Jump to content


Xpress Recovery 2 σε GIGABYTE S-SERIES


Infotech

Recommended Posts

Ειλικρινά δεν έχω κουράγιο να γράψω πολλά για αυτό άλλο (μάλλον δεν θέλω να το σκέφτομαι!).

Λίγα και απλά:

Τελικά αυτό το unallocated partition πως το θέλει;

Απλά unallocated?

Ορισμένο ως Primary μέσω Windows Management?

Όποιος το έχει δουλέψει ας μου πεί!!!? :o

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τώρα που είμαι πιο ήρεμος θα σας τα γράψω και αναλυτικότερα.

Έχουμε και λέμε,

στο manual

(για όσους δεν το έχουν -> http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/Manual_DownloadFile.aspx?FileType=Manual&FileID=18908)

στην σελίδα 67 παράγραφο 4 λέει να τσεκάρουμε ότι υπάρχει ελεύθερο partition και μάλιστα να είναι unallocated space (με την μαύρη ρίγα).

Έπειτα στην παράγραφο 5 και ιδιαίτερα στο figure 7 ο ποιητής μας λέει (και το τονίζει με έντονα γράμματα) ότι ΠΡΕΠΕΙ να κάνουμε το partition αυτό Primary partition μέσω του New Partition Wizard. Τότε λέει θα είναι έτοιμο το partition αυτό προς χρήση από το Xpress recovery.

Άντε και το έκανα

και μάλιστα είναι και 250γίγα partition (όσο είναι και το πρώτο μου το Active NTFS μου)

και δεν του έκανα φορμάτ ούτε αντιστοίχηση σε γράμμα (D:, E: κτλ)

και δεν υπάρχει και άλλο (τρίτο) partition, είναι το μόνο του μετά το Active-Primary του λειτουργικού μου

2ο Σενάριο είναι ότι το άφησα ως unallocated space διότι με πονηρέψανε οι εικόνες 12 και 16 στις σελίδες 68 και 69 αντίστοιχα. Πάλι τζίφος!

3ο σενάριο είναι ότι έκανα πάλι το 1ο αλλά πριν τρέξω XPress-Recovery έριξα ένα fixmbr

4o σενάριο είναι όπως το 2ο αλλά με την χρήση του fixmbr αμέσω πριν τρέξω XPress-Recovery

Ε ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΤΙΜΟ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ BACKUP ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΣ ΧΩΡΟΣ ΣΤΟ HDD ??

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε βλέπω από τα νεύρα σου να έχεις γίνει έτσι --> :jester: ...για τσέκαρε εδώ :

Gigabyte Xpress Recovery2 Guide :

NOTE:

1. For the first time of use Xpress Recovery2, user have to assign BIOS Boot up option to "Boot from CD-ROM", and put Driver CD (*) into assigned optical drive. After reboot the system, when user's screen appears "Press any key to startup Xpress Recovery2", then press any key to run the Xpress Recovery2 program.

*--> Download Xpress Recovery 2 (Ver.1.01.070817 , 11.9 MB/ Image file )

--> Notes :

1. Support GIGABYTE Intel P35/G33/965/946/945 chipset & AM2 series motherboards

2. This file is in an image format, after download please burn the image into a CD for use.

3. After updating to latest version, please use this latest version Xpress Recovery2 to back up your files.

O.S. : Windows 2000 ,Windows XP ,Windows Vista x86 (32-bit) ,Windows Vista x64 (64-bit)

Βάλε το "δρίβερ σιντί" και βλέπομεν...:T:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ΟΚ με το το Xpress Recovery. Δήλωσα ως Native τον controller του δίσκου καθώς επίσης απενεργοποίησα τον extra controller Που έχει η mobo. Ίσως να ήταν συμπτωματικό ίσως και όχι. Το λέω αυτό γιατί έκανα πάρα πολλές δοκιμές και αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.