Jump to content



αναζήτηση νέου λειτουργικού


AGRIMI

Recommended Posts

μιας και έχω πολύ καιρό να ασχολειθώ με πλατφόρμες τις linux. θα ήθελα να μου προτείνεται ένα λειτουργικό (leopard,ubuntu,kubuntu και ότι άλλο υπάρχει) το οποίο θα ήθελα να έχει 3 πραγματάκια:

1) να είναι το πιο όμορφο δηλ. να δέχεται themes,visual styles, plugins κ.τ.λ

2)να είναι σταθερό δηλ. να μην κρασάρει και να μην με βγάζει την ψυχή.

3)να μπορώ να κάνω κοινή χρήση των σκληρών με windows xp.

βλέπεται είναι για κοπέλα η οποία δεν πρόκειται να κάνει τίποτα παραπάνω από ιντερνετ και open office. το θέλει πιο πολύ για styling.

επίσης αν έχει βγει κάποιο λειτουργικό που το πληρώνεις να μην αναφερθεί.

Link to comment
Share on other sites

Το 1 και το 3 μπορείς να το βρεις σε οτιδήποτε βάλεις.

Αν δεν θες να κρασάρει, καλύτερα μην βάλεις Ubuntu (μάλλον θα μου την πέσουν τώρα).

Βάλε κάτι σε debian. Αρκεί να ξέρεις να το στήσεις φυσικά.

Τώρα, όσον αφορά το styling τα λόγια είναι περιττά. Δεν θα πρότεινα linux λειτουργικό σε κάποιον που περιμένει από το σύστημά του μόνο style.

Βάλε windows με θέματα κ widgets αν είναι.

Αν απ'την άλλη δεν θες (καθώς είναι όλοι ευπρόσδεκτοι στην opensource κοινότητα), εμένα μου αρέσει τρελά το KDE4.1. Φόρτωσέ το στο debian.

Link to comment
Share on other sites

δυστηχώς δεν ξέρω τίποτα από στησίματα πλυν του να περιπλανηθώ στο ιντερνετ για λύσεις αρκεί να μην έχει ιδιαίτερες λέξεις μη κατανοητές. απλά πιστεύεις ότι το kde 4.1 είναι αυτό που μου κάνει? δεν χρειάζεται να είναι το καλύτερο πάνω σε αυτό που ζητάω ας είναι και το πέμπτο αρκεί να κάνει αυτά που ζητάω με το πρώτο να είναι το πιο σημαντικό.

τώρα με kde4.1 εννοείς ότι είναι ένα πρόγραμμα εγκατεστημένο πάνω στο λειτουργικό debian?

Link to comment
Share on other sites

δυστηχώς δεν ξέρω τίποτα από στησίματα πλυν του να περιπλανηθώ στο ιντερνετ για λύσεις αρκεί να μην έχει ιδιαίτερες λέξεις μη κατανοητές. απλά πιστεύεις ότι το kde 4.1 είναι αυτό που μου κάνει? δεν χρειάζεται να είναι το καλύτερο πάνω σε αυτό που ζητάω ας είναι και το πέμπτο αρκεί να κάνει αυτά που ζητάω με το πρώτο να είναι το πιο σημαντικό.

τώρα με kde4.1 εννοείς ότι είναι ένα πρόγραμμα εγκατεστημένο πάνω στο λειτουργικό debian?

Το kde είναι το shell ας πούμε του λειτουργικού.

Σαν να λέμε η διεργασία explorer.exe στα windows.

Το debian έρχεται με gnome ως window manager.

Βασικά όλα έχουν υποστήριξη themes.

Επειδή όπως λες είσαι αρχάριος, πήγαινε σε ubuntu. Ξέχνα το debian.

Αν πας ubuntu.com έχει το ubuntu με gnome.

Αν πας kubuntu.com έχει το ubuntu με kde.

Το δεύτερο εμφανισιακά μου αρέσει πολύ περισσότερο. Αλλά υπ'όψιν ότι είναι λιγάκι πιο βαρύ.

(Ανέκαθεν με βόλευαν περισσότερο οι εφαρμογές του kde)

Μην σε πολυανησυχεί το θέμα σταθερότητα στο linux.

Το σίγουρο είναι ότι μπορείς να γράψεις πολύ περισσότερο uptime απότι στα windows.

Και τέλος, μην ανησυχείς. Η κοινότητα του ubuntu είναι τεράστια. Η μεγαλύτερη κοινότητα Linux.

Οπότε ότι χρειαστείς υπάρχει το ubuntuforums το οποίο είναι τεράστια βάση πληροφοριών σχετικά με προβλήματα, πληροφορίες κλπ.

Και στο κάτω κάτω εδώ είμαστε κι εμείς βρε αδερφέ!

Link to comment
Share on other sites

ο υπολογιστής είναι q6600 στα 3200 με 4gb ram το οποίο σηκώνει vista για πλάκα. άρα να πάω σε kubuntu. η κοινότητα να φανταστώ ότι είναι η ίδια με την ubuntu. το leopard τη λέει δεν είναι καλό?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε kubuntu 64bit αν έχει τόση ραμ.

Ναι ίδια είναι η κοινότητα.

Όσο για το leopard το μόνο που ξέρω είναι ότι έχει ασυμβατότητες με κάποια κομμάτια υλικού που δεν παρέχονται από την apple.

Κατά τα άλλα εξαιρετικό unix-based λειτουργικό κλειστού όμως κώδικα.

Δεν μπορώ να στο προτείνω λόγω ασυμβατοτήτων που υπάρχουν.

Πάντως είναι εξαιρετικά απλό στη χρήση του. Πιο απλό κι από τα windows.

Link to comment
Share on other sites

Αν και μπερδεύτηκα λιγάκι με την ερώτησή σου...

Κατά την διάρκεια της εγκατάστασης θα μπει αναγκαστικά και ο grub.

Αυτό σημαίνει ότι μετά την πρώτη εκκίνηση θα σου βγάλει μενού τι θες να εκκινήσεις.

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο από τη μεριά σου. Όχι εξτρά προγράμματα δηλαδή(τι είναι το bcd;)

Link to comment
Share on other sites

με την σειρά μου να σου προτείνω και εγώ ubuntu/kubuntu

για gnome(δικη μου προτίμηση) http://art.gnome.org/

για kde http://www.kde-look.org/

για να ικανοποιήσουμε την πρώτη επιθυμία σου

όσο για την σταθερότητα δεν έχω να πω τίποτα απλά δοκίμασε το

όσο με τα χρ από το linux θα μπορείς να τα κανεις ότι θες

περιμένουμε για νεότερα

Link to comment
Share on other sites

Κάνε την αρχή με το Ubuntu και στην πορεία μπορείς να μεταβείς σε Sidux (Debian unstable). Αν δεν παίζεις παιχνίδια τότε μην σε απασχολεί τίποτα. Μέσω Virtualbox μπορείς να έχεις winxp και να τρέχεις όποιο πρόγραμμα θες χωρίς φόβο και πάθος.

Καλή αρχή!!

Link to comment
Share on other sites

Aφού το θές και για styling όπως είπες θα σου πρότεινα να δείς και το Linux Mint.

Βασίζεται στο debian (όπως και το Ubuntu), έχει το περιβάλλον του kde και είναι πολύ όμορφο και καλοφτιαγμένο από άποψη εμφάνισης.

Aφού και εσύ δεν γνωρίζεις πολλά πράματα θα σου πρότεινα να κατεβάσεις ένα (όποιο αποφασίσεις τελικά) livecd που δεν κάνει αλλαγές στο σύστημα και να δείς από αυτό ποιό περιβάλλον σου αρέσει (ή στη φίλη σου) περισσότερο.

Όλες σχεδόν οι διανομές έχουν πλέον ένα liveCD από όπου μπορείς να πάρεις μια γεύση χωρίς να πειράξεις τον υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.