Jump to content



Αποτελεσματα Core I7 920 + ASUS P6T Deluxe


geoal

Recommended Posts

  • Replies 270
  • Created
  • Last Reply
μα φιλε μου εσυ ο ιδιος ρωτησες πως υπολογιζονται οι συχνοτητες...

Ναι αυτό σου λέω και στο προηγούμενο μήνυμά μου. Οι συχνότητες ήταν το αρχικό θέμα. Τα υπόλοιπα προέκυψαν στη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό σου λέω και στο προηγούμενο μήνυμά μου. Οι συχνότητες ήταν το αρχικό θέμα. Τα υπόλοιπα προέκυψαν στη συζήτηση.

οτι να'ναι, δε νομιζω κανενας εδω να εχει καταλαβει τι θελεις να πεις

το bclock παντως ΔΕΝ ειναι καποιας μορφης bus, ΔΕΝ εχει καποια επιπτωση στην αποδοση αυτο καθ 'εαυτο, ειναι απλα μια γεννητρια στην οποια τα διαφορα μερη του επεξεργαστη, ram κτλ βασιζονται για να υπολογισουν τη συχνοτητα που λειτουργουν.

τι θες να πεις με τις εκθεσεις πιο πανω ο θεος κ' η ψυχη σου....

Link to comment
Share on other sites

οτι να'ναι, δε νομιζω κανενας εδω να εχει καταλαβει τι θελεις να πεις

το bclock παντως ΔΕΝ ειναι καποιας μορφης bus, ΔΕΝ εχει καποια επιπτωση στην αποδοση αυτο καθ 'εαυτο, ειναι απλα μια γεννητρια στην οποια τα διαφορα μερη του επεξεργαστη, ram κτλ βασιζονται για να υπολογισουν τη συχνοτητα που λειτουργουν.

τι θες να πεις με τις εκθεσεις πιο πανω ο θεος κ' η ψυχη σου....

Ναι για το BCLK μου απάντησαν ήδη.

Αυτά που γράφω πιστεύω ότι δεν είναι και τόσο δυσνόητα. (Έχουν να κάνουν με δύο παραμέτρους. Με την αρχιτεκτονική του hardware και με τη διαχείριση των πόρων του συστήματος από το λειτουργικό). Αν κάποιος ακολουθήσει τη ροή της συζήτησης νομίζω ότι θα τα καταλάβει τα περισσότερα. Και αν κάποιος δε γνωρίζει κάποιον όρο η Wikipedia δίνει εύκολα τη λύση.

Φυσικά όλα αυτά δε σχετίζονται αποκλειστικά με το OC. Αλλά είναι όλα αυτά που καθορίζουν την απόδοση του συστήματος (έχω αναφερθεί όμως μέσα στα άλλα και σε συχνότητες που σχετίζονται με το OC). Αν έχεις πάντως κάποια απορία γράψ' την και θα χαρώ να σου απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

η απορια μου ειναι τι σχεση εχουν ολα αυτα με το θεμα: "Αποτελεσματα Core I7 920 + ASUS P6T Deluxe"

ευχαριστω

Το κομμάτι στο οποίο αναφέρομαι σε συχνότητες λειτουργίας έχει αμεσότατη σχέση με το OC κάθε επεξεργαστή (μιας και περιγράφει ένα γενικό μοντέλο). Αναφέρομαι συγκεκριμένα σε σχέσεις συχνοτήτων μεταξύ επεξεργαστή και RAM. Τα υπόλοιπα που όντως είναι λιγότερο σχετικά τα έγραψα προς απάντηση των μηνυμάτων που παραθέτω προς απάντηση αυτών που παραθέτω (πράγμα που είπα ήδη στο #142). Φυσικά και αυτά δεν έχουν άμεση σχέση με το OC σχετίζονται όμως με την απόδοση του συστήματος.

Σίγουρα αν είναι να επεκταθούμε και άλλο σε τέτοια ζητήματα θα ήταν σωστό να ανοιχτεί άλλο thread, αλλά μιας και τα έγραψα προς απάντηση συγκεκριμένων μηνυμάτων του thread αυτού το έκανα εδώ. Ελπίζω να μη χάλασα τη ροή του topic. (Προσωπικά πιστεύω ότι αυτά είναι ήδη αρκετά για ένα forum τη φύσης του thelab που ασχολείται κυρίως με πρακτικό κομμάτι).

Link to comment
Share on other sites

Το κομμάτι στο οποίο αναφέρομαι σε συχνότητες λειτουργίας έχει αμεσότατη σχέση με το OC κάθε επεξεργαστή (μιας και περιγράφει ένα γενικό μοντέλο). Αναφέρομαι συγκεκριμένα σε σχέσεις συχνοτήτων μεταξύ επεξεργαστή και RAM. Τα υπόλοιπα που όντως είναι λιγότερο σχετικά τα έγραψα προς απάντηση των μηνυμάτων που παραθέτω προς απάντηση αυτών που παραθέτω (πράγμα που είπα ήδη στο #142). Φυσικά και αυτά δεν έχουν άμεση σχέση με το OC σχετίζονται όμως με την απόδοση του συστήματος.

Σίγουρα αν είναι να επεκταθούμε και άλλο σε τέτοια ζητήματα θα ήταν σωστό να ανοιχτεί άλλο thread, αλλά μιας και τα έγραψα προς απάντηση συγκεκριμένων μηνυμάτων του thread αυτού το έκανα εδώ. Ελπίζω να μη χάλασα τη ροή του topic. (Προσωπικά πιστεύω ότι αυτά είναι ήδη αρκετά για ένα forum τη φύσης του thelab που ασχολείται κυρίως με πρακτικό κομμάτι).

τωρα τοχετε παρακανει

με το σκεπτικο το δικο σας και το Multiple τι ειναι? ΕΝΑΣ ΑΠΛΟΣ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗΣ , δεν ειναι bus , ΑΛΛΑ επηρεαζει τα παντα

το fsb απο τι το πειραζαμε τοσα χρονια?μηπως απο το pll chip που ειναι κανονικα και με το νομο ΜΙΑ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ?

αρα και το bclock μπορει να ειναι μεν μια γεννητρια αλλα σορρυ κιολας αυτο ειναι που παει ενα cpu απο τα 2.66 στα 4,3 ας πουμε γιγα .

οποτε τι λεμε τωρα ,υποτιμαμε τη λειτουργια του block επειδη δεν ειναι πλεον fsb?

ΑΛΛΟ να συζηταμε οτι το bclock ΔΕΝ ειναι fsb ,και ΑΛΛΟ οτι το bclock δεν επηρεαζει τις επιδοσεις

δλδ σορρυ κιολας οταν κλοκαρετε τους i7 τι πειραζετε? το SB? :p

επιπλεον ανοιχτε αλλο θεμα γιατι το χαλαμε στα παιδια που τοχουν ανοιξει εδω και ειναι αδικο

κανονικα και γω κακως γραφω γιατι εχω rampage II και οχι P6T

να μεταφερθουν ολα αλλου παρακαλω εναν admin

Link to comment
Share on other sites

τωρα τοχετε παρακανει

με το σκεπτικο το δικο σας και το Multiple τι ειναι? ΕΝΑΣ ΑΠΛΟΣ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗΣ , δεν ειναι bus , ΑΛΛΑ επηρεαζει τα παντα

το fsb απο τι το πειραζαμε τοσα χρονια?μηπως απο το pll chip που ειναι κανονικα και με το νομο ΜΙΑ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ?

αρα και το bclock μπορει να ειναι μεν μια γεννητρια αλλα σορρυ κιολας αυτο ειναι που παει ενα cpu απο τα 2.66 στα 4,3 ας πουμε γιγα .

οποτε τι λεμε τωρα ,υποτιμαμε τη λειτουργια του block επειδη δεν ειναι πλεον fsb?

ΑΛΛΟ να συζηταμε οτι το bclock ΔΕΝ ειναι fsb ,και ΑΛΛΟ οτι το bclock δεν επηρεαζει τις επιδοσεις

δλδ σορρυ κιολας οταν κλοκαρετε τους i7 τι πειραζετε? το SB? :p

επιπλεον ανοιχτε αλλο θεμα γιατι το χαλαμε στα παιδια που τοχουν ανοιξει εδω και ειναι αδικο

κανονικα και γω κακως γραφω γιατι εχω rampage II και οχι P6T

να μεταφερθουν ολα αλλου παρακαλω εναν admin

Που λέω ότι το BCLK δεν επηρεάζει την απόδοση; Τελείως διαφορετικά πράγματα λέω. Με δύο λόγια είπα ότι όταν δύο στοιχεία συνδέονται με bus όσο και να ανεβάζεις το ένα δε θα αλλάξει η απόδοση του συστήματος τελικά. Πρέπει να ανέβουν και τα δύο. Συγκεκριμένα έγραψα:

Αν η μνήμη ανανεώνει τα αποτελέσματα στο data bus κάθε 1 sec και η εντολή Χ απαιτεί 3 μεταφορές από τη μνήμη στη CPU η εκτέλεση της θα ολοκληρωθεί σε 3 sec όσο γρήγορη κι αν είναι η CPU.

Αυτό που κάνω quote νομίζω ότι είναι προφανές και έχει απόλυτη σχέση με το OC. Φυσικά το μόνο που μπορεί να αλλάξει ο χρήστης όταν έχει στα χέρια του μια CPU ή μια μνήμη RAM για να κερδίσει σε απόδοση είναι η συχνότητα λειτουργίας (είτε αλλάζοντας τη συχνότητα στον κρύσταλλο είτε σε κάποιον multiplier - ο οποίος multiplier είναι και αυτός ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα). Προφανώς και δε μπορεί να αλλάξει κάτι άλλο. Αλλά το ξαναλέω όταν υπάρχει bus αυτό είναι το πιο καθοριστικό για την απόδοση και όχι η συχνότητα λειτουργίας κάθε στοιχείου ξεχωριστά. Από τα δύο διασυνδεδεμένα στοιχεία το πιο αργό είναι και αυτό που θα έχει τη μεγαλύτερη επίδραση στην απόδοση του συστήματος.

Τέλος συμφωνώ πώς είναι καλύτερα να μεταφερθούν σε νέο thread τα μηνύματα αν είναι να συνεχίσει η συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο.ΈΡΧΕΤΑΙ ΑΥΡΙΟ!!!

Για τη NOCTUA NH-U12P SE1366 CPU COOLER λέμε.Άντε γιατί πολύ κάθησαν p6t και 920

Η παραγγελία έγινε παρασκευή βράδυ και σάββατο πρωι δεν ήταν διαθέσιμη.Μια είχαν φέρει?Τέλος πάντων.

Ειδική έκδοση για 1366 με δυο ανεμιστηρες.Δε βάζαν 4-5 να είμαστε σίγουροι...

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο.ΈΡΧΕΤΑΙ ΑΥΡΙΟ!!!

Για τη NOCTUA NH-U12P SE1366 CPU COOLER λέμε.Άντε γιατί πολύ κάθησαν p6t και 920

Η παραγγελία έγινε παρασκευή βράδυ και σάββατο πρωι δεν ήταν διαθέσιμη.Μια είχαν φέρει?Τέλος πάντων.

Ειδική έκδοση για 1366 με δυο ανεμιστηρες.Δε βάζαν 4-5 να είμαστε σίγουροι...

Από πού την παρήγγειλες;

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο.ΈΡΧΕΤΑΙ ΑΥΡΙΟ!!!

Για τη NOCTUA NH-U12P SE1366 CPU COOLER λέμε.Άντε γιατί πολύ κάθησαν p6t και 920

Η παραγγελία έγινε παρασκευή βράδυ και σάββατο πρωι δεν ήταν διαθέσιμη.Μια είχαν φέρει?Τέλος πάντων.

Ειδική έκδοση για 1366 με δυο ανεμιστηρες.Δε βάζαν 4-5 να είμαστε σίγουροι...

Στερεώνει ΟΚ; Γιατί σε κάποιο review διάβασα ότι χρειάστηκαν επιπλέον μέτρα στήριξης αλλιώς χανόταν η επαφή και δεν μπούταρε το PC. Αν δε σου κάνει κόπο πες μου γιατί είναι μία από τις λίγες ψύκτρες που με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Στερεώνει ΟΚ; Γιατί σε κάποιο review διάβασα ότι χρειάστηκαν επιπλέον μέτρα στήριξης αλλιώς χανόταν η επαφή και δεν μπούταρε το PC. Αν δε σου κάνει κόπο πες μου γιατί είναι μία από τις λίγες ψύκτρες που με ενδιαφέρει.

Δεν ξέρω τι έλεγε το review πάντως στη δικιά μου μητρική εφαρμόζει τέλεια η ψύκτρα.Και το backplate πολύ σταθερό-ακούνητο και η ψύκτρα πάνω στο backplate και τη cpu εφαρμόζει πολύ καλά χωρις το παραμικρό περιθώριο μετακίνησης.Θερμοκρασίες Από 28 μέχρι 34 βλέπω.Συνήθως 29.Βέβαια κανένα σοβαρό overclocking δεν έχω κάνει προς το παρών.Μόνο το XMP από τα bios πείραξα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό update

Αντί για 20*200, έβαλα 21* (turbo mode) και είμαι 4100 stable

Μετά από 22 λεπτά 8πλό prime (blend test) μόνο ο ένας πυρήνας ξεπέρασε οριακά το (ψυχολογικό) όριο των 70 βαθμών

attachment.php?attachmentid=33384&stc=1&d=1230220542

attachment.php?attachmentid=33385&stc=1&d=1230220542

post-359-1416073774,4472_thumb.jpg

post-359-1416073774,5146_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σα να λες, έλα σπίτι μου να μου κάνεις τον υπερχρονισμό :p

Ομολογουμένως, κι εγώ έτσι θα ΄θελα. Μετά βίας απενεργοποίησα το EIST και έπιασα την φυσιολογική συχνότητα του επεξεργαστή ( 2,66 απ'τα 1,6 με το EIST ενεργοποιημένο ).

Geoal, μιας που το θυμήθηκα, ακριβό χόμπι έχεις ρε αδελφέ. Παίξε και κανά γκολφ!

Link to comment
Share on other sites

Σα να λες, έλα σπίτι μου να μου κάνεις τον υπερχρονισμό :p

Δεν είναι έτσι όπως τα λες. Το θέμα σε αυτή την περίπτωση είναι η asus p6t k o i7 και το πως θα πάρουμε τα καλύτερα αποτελέσματα σε oc. Όλα τα άλλα είναι θεωρίες για φιλολογική συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.