Jump to content



Αποτελεσματα Core I7 920 + ASUS P6T Deluxe


geoal

Recommended Posts

προς AN7 OverClocker ακομα ομως εχω καταλαβει ποτε πεφτει στα 20 ο πολ/στης :hmm:

προς JohnnyGR οσον αφορα τις μνημες οπως εγραψε και ο προλαλησαντας με το που πας απο 1,64 σε 1,66 το χρωμα απο πρασινο γινετε κοκκινο και σε προειδοποιεί οτι ενδεχετε και καψεις τον επεξεργαστη. Εγω προς το παρον κανω την κοτα και εχω βαλει 1,64 αλλα μεχρι 1,7V θα δωσω μια και απο οτι διαβαζω απο 1,8 και πανω αρχιζουν τα προβληματα. Τωρα οσον αφορα τα scrores πραγματικα δεν εχω κανει τιποτα ρυθμισεις αλλα σε σχεση με αλλα παρομοια που βλεπω οντως ειναι πολυ καλα τα αποτελεσματα και για αυτο ειμαι χαρουμενος απο την επιλογη μου ως τωρα.

happy reading

http://download.intel.com/design/processor/applnots/320354.pdf?iid=tech_tb+paper

Όσο αφορά τις μνήμες και τα ρεύματα.

Ρίξτε μια ματιά εδώ

nehalemvdimmvttratioorlhwi.png

Πηγή

Μάλλον πιο πολύ για να μας αναγκάσουν να αγοράσουμε μνήμες πάει.

Στο Gigabyte πχ το ρεύμα στις μνήμες γίνεται μοβ στα 2,1ν μέχρι τα 2,3ν και από κει και πάνω κοκκινίζει.

Και δεν είχε καν αυτοκόλλητο μέσα.

Έχω παίξει αρκετές ώρες με vdimm > 2.1v και όλα είναι jet.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 270
  • Created
  • Last Reply

σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες θα κανω και εγω τις δοκιμες μου και αν καταφερω κατι καλο ενημερωνω. Παντως ο στοχος ειναι πλεον να δουλεψουν οι μνημες στα 2020ΜΗΖ με 8αρια και αυτο μαλλον θελει πανω απο 1,8V.

Link to comment
Share on other sites

Μεγειά geoal. Πολύ σωστή η επιλογή σου από κάθε άποψη.

Από ήχο πώς τα πάει? Κάνει θορύβους και παράσιτα ή όλα καλά?

Στη μητρική χρησιμοποίησες τα overvolt jumpers?

To ΝΒ ζεσταίνεται?

Μείνε εκεί που είσαι με τις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ Μαριε, οσον αφορα τον ηχο επειδη εχω XFi πανω της μητρικης το εχω κλεισει και δεν μπορω να σου απαντησω, οσων αφορα τα overvolt jumbers τα αφησα ως εχουν μια και δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα στο ανεβασμα. Τελος το nb ειναι χλιαρο και μπορω να πω οτι ζεστενετε λιγοτερο απο τα P35 και P45 που ειχα παλαιοτερα, ισως βεβαια παιζει ρολο που ο controller των μνημων ειναι στον επεξεργαστη πλεον, για τις μνημες θα δουμε αν πανε καλυτερα και ποσο αλλα επειδη ειμαι ικανοποιημενος μαλλον εκει θα τις αφησω για λειτουργια 24/7 και παραπανω μονο για καμια δοκιμουλα.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες θα κανω και εγω τις δοκιμες μου και αν καταφερω κατι καλο ενημερωνω. Παντως ο στοχος ειναι πλεον να δουλεψουν οι μνημες στα 2020ΜΗΖ με 8αρια και αυτο μαλλον θελει πανω απο 1,8V.

2020?

Ποία μνημόνια έχεις ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

Gigabyte EX58 Extreme.

Γιατί τα ZCF8 πάνε?

Θα το ψάξω λίγο ακόμα πιο μετά αλλά δεν νομίζω να έχουν καμια ελπίδα για 1000+

Τι φορανε οι dominator 2000 και οι axeram 1800 ???

ΗCF8 φορανε ...δηλαδη : F8 : DDR3-1066 (533MHz@CL=7, tRCD=7, tRP=7)

Το H και το Z στην αρχη ειναι θεμα lead free και halogen free.

Επισης οι gskill Pc1333CL9 επαιξαν με 9αρια στα 2100 που δοκιμαζα ... και φορουσαν CF8 και αυτες.

Link to comment
Share on other sites

όταν λέμε θέλει τάση?

Δυστυχως δεν ακουνε ολα την ταση , αλλα παιδεψε το με 2.2-2.3 για CL9 στα 2+ghz . Iσως τους αρεσει περισσοτερο το CL8 και παιξουν εξισου καλα με CL8 . Εχω δει περιεργη συμπεριφορα με αυτα τα samsung.

Link to comment
Share on other sites

... και φυσικα παιζει ρολο και ποσο ισιο ειναι το καπακι τους.

όταν είχα βγάλει την ψύκτρα (nexus - καθότι ήταν tray o 920) για να την ξαναβάλω, είδα ότι σημαντικό κομμάτι κάτω δεξιά δεν είχε πατήσει.. δεν είχε καν "λερωθεί" η βάση της ψύκτρας από την ceramique σε εκείνο το σημείο..

Φταίω να τον πάω πίσω τον στραβοκαπακωμένο? που μου βαράει κατοστάρες (real temp) σε prime? Δικαιολογεί αυτό rma?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν ακουνε ολα την ταση , αλλα παιδεψε το με 2.2-2.3 για CL9 στα 2+ghz . Iσως τους αρεσει περισσοτερο το CL8 και παιξουν εξισου καλα με CL8 . Εχω δει περιεργη συμπεριφορα με αυτα τα samsung.

Δεν πάνε και άσχημα τα D9GTR :p

d9gtrze7.jpg

Sorry για το hijack :p

Link to comment
Share on other sites

όταν είχα βγάλει την ψύκτρα (nexus - καθότι ήταν tray o 920) για να την ξαναβάλω, είδα ότι σημαντικό κομμάτι κάτω δεξιά δεν είχε πατήσει.. δεν είχε καν "λερωθεί" η βάση της ψύκτρας από την ceramique σε εκείνο το σημείο..

Φταίω να τον πάω πίσω τον στραβοκαπακωμένο? που μου βαράει κατοστάρες (real temp) σε prime? Δικαιολογεί αυτό rma?

Όχι, δεν δικαιολογεί RMA.

Αλλά αυτό που λες το έχω δει και στο XS όπου έχουν βάλει και φωτογραφία τη στραβή CPU.

Δηλαδή δεν είσαι ο μόνος που έχει κυρτό καπάκι στον επεξεργαστή του.

Αν ζεματάει η ψύκτρα τότε κάνει δουλειά.

Αν είναι κρύα και ο επεξεργαστής βαράει τρελές θερμοκρασίες, τότε δοκίμασε λίγη παραπάνω σάλτσα ή pad ή lapping (χάνεις την εγγύηση).

Link to comment
Share on other sites

καλα με αυτα που διαβαζω για τις μνημες θα τις αφησω ως εχουν γιατι 2+Volt δεν δινω με τιποτα. Παντως ενταξει καλες οι Samsung αλλα μην τρελαθουμε οι Micron ξυριζουν...

Link to comment
Share on other sites

όταν είχα βγάλει την ψύκτρα (nexus - καθότι ήταν tray o 920) για να την ξαναβάλω, είδα ότι σημαντικό κομμάτι κάτω δεξιά δεν είχε πατήσει.. δεν είχε καν "λερωθεί" η βάση της ψύκτρας από την ceramique σε εκείνο το σημείο..

Φταίω να τον πάω πίσω τον στραβοκαπακωμένο? που μου βαράει κατοστάρες (real temp) σε prime? Δικαιολογεί αυτό rma?

αμ γιαυτο λεω οτι ημουν τυχερος αυτη τη φορα... κατι τετοια διαβαζα και ελεγα αν μου κατσει στραβη θα χασω εγγυηση γιατι πραγματικα με στραβο καπακι δεν δουλευω ουτε default (λεμε τωρα :no:) τον επεξεργαστη :nono:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.