Jump to content



ΑΤΙ ή NVidia για ASUS Striker II Extreme;


koulis13

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά. Καλέ εβδομάδα.

Έχω αγοράσει τη μητρική ASUS Striker II Extreme. Μου μένει να αγοράσω και κάρτα γραφικών.

Οι ερωτήσεις που θα ήθελα να σας κάνω είνει οι πιο κάτω:

1. Δεδομένου οτι η μητρική αυτή έχει chip nForce της NVidia με περιορίζει στο και η κάρτα γραφικών να είναι NVidia;

2. Στην περίπτωση που δέν υπάρχει αυτός ο περιορισμός, σε τί υλοποίηση να καταλήξω, ΑΤΙ ή NVidia;

Περιμένω τις απαντήσεις σας γιατί έχω σε αναμονή τον προμηθευτή μου.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περιορισμός από όσο ξέρω. Διάλεξε όποια κάρτα νομίζεις.

Αλλά το πλεονέκτημα είναι το SLI που θα παίζει καλύτερα από CF στη μητρική αυτή.

Οπότε αν είσαι σε δίλημμα, προτίμησε Nvidia.

Link to comment
Share on other sites

SLI ή CF δέν θα χρησιμοποιήσω. Πάντα είχα κάρτες ΑΤΙ και αυτή τη φορά σκέφτομαι ΑΤΙ να πάρω και συγκεκριμένα την 4870Χ2.

Αλλά απο οτι λέει ο φίλος gznp η συγκεκριμένη κάρτα δέν έπαιξε με 790i SLI.

Δέν ξέρω τεχνικά τί μπορεί να σημαίνει αυτό. Απλά δέν θέλω να σπαταλήσω καμιά 400αριά euro χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον απο πανω και εκτος αυτου μηπως να παρεις μια λυση νβιντια μιας και υπαρχουν αρκετες πιθανοτητες ναναι πιο "σωστος" συνδυασμος?Δηλαδη μια καρτα νβιντια με τσιπσετ της ιδιας εταιριας εχει ενα μικροοο αβανταζ σε σχεση με τσιπσετ νβιντια+καρτα αλλης εταιριας η καρτα νβιντια+τσιπσετ ατι

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Αγόρασα μια Gigabyte GeForce 9800 GX2 1G.

Ελπίζω να βγεί καλή.

Παρόλα αυτά η απορία μου παραμένει άν τελικά είναι συμβατές οι ΑΤΙ με τη συγκεκριμένη μητρική.

Link to comment
Share on other sites

"Ανάλογα με το τι παίζετε και σε τι ανάλυση "

Παιζουμε τα παντα και σε αναλυση 1920χ1200 φιλε μου gznp.

Εχω Striker II με Gainward Ati 4870x2 και το μηχανημα κανει παπαδες σε ολα τα games .

Τωρα το τι λες εσυ..................:coax::coax::coax::suicide:

Link to comment
Share on other sites

"Ανάλογα με το τι παίζετε και σε τι ανάλυση "

Παιζουμε τα παντα και σε αναλυση 1920χ1200 φιλε μου gznp.

Εχω Striker II με Gainward Ati 4870x2 και το μηχανημα κανει παπαδες σε ολα τα games .

Τωρα το τι λες εσυ..................:coax::coax::coax::suicide:

Τότε προφανώς κάτι στραβό παίζει με την EVGA μου (η αλήθεια είναι ότι με τόσες αρνητικές θερμοκρασίες που έχει παίξει αυτή, μάλλον τα κλασε τελείως).

Πάντως για 2560 που παίζω εγώ, η Χ2 είναι μονόδρομος (μόνο το Crysis δεν την παλεύει καθόλου εκεί πάνω).

Link to comment
Share on other sites

wrong decision :crazy:

Παιδιά δε μπορώ να ακούω βλακείες και θα ξαναπώ για χιλιοστή φορά ΜΗΝ ΜΙΛΑΤΕ ΑΝ ΔΕ ΞΕΡΕΤΕ!!!!

Επι 6 μήνες είχα πάνω την 9800gx2 και δεν υπήρξε παιχνίδι που να μου δημιούργησε πρόβλημα σε οποιαδήποτε ανάλυση και αν δοκίμασα.Φίλε μου είναι πολύ καλή επίλογη και πίστεψε με το χω μετανιώσει πολλές φορές που πρόσφατα πήγα σε 4870Χ2.Αν ειλίκρινα δε με ενδιέφερε το 3DMARK06 , VANTAGE και Crossfire X δε πρόκειται να άλλαζα κάρτα!!

Δεν ισχύει πάντα οτι οι πιο καινούργιες είναι και καλύτερες,μην ξεχνάμε οτι έχουμε φάει πολλές πατάτες απο καινούργιες και πολυδιαφημισμένες κάρτες!!!!:haha::haha:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.