Jump to content



DSLR μεχρι 500€


Recommended Posts

με 490 μπορείς να χτυπήσεις αυτό εδώ το κιτ που περιλαμβάνει δύο φακούς http://www.mdigitalphoto.gr/product_info.php?products_id=471

Όσο για τον 18-55 της canon έχω ακούσει ότι είναι χαμηλής ποιότητας φακός σε αντίθεση με τον αντίστοιχο nikkor. Βέβαια δεν έχω δουλέψει κανέναν από τους δύο οπότε δεν μπορώ να εκφέρω προσωπική γνώμη

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

τώρα που το σκέφτομαι, αν υπάρχουν ακόμα κιτ D40+18-55+55-200 δεν είναι καθόλου κακή ιδέα. και τα 299 € είναι πολύ καλα για να ξεκινήσεις με έναν αξιοπρεπή εξοπλισμό ;)

ρώτα και τον από πάνω να σου πει :D

Link to comment
Share on other sites

με 490 μπορείς να χτυπήσεις αυτό εδώ το κιτ που περιλαμβάνει δύο φακούς http://www.mdigitalphoto.gr/product_info.php?products_id=471

Όσο για τον 18-55 της canon έχω ακούσει ότι είναι χαμηλής ποιότητας φακός σε αντίθεση με τον αντίστοιχο nikkor. Βέβαια δεν έχω δουλέψει κανέναν από τους δύο οπότε δεν μπορώ να εκφέρω προσωπική γνώμη

:)

Με προβληματίζει το θέμα της σταθεροποίησης.. όσο να ΄ναι δεν έχω και το πιο σταθερό χέρι :D Συν το ότι θα αργήσω πολύ να πάρω άλλον φακό.

Οπότε μάλλον για τον VR λέω... Μια ερώτηση ακόμα, στο dpreview λένε (και το είδα κι εγώ στα test) ότι η d60 έχει λίγο πιο soft και saturated χρώματα από την canon! Εσείς που την έχετε τι λέτε; Είναι κάτι ενοχλητικό, διορθώνεται σε photoshop.. τι παίζει με αυτό το θέμα;

Έπαιζαν κάτι προσφορές για d40 στα media αλλά τέλος...

Link to comment
Share on other sites

με 490 μπορείς να χτυπήσεις αυτό εδώ το κιτ που περιλαμβάνει δύο φακούς http://www.mdigitalphoto.gr/product_info.php?products_id=471

Όσο για τον 18-55 της canon έχω ακούσει ότι είναι χαμηλής ποιότητας φακός σε αντίθεση με τον αντίστοιχο nikkor. Βέβαια δεν έχω δουλέψει κανέναν από τους δύο οπότε δεν μπορώ να εκφέρω προσωπική γνώμη

:)

Οι τιμές δεν συμπεριλαμβάνουν ΦΠΑ 19% :p

500 στρογγυλά η Canon 450D με τον 18-55 (οχι απο το ιδιο καταστημα)... Θα ηθελα να την πιάσω και στο χέρι βεβαια να δω τι λεει... Υπομονή ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω και γω το βήμα μάλλον τα Χριστούγεννα... Όχι τίποτες, για σας το κάνω για καλύτερα reviews :whistle2:

(Αφεντικό επιδότηση;:tw:)

Έπιασα την 450D στα χέρια μου και μάρεσε. Είδα και την Nikon D60, καλή αλλά νομίζω ότι η 450 μου κάθεται καλύτερα. Θα ξαναπάω αρκετές φορές στο κατάστημα μάλλον...

Από ότι καταλαβαίνω απο τα προαναφερθέντα, και οι δυο κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα από πλευράς απόδοσης, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα πρότεινα σε όλους μια βόλτα από www.dpgr.gr να διαβάσετε ότι θέλετε για από ανθρώπους που έχουν καταθέσει ψυχή τε και σώματι στη φωτογραφία. Οι πιό πολλοί το ξέρετε ήδη, απλά το αναφέρω και για τους υπόλοιπους, μιας και νύξη δεν έχει γίνει καμία.

Ο canon που έχετε ακούσει για "κακό" και χαμηλότερο ποιοτικά της nikon είναι ο 17-55, καμία σχέση με τον 18-55 IS.

Επίσης είμαι ευτυχής κάτοχος μιας 1000D + ΕF 18-55 IS εδώ και μερικές μέρες. Ναι, η ποιότητα είναι αντίστοιχη της τιμής και της κατηγορίας της. Δε με χάλασε η ποιότητα των πλαστικών. Η εικόνα που δίνει πρέπει να μας νοιάζει και όχι το περιτύλιγμα. Έχω πιάσει και "ποιοτικότερα" πλαστικά μηχανών τα οποία έχουν την τάση να πιάνουν μπίχλα υπό ιδρώτα και σκόνη.

Η μόνες διαφορές της 1000D σε σχέση με την 450D είναι:

1) Η 450 έχει μεγαλύτερη ανάλυση αισθητήρα από την 1000 (12.2 > 10.2)

2) 9 σημεία εστίασης έναντι 7

3) 3.0" οθόνη έναντι 2.5"

4) Άλλα πλαστικά (σε συγκεκριμένα σημεία)

Άλλες διαφορές δε βλέπω...

Σχόλια:

1) Αν θες να "μπεις" στον κόσμο του διαφράγματος τότε να ξέρεις ότι 2mp δεν κάνουν τη διαφορά.

2)Πιο πολλά σημεία εστίασης... χμ... είναι μόνο 2 παραπάνω και αυτά στον κάθετο άξονα, που έχει ήδη 3...

3)Η οθόνη χρησιμεύει μόνο για να βλέπεις τις ρυθμίσεις... 2 ίντσες πάλι μια χαρά θα ήταν.

Βέβαια σε αρχάριους σαν και εμένα η μεγάλη οθόνη βοηθάει στο να δεις που έχεις κάνει λάθη και να αλλάξεις ρυθμίσεις για να πάρεις ξανα τη φώτο. Από ένα σημείο και μετά δεν είναι απαραίτητη μια μεγάλη οθόνη.

Eν κατακλείδι...

Προτείνω 1000D με 18-55 IS για εξοικίωση. Και η 450D είναι μια χαρά εργαλείο, αλλά τη θεωρώ "μέση" λύση. Καλύτερα να πάρεις κάτι φτηνότερο και τα έξτρα λεφτά να πάνε σε αξεσουάρ. Πάντα μιλάμε βέβαια για σύγκριση μεταξύ canon.

ΕDIT: Να αναφέρω πώς μου έχουν πεί, ότι τα menu της canon είναι πιο φιλικά από nikon. Προσωπικά μου πήρε 20' να προσαρμοστώ, όλα γίνονται με ροδέλα ή συνδυασμό κουμπιού-ροδέλας.

Link to comment
Share on other sites

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos1000d/page2.asp

μερικες ομοιοτητες-διαφορες των 2 μοντελων

δεν ξερω αν πρεπει να αναφερω οτι η d80 με τον 18-55VR κανει 620 (και μαλλον πιο χαμηλα αν κανεις μια βολτα στα μαγαζια) ..οποτε κριμα ειναι για 120Ε να πας σε d60.

Μιλαμε για ενα "αντικειμενο" που 8α περασεις μαζι του χονδρικα 3-4 χρονια.

Απλα κριμα.

Τρελλη προσφορα ηταν και η d40 με τους 2 φακους για καποιον που μπαινει τωρα στο χωρο.Αν βρεις..

Υ.Γ

Συμφωνω με το εδιτ του bezdim..

Αν και ειναι 8εμα εξοικιωσης(για τον οποιονδηποτε με οποιαδηποτε μηχανη) ενα κλικ πιο ευχρηστο βρισκω το μενου της canon.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ

Συμφωνω με το εδιτ του bezdim..

Αν και ειναι 8εμα εξοικιωσης(για τον οποιονδηποτε με οποιαδηποτε μηχανη) ενα κλικ πιο ευχρηστο βρισκω το μενου της canon.

Φτιάχτηκε για το κοινό στο οποίο απευθύνεται :)

Link to comment
Share on other sites

Users που δεν θέλουν ή δεν μπορούν να ασχοληθούν πιο πολύ με το menu και τις ρυθμίσεις :)

Classic καζούρα μεταξύ Nikon - Canon users, μην ψαρώνεις, είναι όπως οι βάζελοι με τους γαύρους, άλρη δεν θα βγει ποτέ :)

(απλά κατ'εμέ δεν θα έπρεπε να είναι σε καμία περίπτωση κριτίριο αγοράς μιας DSLR οι μικροδιαφορές στην ευκολία του menu μεταξύ 2 διαφορετικών μηχανών. Είπαμε, υπάρχουν και οι Compact γι αυτό το λόγο :))

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το έβαλα και στο edit, εξ' άλλου όταν μιλάμε για DSLR μας ενδιαφέρει η ποιότητα και όχι το πως θα βγεί... εκτός και αν είμαστε χαζογκόμενες:sarcastic:

τώρα για τις ρυθμίσεις δεν ξέρω αν η nikon έχει παραπάνω, και τί είναι αυτό το παραπάνω...

Όπως και να 'χει, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα... με ότι βολευεται ο καθένας...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ racer! Με τον φακό του κιτ, 18-55 IS την αγόρασα.

Αυτή η προσφορά πια, μοιάζει να μου ξεγλυστράει συνέχεια. Σε όποιο MM ρωτούσα μόλις είχε τελειώσει.. τι να πώ.:confused: Πάντως για το budget και τις γνώσεις μου πιστεύω να με καλύψει το canoni :hehe:

Thanks hayabusa.. από το ΣΚ και μετά πιστεύω να ξεκινήσω...

Link to comment
Share on other sites

Εντέλει παιδιά πήρα σήμερα την 1000D από ΜΜ (αλλιώς θα πήγαινα πάλι για αναβολήι:) ). Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια :clap::clap:

Έλα ρε συνάδελφε! :T:

Την ίδια πήρα και εγώ πριν μια εβδομάδα... καλή μας σταδιοδρομία. :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.