Jump to content



Οι καλύτερες μας ψηφιακές φωτογραφίες


Recommended Posts

Στη δεύτερη εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι σου αρέσει τόσο πολύ :hmm:

Φοβερή είναι και μάλιστα τυπωμένη γράφει απίστευτα. Ρώτα τον pavly που του την έβαλα στο γραφείο να την βλέπει κάθε μέρα.

Το γιατί δεν σου αρέσει δεν είναι περίεργο, καλώς ή κακώς δεν έχουμε όλοι την ίδια αίσθηση στην φωτογραφία (μάλλον καλώς :))

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 267
  • Created
  • Last Reply
Στη δεύτερη εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι σου αρέσει τόσο πολύ :hmm:

Από τεχνικής πλευράς είναι μια χαρά - ούτε καμμένη, ούτε στραβή, με σωστή αίσθηση βάθους/χώρου και σωστά χρώματα. Όντως, σε καλό gloss πρέπει να τυπώνει φοβερά.

Από καλλιτεχνικής άποψης, μήπως δε σου αρέσει η τέχνη (<- δε θέλω διαφωνίες σ' αυτό :D) των graffiti? Εμένα μ'αρέσει αρκετά σαν θέμα, ακόμα περισσότερο δε αν είχε κάποιο "έντονο" σε λόγια graffiti να σου τραβάει την προσοχή. Όπως και να χει, δημιουργεί συναίσθημα (από νεκρά και ψυχρά αντικείμενα), που κατ' εξοχήν για μένα, αυτό είναι η τέχνη της φωτογραφίας.

Link to comment
Share on other sites

Από τεχνικής πλευράς είναι μια χαρά - ούτε καμμένη, ούτε στραβή, με σωστή αίσθηση βάθους/χώρου και σωστά χρώματα. Όντως, σε καλό gloss πρέπει να τυπώνει φοβερά.

Από καλλιτεχνικής άποψης, μήπως δε σου αρέσει η τέχνη (<- δε θέλω διαφωνίες σ' αυτό :D) των graffiti? Εμένα μ'αρέσει αρκετά σαν θέμα, ακόμα περισσότερο δε αν είχε κάποιο "έντονο" σε λόγια graffiti να σου τραβάει την προσοχή. Όπως και να χει, δημιουργεί συναίσθημα (από νεκρά και ψυχρά αντικείμενα), που κατ' εξοχήν για μένα, αυτό είναι η τέχνη της φωτογραφίας.

Καλά το θέτεις gznp, από την άλλη είπαμε, ο καθένας έχει άλλα γούστα.

dubber , την φωτό με το ποταμόπλοιο σε ποια χώρα την τράβηξες ?

Στην Πράγα είναι.

@deninho: Στην πρώτη τα Exif φαίνονται, της 2ης είναι :

Camera

Model NIKON D300

Orientation Upper Left

Image

Exposure time 0.4 s

F-number f/8

Exposure program Manual

ISO speed ratings ISO 400

Date/time digitized 26/1/2009 6:58:11 μμ

Exposure bias value 0.00 eV

Max. aperture value f/2.8

Metering mode Center weighted average

Flash Flash did not fire

Focal length 17 mm

Lens 17-55 mm

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε λίγο το πλάνο, να πιάνει καλύτερα το Μακεδονία Palace. Επίσης, βγάλτη αν μπορείς από την άκρη του λιμανιού, γιατί μου τη "χαλάει" που το βλέπω στο κάτω μέρος - πιστεύω θα έβγαινε καλύτερα χωρίς αυτό.

Κατά τ'άλλα μ'αρέσει σαν χρώματα και concept :D

(Δοκίμασε και καμία από το Kitchen Bar ;))

Link to comment
Share on other sites

Μια προηγούμενη αλλά σε HDR

DSC_2046_2_resize.jpg

Click for larger

Ωραίο το concept, θα ηταν καλλίτερο εαν δεν φαίνονταν τοσο πολύ τα σημάδια της επεξεργασίας, στο μπροστινό μέρος του πλοίου εχει πολλά σημεία μετάβασης στο blur που μπλέκονται με το εστιασμένο πλοίο, το εστιασμένο νερό και ρύγχος εχει πολύ έντονο θόρυβο.

Τελος, η επιλογή σου να θολώσεις το νερο απο την αριστερή πλευρά, στην βάση της φώτο, χωρίς να ακολουθεί το βάθος πεδίου του πλοίου, προσωπικά το βλέπω "ψεύτικο" και αναληθοφανές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.