Jump to content



Αποτελεσματα Core I7 920 + ASUS P6T Deluxe


geoal

Recommended Posts

Δυστυχως για την τσεπη μου δεν κρατηθηκα παλι... ενω ελεγα οτι η νεα πλατφορμα της intel δεν εχει και τοσο τρομερες διαφορες στις επιδοσεις απο τους Core2Duo στις ιδιες συχνοτητες και γενικα οτι η νεα πλατφορμα δεν αξιζει τα λεφτα που ζητα, τελικα διαβαζοντας διαφορα reviews και αποψεις μπηκα για τα καλα στην πριζα. Χθες λοιπον αναστεναξε η τσεπη μου η οποια τα τελευταια 25 χρονια που ασχολουμε με υπολογιστες εχει υποστει συνεχομενα και καταστροφικα πληγματα που κανει μηνες να τα ξεπερασει, αλλα τι να κανουμε ετσι ειναι τα παθη πληρονονται. Ας αφησω ομως την κλαψα για τα οικονομικα γιατι τελικα σταθηκα τυχερος και επεσα σε καλο κομματι επεξεργαστη απο συγκρισεις που κανω στο νετ και πλεον αισθανομαι πολυ ευχαριστημενος απο την επιλογη μου.

Το νεο μεγαλο μου (gaming κυριως αλλα που χρονος για αυτο πλεον... οποτε μαλλον το μηχανακι για να κανω την κ@υλα μου ειναι) PC λοιπον αποτελειτε απο:

επεξεργαστης Core I7 920 @ 4020ΜΗΖ με 1,35V ταση Vcore και Turbo boost enable που σημαινει οτι ο επεξεργαστης δουλευει στα 4217ΜΗΖ σε εφαρμογες που παιζουν μεχρι τους 2 πυρηνες. Εδω να πω οτι το CPUZ ακομα και οταν τρεχω prime και στους 4 πυρηνες μου δειχνει συχνοτητα 4217ΜΗΖ αλλα μαλλον bug ειναι.

Ψυξη Custom υδροψυξη με τριπλο χοντρο χειροποιητο ψυγειο και 3 120αρηδες στα 8V και η προσαρμογη του block στο νεο socket εγινε παλι χειροποιητα απο εμενα (οπως και οι προηγουμενες αλλωστε...)

Μητρικη ASUS P6T Deluxe τα λογια περιττα πιστευω απο τις καλυτερες μητρικες για Ι7 αυτη τη στιγμη για QPI στα 200ΜΗΖ+. Βασικα ειχα και την Gigabyte X58-UD5 στο μυαλο μου κυριως λογο ελαφρως φθηνοτερης τιμης αλλα επειτα απο ωριμη σκεψη ειπα να παω στην σιγουρια της ASUS.

Μνημες 3Χ1GB G.Skill 1333MHZ CL8, αυτη ειναι και η πρωτη μου επαφη με DDR3 και μπορω να πω οτι πρωτη φορα επαιξα με μνημες τεχνολογιας που δεν ειχα ξαναδουλεψει και οτι και να εβαζα επαιξε αβασανιστα. Φυσικα ηξερα σε ποια πλαισια θα κινηθω αλλα επειδη για τις συγκεκριμενες μνημες δεν βρηκα και πολλα στο net μου εκανε εντυπωση η αποδοση τους στο overclock και μαλιστα με μολις 1,64V ταση που δουλευουν τωρα στα 1607ΜΗΖ με 8-8-8-24.

Καρτα γραφικων 9800GX2 725ΜΗΖ πυρηνας, 1700ΜΗΖ shaders και 1060 μνημες.

Τροφοδοτικο OCZ ProXtream 1000W τα λογια ειναι περιττα εδω...

σκληρος δισκος Seagate 500Gb 7200rpm 32Mb cache.

Τελος να πω για ακομα μια φορα οτι τα αποτελεσματα που βλεπετε ειναι στις συχνοτητες που αναφερω στις οποιες το μηχανημα ειναι prime stable 24/7 και δεν εχουν σκοπο τον ανταγωνισμο αλλα για να δω τις επιδοσεις σε σχεση με το παλιο μου μηχανημα και επισης να δω αν υπαρχει καποιο προβλημα και δεν παιρνω τα προβλεπομενα. To λειτουργικο ειναι Windows XP Pro SP3 και μαλιστα σε πολυ κακη κατασταση μια και στον εναμυσι χρονο που το εχω εγκατεστημενο εχω αλλαξει πανω απο 6 μητρικες και αλλες τοσες καρτες γραφικων με αποτελεσμα να σερνετε και να χτυπαει λαθη. Αυτο πιθανων να επιρρεαζει τις επιδοσεις καποιων bench αλλα εγκατασταση εκ νεου θα κανω μολις βρω χρονο. Απο optimazation για bench δεν εχω κανει τιποτα μια και δεν ειμαι bencher οποτε καποιες διαφορες με αλλα παρομοια setup ενδεχετε να υπαρχουν αλλα σε λογικα μικρα πλαισια.Το συγκεκριμενο ποστ εχει σκοπο να μοιραστω τις επειριες μου με ολους και να δωσει πληροφοριες σε οσους τις χρειαζονται ή ειναι σε διλλημα οπως εγω πριν μερικες μερες.

Παμε λοιπον...

post-222-1416073738,4344_thumb.jpg

post-222-1416073738,4894_thumb.jpg

post-222-1416073738,5968_thumb.jpg

post-222-1416073738,6262_thumb.jpg

post-222-1416073738,6787_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 270
  • Created
  • Last Reply

Καλορίζικα!

Παρα πολύ καλά πήγε (θέλει ψύξη ο άτιμος)

Τι θερμοκρασίες έχεις σε prime? (στα 3500 με 1.15v μου χτυπάει 85 βαθμούς @ asus pc probe, αλλά το τρέχει, δεν μασάει)

(ε, καιρός είναι να κάνεις και ένα fresh install των windows!..)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ επισης. Οσον αφορα τις θερμοκτασιες πρεπει να πω οτι αν δεν ειχα υδροψυξη ουτε πανω απο 1,2 ταση θα τολμουσα να δωσω μια και τωρα με 1,35 και σε τετραπλο Orthos priority 9 small-fft εχω max 65 βαθμους μετα απο 30 λεπτα. Να πω επισης οτι σε προσπαθεια να ανεβασω και αλλο ρολογια εδωσα 1,4 ταση για να ειναι σταθερο στα 4200 (4410 σε tourbo mode) αλλα ειδα κατι 77 βαθμους μετα απο 3-4 λεπτα και σταματησα.

Link to comment
Share on other sites

Μη σταματάς, ο 920 ούτε στους 100 δε throtlάρει (god knows why). Γενικά πάντως, με 1.28 ρεύμα για τα 4 GHz που δώσαμε σε έναν 920 πάνω στη m/b σου, με αέρα πήγε στο 100στάρι μέσα σε κανα 2-3λεπτο. Είναι αρκετά ζεστοί, αλλά θεωρώ ότι το 3.8 για 24/7 με γομαρόψυκτρα παίζει σα σενάριο (όπως και με τους Penryn άλλωστε).

Με γειες ε :D

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω καταρχην για τις ευχες. Τωρα οσον αφορα το ανεβασμα επειδη αυτες θα ειναι και οι καθημερινες συχνοτητες δεν θα δωσω αλλο ταση. Φυσικα σε δοκιμουλες και benchakia θα το τσιμπαω κατιτις παραπανω :devil:

Link to comment
Share on other sites

μια και τωρα με 1,35 και σε τετραπλο Orthos priority 9 small-fft εχω max 65 βαθμους μετα απο 30 λεπτα. Να πω επισης οτι σε προσπαθεια να ανεβασω και αλλο ρολογια εδωσα 1,4 ταση για να ειναι σταθερο στα 4200 (4410 σε tourbo mode) αλλα ειδα κατι 77 βαθμους μετα απο 3-4 λεπτα και σταματησα.

:eek: 65 βαθμοί?! θέλω και γώ! :D

Μην το φοβάσαι πάντως 77 βαθμοί δεν είναι πολλοί για τους i7

Link to comment
Share on other sites

προς gznp: εχεις δικιο αλλα εχω ψυχολογικα τραυματα με τις θερμοκρασιες απο παλια... :unsure:

προς kbilly13: τετοιες θερμοκρασιες προς το παρον ειναι εφικτες μονο με καλο νερο απο οτι φαινετε στους Ι7 και φυσικα παιζει ρολο και ποσο ισιο ειναι το καπακι τους. Παντως σε λιγο καιρο που θα παιζουν και αλλες ψυκτρες θα φτιαξουν τα πραγματα. Καλη συνεχεια και ψηλα ρολογια ευχομαι και για τα δικα σου τα παιχνιδια

Link to comment
Share on other sites

επεξεργαστης Core I7 920 @ 4020ΜΗΖ με 1,35V ταση Vcore και Turbo boost enable που σημαινει οτι ο επεξεργαστης δουλευει στα 4217ΜΗΖ σε εφαρμογες που παιζουν μεχρι τους 2 πυρηνες. Εδω να πω οτι το CPUZ ακομα και οταν τρεχω prime και στους 4 πυρηνες μου δειχνει συχνοτητα 4217ΜΗΖ αλλα μαλλον bug ειναι.

Δεν είναι bug.

Ακόμα και σε multithreaded εφαρμογές συνεχίζει το +1 στον πολλαπλασιαστή.

Απλά σε single core εφαρμογές μπορεί να πάει +2

Link to comment
Share on other sites

Μολις ειδα αυτο το 200 στο FSB και τα temps, ειπα wtf.. Μηπως μπηκαμε στην DeLorean DMC-12 και γυρισαμε σε εποχες prescott? :p

Κατι ειχα δει, για τους i7, περι καψιματως μνημων (*χτυπαει ξυλο*) απο extra voltage στη CPU.. Ισχυει? :unsure:

Πολυ καλος φαινεται.. Σε παρομοια συχνοτητα (4GHz - μονο για bench, οχι 24/7) εγω βγαζω 7377 λιγοτερα marks (στο 3DMark06 - Βεβαια με 8800GTS @ 777/1170 αν θυμαμαι καλα, αλλα και παλι 7 χιλιαρικα ειναι too friggin much :p).. Και αυτο το sub 10 στο Pi χωρις πολυ πολυ ψαξιμο φαινεται αρκετα γοητευτικο.. :inlove:

Link to comment
Share on other sites

Κατι ειχα δει, για τους i7, περι καψιματως μνημων (*χτυπαει ξυλο*) απο extra voltage στη CPU.. Ισχυει? :unsure:

Το αντίστροφο.

Πολύ ρεύμα στις μνήμες χωρίς να ανέβει το VTT καίει cpu

Link to comment
Share on other sites

προς crustytheclown : σε ευχαριστω πολυ φιλε μου, θα δοκιμασω και για καλυτερα.

προς ReaperX : ειμαι ακομα αξαρτημενος με την τεχνολογια Γιωργη μου και ας λεω οτι μεγαλωσα. Τωρα αν μου πεις οτι η εξαρτηση δεν εχει ηλικα δεν θα διαφωνισω αλλα υποτιθετε οτι οταν μεγαλωνεις κυριαρχει η λογικη... (ναι καλα θα ηθελα).

προς AN7 OverClocker ακομα ομως εχω καταλαβει ποτε πεφτει στα 20 ο πολ/στης :hmm:

προς JohnnyGR οσον αφορα τις μνημες οπως εγραψε και ο προλαλησαντας με το που πας απο 1,64 σε 1,66 το χρωμα απο πρασινο γινετε κοκκινο και σε προειδοποιεί οτι ενδεχετε και καψεις τον επεξεργαστη. Εγω προς το παρον κανω την κοτα και εχω βαλει 1,64 αλλα μεχρι 1,7V θα δωσω μια και απο οτι διαβαζω απο 1,8 και πανω αρχιζουν τα προβληματα. Τωρα οσον αφορα τα scrores πραγματικα δεν εχω κανει τιποτα ρυθμισεις αλλα σε σχεση με αλλα παρομοια που βλεπω οντως ειναι πολυ καλα τα αποτελεσματα και για αυτο ειμαι χαρουμενος απο την επιλογη μου ως τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.