Jump to content


7300 ή 6850?


babyonboard

Recommended Posts

Εχω εναν 7300 στο σπιτι καινουργιο που καθεται και εναν 6850 που παιζω τωρα,

Ποιον παο τους 2 προτεινεται ωσαν καλυτερο. Με τον 6850 λιγο που είχα παιξει ανέβηκε στα 3.6ghz.

Τα bench δεν με πολυ ενδιαφερουν, κυρίως παιχνιδια δουλευει το pc και κατι προγραμματάκια.

Ο 7300 τι δυνατότητες oc έχει?

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

προτείνω τον 7300 αν κάνεις και overclocking δεν τήθεται θέμα σύγκρισεις. υποστηρίζει καινούργιο σετ εντολών άρα πηγαίνει σε εφαρμογές πολύ καλύτερα. πιστεύω ότι άμα πας τον 7300 στα 3.6 που πηγαίνει τότε θα καταλάβεις διαφορά μεταξύτων δύο επεξεργαστών κυρίως σε περιβάλλον windows και εφαρμογές. όσο για το πόσο πάει ψάξε στο google αλλά σίγουρα θα είναι πιο ψυχρός από τον 6850

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο είχα στο μυαλό πως θα πηγαίνει γενικά καλυτερα,πάντα με overclock.

Οπότε με βλεπω για καινούργια ψαξίματα.Μιας και έχω και το νερακι ας το εκμεταλευτώ λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο είχα στο μυαλό πως θα πηγαίνει γενικά καλυτερα,πάντα με overclock.

Οπότε με βλεπω για καινούργια ψαξίματα.Μιας και έχω και το νερακι ας το εκμεταλευτώ λίγο.

ελατε ρε παιδια ο Ε6850 ειναι καλυτερος χαλαρα καλυτεροι χρονισμοι καλυτερο l2 cache τι αλλο θελετε?

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση ειναι και οταν υπερχρονιζεται?

Γιατι στα 4 περιπου που εχουν καταφερει πολλοι να τον ανεβασουν ανετα σχετικα,κυμαινεται στα ιδια επιπεδα με εναν 8400 σε επιδοσεις.Τουλαχιστον κάτι τετοιο είδα στο xtreme systems.

Βεβαια ακόμα δεν εχω ψάξει και πολλα πραγματα επι της ουσίας..

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση ειναι και οταν υπερχρονιζεται?

Γιατι στα 4 περιπου που εχουν καταφερει πολλοι να τον ανεβασουν ανετα σχετικα,κυμαινεται στα ιδια επιπεδα με εναν 8400 σε επιδοσεις.Τουλαχιστον κάτι τετοιο είδα στο xtreme systems.

Βεβαια ακόμα δεν εχω ψάξει και πολλα πραγματα επι της ουσίας..

κοιτα ειτε τον υπερχρονισεις ειτε οχι ο Ε6850 ειναι καλυτερος απο τον Ε7300 και ο Ε8400 ειναι καλυτερος και απο τους 2 και ανεβαινει παραπανω και απο τους 2 δεν υπαρχει καν θεμα συγκρισης 8400 με 7300 ειδικα οταν ειναι και o/c

σε καλυψα?:rap:

Link to comment
Share on other sites

κένεται λάθος γιατί ο 7300 είναι καλύτερος σε 1/1 καταστάσεις. και επίσεις στα προγράμματα είναι πιο γρήγορος. οι διαφορές είναι όμως τόσο μικρές που μπορεί να μην είναι καν εμφανής. εκεί που πραγματικά υπερέχει είναι όπως είπα στα καινούργια προγράμματα που βοηθάει το καινούργιο σετ εντολών.

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι θα δείς μικρές διαφορές, σε σημείο που όποιος και να είναι καλύτερος δεν αξίζει, εκτός και αν κάποιο κομμάτι έιναι διαμάντι και κάνει o/c υψηλότερο από το μέσο όρο...

Link to comment
Share on other sites

κένεται λάθος γιατί ο 7300 είναι καλύτερος σε 1/1 καταστάσεις. και επίσεις στα προγράμματα είναι πιο γρήγορος. οι διαφορές είναι όμως τόσο μικρές που μπορεί να μην είναι καν εμφανής. εκεί που πραγματικά υπερέχει είναι όπως είπα στα καινούργια προγράμματα που βοηθάει το καινούργιο σετ εντολών.

ρε φιλε πως να το κανουμε αφου εχεις αδικο δεν εχει τπτ καλυτερο ουτε χρονισμους ουτε cache ο 7300 με τον 6850 ειναι σαν να μου λες οτι η καρτα γραφικων 9500gt ειναι ποιο καινουργια απο την 8800gt αρα εχει καλυτερη συμβατοτητα με τα καινουρια παιχνιδια αρα καλυτερες επιδοσεις @@ εχει ελεος πια :nono::suicide:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί αλλά 7300 δεν βρήκα για να κάνω σύγκριση , πάντως τον 7200 τον πατάει ο Ε6850 άνετα http://www.tomshardware.com/charts/desktop-cpu-charts-q3-2008/3DMark-Vantage-CPU,817.html

http://www.tomshardware.com/charts/desktop-cpu-charts-q3-2008/Crysis-1680x1050,818.html

Link to comment
Share on other sites

googlare benches αν πιστεύεις το αντίθετο

αφου εσυ ειδες benches για βαλε ενα link να τα δουμε και εμεις γιατι θα μας τρελανεις εσυ με χειροτερα ρολογια kai cache καλυτερος ο 7300 τι να πω τι να πω:hang2:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα, επειδη ειχα και Ε6850 και Ε7200 θα ελεγα χαλαρα τον Ε7300 αν ειναι να μπει σε νερο. Ο Ε6850 σε εμενα με νερο πηγαινε βια 4-4.1 και για 24/7 καταστασεις στα 3.8 Τον 7200 τον πηγα 3.8 λογο περιορισμου στις μνημες και λογο απλης μητρικης (ειναι στο PC της κοπελας μου τωρα) και ειναι και με αερα. Οποτε με νερο σε βλεπω 4++ 24/7 ανετα.

Link to comment
Share on other sites

και εγω 7300 λεω να παιξεις... τον 6850 το ειχα με νερακι και μεχρι 4 επαιξα.. δεν ειδα να πηγαινει παραπανω και αν πηγαινα ηθελε πολυ ψαξιμο..

Οτι θα πηγαινε, θα πηγαινε, αλλα οχι πολυ παραπανω :p

Link to comment
Share on other sites

παιδια ο 7300 ειναι στα 2,66 και ο 6850 στα 3 ο 6850 εχει φτασει και πανω απο 5,5 και μου λετε οτι δεν μπορει να ανεβει τα 4? με αερα τα παιζει τα 4 αρκει να εχει καλη ψυκτρα α παλικαρι δεν μας ειπες το mobo σου

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ κομματια των 6850 που εφταναν χαλαρα ψηλα δλδ πανω απο 4 ηταν λιγα πιστευω... ειχα 6850 κ με αερα επαιζε στα 3.71 για 24/7... με το pc στο μπαλκονι κ θερμοκρασια περιβαλλοντος στους -3 με -4 ειδα ενα 4.2 με πολυ προσπαθεια , ρευμα, μπινελικι κ μονο για spi!

Kατα τη γνωμη μου , για oc , 7300 γτ χωρια ολων των αλλων θα συμπεριφερεται καλυτερα θερμικα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.