Jump to content



Χρήση Ράπτορα


lazarosleon

Recommended Posts

Να ρωτησω τωρα και εγω. Μολις πηρα τον ραπτορα στα 150 γιγα. Υπαρχουν καποιες ρυθμισεις στο να τον κανω να παει πιο γρηγορα? Αξιζει ως βασικος δισκος πχ για εκκινηση, θα δω διαφορα? η να τον κρατησω μονο για Nero Vision + Convertx x ????

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θέλει τίποτα ρυθμίσεις....

Πήρες raptor και αναρωτιέσαι αν θα του βάλεις το os :sarcastic:?Φυσικά και ναί

Στο nero και το Convert-x to dvd δεν νομίζω οτι κάνει μεγάλη διαφορα ο σκληρός.Εκεί είναι σημαντική η ταχύτητα του επεξεργαστή και η συχνότητα των μνήμων....(Απο ότι ξέρω τουλάχιστον)

Link to comment
Share on other sites

Partition δεν του κανω, το αφηνω οπως ειναι, ετσι δεν ειναι??Γιατι κατι ακουσα πως μπορει να κοψει και η ταχυτητα. :-O

Δεν αξίζει να τον χωρίσεις. 150Gb τι να κάνεις; Καλύτερα ολόκληρος, κατά την άποψή μου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ακουσει κατι αρβυλε πληροφοριες πως και καλα επειδη οι δισκοι αυτοι ειναι πολυ γρηγοροι, δεν ειναι αντοχης ουτε στον χρονο, και καλα για να μην χασω πληροφοριες σημαντικες κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ακουσει κατι αρβυλε πληροφοριες πως και καλα επειδη οι δισκοι αυτοι ειναι πολυ γρηγοροι, δεν ειναι αντοχης ουτε στον χρονο, και καλα για να μην χασω πληροφοριες σημαντικες κλπ κλπ.

Tότε με τους SSD τι έπρεπε να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Οι SSD δεν έχουν κινητά μέρη για να χαλάσει κάτι. Οι ράπτορες λόγω περισσότερων στροφών καταπονούνται περισσότερο αλλά όχι ότι δεν είναι αξιόπιστοι. Όπως όλοι οι δίσκοι (αν είναι να σκάσει θα σκάσει.. δεν πα να είναι και τυρανόσαυρος rex....).

Απέφυγε τα συχνά defrag και full antivirus scan που σκίζουν τους δίσκους και θα έχεις βαθιά γεράματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά οι SSD έχουν περιορισμένο αριθμό εγγραφών σε κάθε cell (100,000 έως 1,000,000 φορές) μετά το χεραιτάς το cell... Οι σκληροί δίσκοι δεν το έχουν αυτό!

Όσο για το defrag kai antivirus scan δεν νομίζω ότι θα έκανε καμμία πρακτική διαφορά στην ζωή του δίσκου.

Η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω εγώ είναι να τον διατηρείς όσο πιο κρύο μπορείς...

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον, θα ήθελα να προσθέσω, κάντον 2 παρτίσιονς, δε θα χάσεις σε επιδόσεις, μάλλον θα κερδίσεις σε seek times. Επίσης για λειτουργικό και προγράμματα δε νομίζω να σου χρειαστούν πάνω από 40-50 γιγα. Βάλε παιχνίδια στο δεύτερο παρτίσιον με τα υπόλοιπα ή τα βίντεο που επεξεργάζεσαι (ακόμα καλύτερο).

Link to comment
Share on other sites

Οι SSD δεν έχουν κινητά μέρη για να χαλάσει κάτι. Οι ράπτορες λόγω περισσότερων στροφών καταπονούνται περισσότερο αλλά όχι ότι δεν είναι αξιόπιστοι. Όπως όλοι οι δίσκοι (αν είναι να σκάσει θα σκάσει.. δεν πα να είναι και τυρανόσαυρος rex....).

Απέφυγε τα συχνά defrag και full antivirus scan που σκίζουν τους δίσκους και θα έχεις βαθιά γεράματα.

Με την ίδια λογική οι δίσκοι των servers στις 15Κ στροφές έπρεπε να τους παίρνουμε στο χέρι για πλάκα! Είναι πιο ανθεκτικοί όμως απο πολλούς 7200

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τον καινούργιο veloci ή τον παλιό raptor x πήρες?

Στις 20/11/08...ελπίζω (γιαυτόν περισσότερο) να είναι ο veloci...και να μην υπήρχε πουθενά διαθέσιμος ο παλιός..

EDIT :

Τουτο το πραγμα πηρα. http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1161032&x=30&category=69977741&catalog=20

Raptor δεν ειναι ο veloci ?????

Yeap...αυτός είναι Velociraptor...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά οι SSD έχουν περιορισμένο αριθμό εγγραφών σε κάθε cell (100,000 έως 1,000,000 φορές) μετά το χεραιτάς το cell... Οι σκληροί δίσκοι δεν το έχουν αυτό!

Οι σκληροί έχουν MTBF. Το ότι βγήκαν SSD στην αγορά σημαίνει ότι τα όρια που λές είναι αρκετά μεγάλα για να μην ανησυχείς ή για να φτάσει νωρίτερα η ώρα που θα τον πετάξεις/αλλάξεις από την ώρα που θα χαλάσει. Επιπλέον οι SSD έχουν πλέον (οι "καλοί" τουλάχιστον) στον controler τους αλγόριθμο που αποφεύγει να χρησιμοποιεί το ίδιο cell συνεχώς.

Όσο για το defrag kai antivirus scan δεν νομίζω ότι θα έκανε καμμία πρακτική διαφορά στην ζωή του δίσκου.

Να νομίζεις! Το λένε και οι ίδιες οι εταιρίες κατασκευής τέτοιων λογισμικών. Ότι δηλαδή στρεσάρουν τη συσκευή. Προσωπικά, το ένα και μοναδικό crash δίσκου που είχα έγινε στη διάρκεια ενός πολύωρου antivirus scan. Είναι η διαφορά του να δουλεύεις ένα αυτοκίνητο ας πούμε σε normal ρυθμούς και να το σκίζεις στα γκάζια. Πότε είναι πιθανότερο να χαλάσει πριν την ώρα του?

Η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω εγώ είναι να τον διατηρείς όσο πιο κρύο μπορείς...
Σε έρευνα της Google στα server farms της (η Google έχει γύρω στις 250000 servers) προέκυψε ότι η extra ψύξη στους δίσκους δεν είχε επίδραση στα ποσοστά αστοχίας δίσκων.

Αν έχεις ένα καλά αεριζόμενο κουτί και δίσκους μακρυά από "νεκρές" περιοχές ρεύματος αέρα, τότε είσαι μιά χαρά. Όλα τα άλλα είναι περισσότερο ...ψυχολογικά.

Για τα δύο partitions σε ένα δίσκο, έπειδή είμαι έτσι πολλά χρόνια, έχω να πώ ότι όταν μεταφέρεις data από το ένα partition στο άλλο οι επιδόσεις πέφτουν αρκετά από το πήγαινε-έλα των κεφαλών και επιπλέον στρεσάρεις άσχημα το δίσκο. Δεν πρόκειται να το ξανακάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ο Δισκος που εχω λοιπον στα χερακια μου λεει WD 1500 HLFS Velociraptor. Ειναι καλος αυτος? Και θα τον κρατησω εν τελη ενα Partition. Εαν δεν ειχα προβλημα με τις Sata συσκευες(ειναι 2 DVD , 4 δισκοι συνολο) θα ειχα κανει και εγω την λυση 2χ640, πιστευω να ηταν αρκετα γρηγορο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.