Jump to content



Αποτελεσματα Core I7 920 + ASUS P6T Deluxe


geoal

Recommended Posts

  • Replies 270
  • Created
  • Last Reply

αυτα κανει ο ενσωματωμενος imc... νομιζεις οτι η ram ειναι cache καποιου επιπεδου μεσα στον επεξεργαστη. Εγω απο την μερια μου πιστευω οτι πλεον τωρα φαινονται και τα πλεονεκτηματα της DDR3.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια υποψία, που πιθανότατα δεν στέκει, αλλά δεν χάνουμε και τίποτα να το ξέρουμε.

Η ιστορία έχει ως εξής.

Σε αρκετές ιστοσελίδες έγραψαν για ένα TLB bug των core I7, αντίστοιχο του TLB bug της AMD, που η Intel το διόρθωσε με BIOS update πριν εμφανιστούν οι επεξεργαστές στην αγορά.

Errata

AAJ1 X No Fix MCi_Status Overflow Bit May Be Incorrectly Set on a Single Instance of a DTLB error

.......

Clarification changes

.......

For the processors affected, Intel has provided a recommended update to

system and BIOS vendors to incorporate into their BIOS to resolve this issue.

Υπάρχει η πιθανότητα ένα BIOS χωρίς το διορθωτικό της Intel, να απελευθέρωνε παραπάνω δύναμη ή να μη λειτουργεί ως κόφτης σε θερμοκρασίες έξω από κάποια όρια (πχ -80°).

Link to comment
Share on other sites

Περί θερμοκρασιών ξανά..

Η πρώτη μου επαφή με watercooling είναι σκέτη απόλαυση!

Ετοιμο kit βέβαια, αλλά έκανα και τις πατέντες μου, και το χώρεσα και όλο μέσα στο κουτί..

Λοιπόν, βλέπω καμμιά 50αριά βαθμούς κάτω! :o

Στα 3600 έχω max temp 58! μετά από μισή ώρα prime

Mια χαρά καπάκι έχει ο 920 τελικά.. Για όλα έφταιγε η κ#@%nexus!

Άντε να ξεκινήσω και γω κανα overclock της προκοπής...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά

Εγω με τη Nexus ειμαι και βλέπω στο default θερμοκρασιες 47-45c

Στα 3,6 full load χτυπαει και 79-80c

To κουτί είναι το stalker coolermaste οπότε έχω πολύ καλή ροή αέρα

Eίναι φυσιολογικές αυτές οι θερμοκρασίες;

Αν όχι τι θα προτείνατε για ψύξη; Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ιδέα πως να χτίσω water cooling

Αsus p6t

dominatror sta 1600 default

i7 920

evga gtx 280

Link to comment
Share on other sites

Απο το λιγο που τον εχω, λογικες ειναι. Φανταζομαι εχεις πανω απο 1.3v στο cpu. Στο cpuz το τελευταιο τι ταση σου λεει onload?

Default με μαμα ψυκτρα εμενα ειναι 40-43 (realtemp beta 2.89.6)

Link to comment
Share on other sites

οχι με ταση 1.265 στη default...

Εκει είναι που τρελαίνομαι.

Και για τα 3,6 τότε ανεβάζω τάση στα 1.28

Μνημες στα 1.66 (είμαι μέσα στο όριο του 0.5).

Σήμερα θα πάω να ην αλλάξω να πάρω και μία καλύτερη πάστα να δω αν θα υπάρξει βελτίωση

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με 1.22v, Intel burntest , HT off, sta 3.55GHz με τη μαμισια ψυκτρα ανεβαζει 85C, αν σε βοηθαει να βγαλεις συμπερασματα.

Για αεροψυκτρα μεινε με αυτη που εισαι κ περιμενε να φερουν την ΤRUE120 για LGA1366.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ειχαμε καλομαθει με τους core2duo... δυστυχως εχει ο καιρος γυρισματα και καθε μεγαλη αλλαγη στους επεξεργαστες (ειδικα στην πρωτη γενια καθε νεου πυρηνα) συνοδευετε και απο μεγαλη καταναλωση και συνεπως υψηλες θερμοκρασιες. Τελευταιο προσφατο παραδειγμα οι πρωτοι Kensfield που ειχαν παρομοιο TDP με τους τωρινους Nehalem. Οπως ειναι απο παλια γνωστο η καλυτερη μεθοδος ψυξης η οποια δεν ειναι επικινδυνη αν εισαι λιγο προσεκτικος ειναι η υδροψυξη και αυτο φαινετε κυριως σε επεξεργαστες που εκλύουν πολλα watt θερμοτητας. Εγω ευχομε στον φιλο kbilly13 συγχαρητήρια για την επιλογη του και ευχομαι να 4αρισει ευκολα :T:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρίσκω.:hi:

Να επισημάνω απλά πως επειδή πρόσφατα προέβην και εγώ σε αλλαγή υπολογιστή μετά από πολλά χρόνια, κατέληξα σε Core i7.

Η Nexus ήταν απλά απαράδεκτη σαν ψύκτρα. Α-ΠΑ-ΡΑ-ΔΕ-ΚΤΗ.

Σε Orthos ή OCCT ανέβαζε μέσα σε λίγα λεπτά 90άρες στον 940 ( πιθανότατα θα ανέβαζε κι άλλο αν δεν σταματούσα την εκτέλεση). Χαρακτηριστικό του πόσο κακή ψύκτρα είναι ότι ενώ πατούσε πολύ καλά, ήταν χλιαρή στην αφή.

Αλλαγή μέσα σε λίγες ημέρες με Coolermaster V8 και βρήκα την υγειά μου! 55-57 βαθμοί μετά από ώρες στρεσαρίσματος (σε κουτί haf) .

Απλά παραθέτω και την δική μου εμπειρία για να μην πανικοβάλλεται άδικα ο κόσμος και νομίζει πως έχει κάνει κάποιο λάθος στην εγκατάσταση. Όχι, απλά μείνετε ΜΑΚΡΙΑ από την συγκεκριμένη ψύκτρα.;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.