που ικανοποιούν τις απαιτήσεις μου. Μια τελευταία γνώμη θα ήταν χρήσιμη λοιπόν. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

http://www.priveshop.gr/product.php?code=109222&basket=109222

http://www.filosofou.gr/prod.php?id=8382&ref=pathfinder

http://www.texnologia.gr/index.asp?mod=eshop_item&p=1681&ref=pathfinder

Link to comment
Share on other sites

αυτό του e-shop που είναι το πιο οικονομικό, σε τι διαφέρει με τα υπόλοιπα??? και τα άλλα αναλογικά δεν είναι??

φίλε πάντως ψάχνοντας στο ebay, βρήκα και εκεί ένα ίδιο tuner που έβγαινε με μεταφορικά αν θυμάμαι καλά στα 40€

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη στα Avermedia....ΔΕΝ μπορεις να αλλαξεις την σειρα που μπαινουν τα αναλογικα καναλια...δηλαδη το tuner κανει auto-search και βαζει τα καναλια με καποια σειρα(Mega sto 12,Ant1 sto 3,Net στο 15κλπ)Ε λοιπον δεν μπορεις να το αλλαξεις αυτο στα αναλογικα καναλια!!Θα ειναι μονιμως εκει οσο και αν ακουγετε απιστευτο!!Θα εχεις πχ στο νουμερο 4 οτι αποφασισει αυτο...

Στα ψηφιακα(2-3 εχουμε στην ελλαδα) μπορεις κανονικα!!Αφου να φανταστειτε το μενου επιλογων για τα ψηφιακα ειναι τελειως διαφορετικο απο των αναλογικων...προφανως το εχει φτιαξει αλλη "ομαδα"...(Οι δυσπιστοι δειτε εδω η απλα κατεβαστε το manual οποιουδηποτε avermedia box

Kαι κατι αλλο που διαβασα ---> Κάτι που δεν έχει αναφερθεί και θα πρέπει να προσεχθεί ιδιαίτερα, είναι ότι η δυνατότητα προβολής των αναλογικών καναλιών υπάρχει μόνο μέσω της εξόδου DVi !!! Αν συνδέσετε την κάρτα με οθόνη ή τηλεόραση μέσω των Video-Out / S-Video τότε θα δείτε πως μόνο η ψηφιακή TV είναι διαθέσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω την κοινότητα του Λάμπη. Να κάνω μια ερώτηση...

Έχω ένα "παλιό" πάνελ 19" της SONY και θέλω να αγοράσω μία 20-22" τηλεόραση ή μία καινούρια 22-24" TFT για το pc.

Η ερώτησή μου είναι: μπορώ να μετατρέψω το παλιό πάνελ σε τηλεόραση αγοράζοντας κάποια συσκευή (λέγε με tuner) ή κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό; Αν γίνεται κάτι τέτοιο και μια δυο προτάσεις αγοράς είναι ευπρόσδεκτες.

Σε περιπτωση που εχει rca video in (αν και χλωμο το κοβω) μπορεις να το κανεις και με ενα παλιο video recorder χρησιμοποιωντας το δικο του tuner.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη στα Avermedia....ΔΕΝ μπορεις να αλλαξεις την σειρα που μπαινουν τα αναλογικα καναλια...δηλαδη το tuner κανει auto-search και βαζει τα καναλια με καποια σειρα(Mega sto 12,Ant1 sto 3,Net στο 15κλπ)Ε λοιπον δεν μπορεις να το αλλαξεις αυτο στα αναλογικα καναλια!!Θα ειναι μονιμως εκει οσο και αν ακουγετε απιστευτο!!Θα εχεις πχ στο νουμερο 4 οτι αποφασισει αυτο...

Στα ψηφιακα(2-3 εχουμε στην ελλαδα) μπορεις κανονικα!!Αφου να φανταστειτε το μενου επιλογων για τα ψηφιακα ειναι τελειως διαφορετικο απο των αναλογικων...προφανως το εχει φτιαξει αλλη "ομαδα"...(Οι δυσπιστοι δειτε εδω η απλα κατεβαστε το manual οποιουδηποτε avermedia box

Καλησπέρα,

φιλε μου κ εγω Avermedia εχω,παλιοτερο μοντελο βεβαια και αυτο που λες δεν ισχυει.Τουλαχιστον στη περιπτωση μου.

δεν ξέρω αν αλλαξε κατι η εταιρεια παντως στο δικο μου μοντελο ναι μεν κανει auto-search και βαζει το mega πχ στο 27 τον ΑΝΤ1 στο 40 κ.ο.κ. αλλα μετα μπορεις να τα φτιαξεις με τη σειρα που θες εσυ.

Ειναι λιγο επιπονη διαδικασια κ θελει προσοχη γιατι αν για παραδειγμα εχει πιασει την ΕΤ1 στο 5 και πας και μετακινησεις τον ΑΝΤ1 στο 5 θα πρεπει μετα να ξανακανεις auto-search για να σου ξαναπιασει την ΕΤ1 και δωστου παλι απτην αρχη αφου θα εχει αντιγραψει το προηγουμενο search και οποιες αλλαγες ειχες κανει.

Αυτη ειναι κ η μονη ιδιοτροπια του παντως και σιγα το προβλημα αφου ουτως η αλλως 1 φορα θα την κανεις τη διαδικασια αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.