Jump to content



Νέο PC 2009-2010


anemovatis

Recommended Posts

Συνθεση υπολογιστη για το νεο ετος, ο οποιος θα αγοραστει το αργοτερο μεχρι τελη Δεκεμβριου 2008.

Case : Coolermaster ATCS-840 Black. [ Release Date 25 November 2008 - μου τρεχουνε τα σαλια με αυτο το κουτι. :) ]

PSU : Corsair 1000W CMPSU-1000HXEU

Mobo : Asus Rampage II Extreme X58

CPU : Intel Core i7 920 or Intel Core i7 940 (Ακομα δεν εχω αποφασισει εαν θα παρω τον μικρο η το μεγαλο αδελφο)

CPU cooler : (Αντε να βγουνε 3-4 σοβαρα να διαλεξουμε)

RAM : OCZ or Corsair DDR3 8GB 1333Mhz (πιθανοτατα double DDR3 setup με 4χ2GB)

GPU : Gainward 4870X2 (the one from hell)

1st HDD - Boot : Western Digital Velociraptor 300GB (Windows 64bit, Games και Apps)

2st HDD - Data : Samsung 1TB HD103UJ 1TB (Data)

3rd HDD - External : (Backup Data)

Sound : Creative X-FI Titanium Fatality

Monitor : EIZO 22" S2231W

DVD-RW : Whatever!

Keyboard : Logitech Illuminated Keyboard

Mouse : Microsoft Habu

UPS: APC Backup UPS 1500VA

Το PC αυτο θα κανει 3D Rendering/Motion Graphics (Maya, After Effects) και Gaming.

Ειμαι ανοιχτος σε οποιαδηποτε ενναλακτικη προταση η ιδεα περι αυτης της συνθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας η επιλογη της μνημης ειναι λαθος.

θελεις 3χ1GB ή 3Χ2GB DDR3 μνημη για να δουλεψει το triple channel που υποστηριζουν οι νεοι i7 επεξεργαστες της Intel.

Απο εκειε και περα. Τα δεδομενα που θα εχεις στους δισκους ειναι σημαντικα?

Αν ναι, τοτε προτεινω να μην δωσεις 270 για τον 300αρη ραπτορ, αλλα 170 για εναν 150αρη και τα αλλα 100 δωστα για να παρεις εναν ακομα Samsung Spintpoint 1TB για διαταξη Raid_1.

Βασικα για την επιλογη του δευτερου δισκου θα ελεγα να κοιταξεις και προς WD μερια, και συγκεκριμενα τον WD Black series 1TB. Παρα πολυ γρηγορος δισκος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι ειναι υποχρεωτικο. Και με μια μνημη παιζει το μηχανημα. Το θεμα ειναι οτι απο την στιγμη που θα δωσεις ΤΟΣΑ λεφτα γιατι να μην παρεις το 100% των δυνατοτητων του μηχανηματος σου?

Ουτε οι διαφορες ειναι αισθητες απο dual σε triple αλλα αυτο το 2-3% γιατι να το χασεις?

Μιλαμε για καινουριο μηχανημα οχι για αναβαθμιση οπου τιθεται θεμα με υπαρχουσες μνημες.

Link to comment
Share on other sites

http://www.tomshardware.com/reviews/Intel-Core-i7-Nehalem,2057-13.html

Αν εννοεις αυτο δεν λεει πουθενα οτι ειναι πιο αργο. Απλα οτι αν εχεις ηδη μνημες Dual channel δεν αξιζει να πας σε αλλαγη του κιτ.

To ιδιο σαν conclusion αναφερει και ο anand.

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/intel/showdoc.aspx?i=3448&p=5

Link to comment
Share on other sites

"It is possible that the Core i7 running at 3.20 GHz is not fast enough yet to reap any real benefit from the added bandwidth of the tri-channel memory interface. Perhaps only future systems or multi-processor server setups will be able to realize performance gains."

Αυτο περισσοτερο κρατησα στο μυαλο μου απο Tom's.

-- Dual DDR3 Triple DDR

Latency 37.2 ns 44.2 ns

Link to comment
Share on other sites

Imo

1.22" + 4870X2 δεν πανε μαζι

2.Αν εστηνα PC τωρα θα επελεγα το 3-channel κι ας μην ειναι απαραιτητο

3.Δεν θα εδινα ουτε 1Ε για καρτα ηχου

4.Αν ειχα σημαντικα αρχεια θα πηγαινα στο RAID-1 που προτεινε και ο jax,ο 300αρης velociraptor δεν ειναι και τοσο απαραιτητος....

Link to comment
Share on other sites

Λεπόν:

1) 22" + 4870X2 δεν πανε μαζι (+1). Απλά λάθος αγορά, με μια 4870 είσαι jet για jet. ΜΟΝΟ αν ελπίζεις σε GPU Acceleration, θα σου πρότεινα την Χ2.

2) 3-ple channel - Το PC αυτο θα κανει 3D Rendering/Motion Graphics (Maya, After Effects) - απλά δεν παίζει να ΜΗΝ βάλεις. Το Bandwidth σε νοιάζει σε τέτοιες εφαρμογές και με το 3πλό κανάλι πιάνει απίστευτα νούμερα. Αυτά τα προγράμματα, όσο πιο βαριά χρήση τους κάνεις, τόσο περισσότερο θα σου δώσουν δύναμη οι μνήμες σε 3ple channel.

3) Δεν θα εδινα ουτε 1Ε για καρτα ηχου (-1). Αν είσαι λάτρης του καλού ήχου και έχεις Super ηχοσύστημα (Super είπα, δεν είπα Ζ-5500), τότε ΚΑΡΦΙ πας για ASUS Xonar D2X ή καμιά Auzentech Prelude (αν επιθυμείς τόσο πολύ το X-Fi) ή για την Auzentech Meridian (αν τη βρεις πλέον). Μιλάμε για διαφορά στον ήχο όταν έχουμε ποιοτικά ηχοσυστήματα πάνω στην κάρτα - οι Creative είναι άριστες μόνο για Gaming και ταινίες / όχι για μουσική. Αν βέβαια τα ηχεία σου δεν είναι τέτοιου επιπέδου, και με την onboard (η οποία παίζει να ειναι X-Fi) θα παίζουν τζάμι.

4) Αν πραγματικά θες γρήγορο δίσκο, δώσε παραπάνω κανά 200€ από τον Veloci και πάρε έναν SLC SSD. Ναι, πέφτεις πολύ σε GB, αλλά η ταχύτητα που δίνει αξίζει και με το παραπάνω (για επαγγελματικό setup).

5) CPU Cooler υπάρχουν ΠΟΛΛΑ σοβαρά - απλά σε διαφορετικά χρώματα :hehe: :hehe: Thermalright Ultra 120 Extreme (ασημένια, μαύρη ή χάλκινη - θα βγάλει bracket για τους 1366 σύντομα :D)

Αυτά τα ολίγα :D

Link to comment
Share on other sites

Imo man, με αυτή την σύνθεση πληρώνεις premium για τεχνολογία που δεν χρειάζεσαι. Ειδικά μερικές επιλογές σου όπως το 1000αρι τροφοδοτικό, η 4870x2@1680-1050, τα 8gb μνήμης και η κάρτα ήχου είναι εντελώς overkill.

Μπορείς να κάνεις την δουλειά σου με αξιώσεις και με ακριβώς τα μισά λεφτά imo.

Link to comment
Share on other sites

Λεπόν:

2) 3-ple channel - Το PC αυτο θα κανει 3D Rendering/Motion Graphics (Maya, After Effects) - απλά δεν παίζει να ΜΗΝ βάλεις. Το Bandwidth σε νοιάζει σε τέτοιες εφαρμογές και με το 3πλό κανάλι πιάνει απίστευτα νούμερα. Αυτά τα προγράμματα, όσο πιο βαριά χρήση τους κάνεις, τόσο περισσότερο θα σου δώσουν δύναμη οι μνήμες σε 3ple channel.

Δηλαδη η 6GB RAM (που ειναι λιγα) η 12GB RAM (που ειναι πολλα). Νομιζω θα προτιμησω dual και 8GB.

3) Δεν θα εδινα ουτε 1Ε για καρτα ηχου (-1). Αν είσαι λάτρης του καλού ήχου και έχεις Super ηχοσύστημα (Super είπα, δεν είπα Ζ-5500), τότε ΚΑΡΦΙ πας για ASUS Xonar D2X ή καμιά Auzentech Prelude (αν επιθυμείς τόσο πολύ το X-Fi) ή για την Auzentech Meridian (αν τη βρεις πλέον). Μιλάμε για διαφορά στον ήχο όταν έχουμε ποιοτικά ηχοσυστήματα πάνω στην κάρτα - οι Creative είναι άριστες μόνο για Gaming και ταινίες / όχι για μουσική. Αν βέβαια τα ηχεία σου δεν είναι τέτοιου επιπέδου, και με την onboard (η οποία παίζει να ειναι X-Fi) θα παίζουν τζάμι.

καθαρα για gaming την θελω την Χ-Fi.

4) Αν πραγματικά θες γρήγορο δίσκο, δώσε παραπάνω κανά 200€ από τον Veloci και πάρε έναν SLC SSD. Ναι, πέφτεις πολύ σε GB, αλλά η ταχύτητα που δίνει αξίζει και με το παραπάνω (για επαγγελματικό setup).

Σκεφτουμουνα κατι τετοιο να κανω αλλα με εναν SSD ακομα και 128αρη η εστω πανακριβο 250αρι δεν χωραω ουτε για πλακα. Θα πρεπει τουλαχιστον να παρω 2χ250ΜΒ με αντιτοιμο 1300€ για να γινει δουλεια.

5) CPU Cooler υπάρχουν ΠΟΛΛΑ σοβαρά - απλά σε διαφορετικά χρώματα :hehe: :hehe: Thermalright Ultra 120 Extreme (ασημένια, μαύρη ή χάλκινη - θα βγάλει bracket για τους 1366 σύντομα :D)

Αυτην εχω και τωρα στον Q6600 σε push&pull. Δεν την ξαναπερνω με τιποτα. Περιμενω Noctua η καποια με direct heatpipe contact. :D

Link to comment
Share on other sites

πάρε 6gb 1600mhz για να είσαι στο ίσιο frequensyτα λεφτά της διαφοράς corei 920 με 940 και τα λεφτά του 300gb velociraptor δώστα να πάρεις ssd δίσκους που θα σε χρησιμεύσουν

πραγματικά. το τροφοδοτικό είναι υπερβολή και με 700 watt κάνεις την ίδια και καλύτερη δουλειά μιας και θα έχεις καλύτερο efficiency. όπως και με την κάρτα γραφικών αν δεν πάρεις πάνω από 24" οθόνη διαφορά με μια 4870 δεν θα δεις σε 22" και κάτω. και μητρική αν δεν κάνεις overclocking να πάρεις την πιο φθηνή διαφορά δεν θα δεις πάλι. απ' ότι φαίνεται όλες καλές είναι.

στο φινάλε με τα λεφτά που θέλεις να σπαταλήσεις κάνεις πολύ καλύτερο μηχάνημα από αυτό που προτείνεις. όσο για τον chosen που λες δεν νομίζω να μην ξέρει απλά τα gb μνήμης από μόνα τους δεν λένε τίποτα.πλέον οι ssd-slc δίσκοι κάνουν την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

πάρε 6gb 1600mhz για να είσαι στο ίσιο frequensyτα λεφτά της διαφοράς corei 920 με 940 και τα λεφτά του 300gb velociraptor δώστα να πάρεις ssd δίσκους που θα σε χρησιμεύσουν

πραγματικά. το τροφοδοτικό είναι υπερβολή και με 700 watt κάνεις την ίδια και καλύτερη δουλειά μιας και θα έχεις καλύτερο efficiency. όπως και με την κάρτα γραφικών αν δεν πάρεις πάνω από 24" οθόνη διαφορά με μια 4870 δεν θα δεις σε 22" και κάτω. και μητρική αν δεν κάνεις overclocking να πάρεις την πιο φθηνή διαφορά δεν θα δεις πάλι. απ' ότι φαίνεται όλες καλές είναι.

στο φινάλε με τα λεφτά που θέλεις να σπαταλήσεις κάνεις πολύ καλύτερο μηχάνημα από αυτό που προτείνεις. όσο για τον chosen που λες δεν νομίζω να μην ξέρει απλά τα gb μνήμης από μόνα τους δεν λένε τίποτα.πλέον οι ssd-slc δίσκοι κάνουν την διαφορά.

Ευχαριστω.

Βλεπω οτι οι SSD ειναι μονοδρομος. Τι μαρκα προτεινετε ?

Link to comment
Share on other sites

Απο εκειε και περα. Τα δεδομενα που θα εχεις στους δισκους ειναι σημαντικα?

Αν ναι, τοτε προτεινω να μην δωσεις 270 για τον 300αρη ραπτορ, αλλα 170 για εναν 150αρη και τα αλλα 100 δωστα για να παρεις εναν ακομα Samsung Spintpoint 1TB για διαταξη Raid_1.

Βασικα για την επιλογη του δευτερου δισκου θα ελεγα να κοιταξεις και προς WD μερια, και συγκεκριμενα τον WD Black series 1TB. Παρα πολυ γρηγορος δισκος.

The WD Caviar Black series 1TB provides a fast 106 MB/s maximum read/write transfer rate, but it cannot beat the Samsung Spinpoint F1, which has been dominating this area for almost 9 months. -Tom's Hardware.

Link to comment
Share on other sites

απλά δεν έχω ακούσει καλά ως προς αξιοπιστία λόγια για τους samsung. και επειδή κάηκε πρόσφατα η γούνα μου απτους seagate, εγώ θα πάω σε WD κι ας χάνω λίγο σε επιδόσεις...

Link to comment
Share on other sites

απλά δεν έχω ακούσει καλά ως προς αξιοπιστία λόγια για τους samsung. και επειδή κάηκε πρόσφατα η γούνα μου απτους seagate, εγώ θα πάω σε WD κι ας χάνω λίγο σε επιδόσεις...

Δεκτο και κατανοητο. :)

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχην, ξεχαστε τα 6Gb-1600 mhz σε coreI7. παιζει μνημες μεχρι 1066mhz. απο την αλλη εχω μια ερωτηση να κανω για τους γνωριζοντες. ποσο bandwidth εχει το dual και ποσο το triple channel?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.