Jump to content



Αποτελεσματα Core I7 920 + ASUS P6T Deluxe


geoal

Recommended Posts

  • Replies 270
  • Created
  • Last Reply

(Αν και ξέχασα τα screenshots..)

Στα 1866 με 8-9-9-24 και 1.65V πέρασε μονό MemTest χωρίς λάθη..Όταν έβαλα 2 MemTest να τρέχουν (το ένα με 1.3GB μνήμης και το αλλο με τα υπόλοιπα) πάγωσε το σύστημα..Λογικά θα θέλει λίγα ακόμα voltάκια..Πάντως δεν είναι κακό 1800+ με 1.65 και CL8 (έστω και αν για full stable θέλει 1.67-1.68v πχ)..Λέτε να 1000αρίζουν με CL9 και κανα 1.75-1.8v..? :hm:

Link to comment
Share on other sites

Θα κάτσω αύριο μεσημεράκι να παίξω λίγο παραπάνω γιατι τώρα είμαι κομμάτια :( Άντε ελάτε να παγώσουμε τη Rampage και τον 920 να δούμε που φτάνει just for the fun.. :p (και να μή τα παγώσουμε έστω να τα κρυώσουμε λίγο γιατι δεν την παλεύουν κάστανο :fist: ) Κερνάω greek souvlaki or greekalian pizza :D

Link to comment
Share on other sites

Vista Ultimate x64/3*1GB/Eshop 199€ (τώρα έχουν 160 :mad:)/Ήταν πιό γρήγορο σε απόκριση το σύστημα/Βλέπει 3072MB.

Για ό,τι άλλο στη διάθεσή σας :D

Υ.Γ Έρχονται και τα stress σε λιγάκι :)

τσαμπα λεμε ε?

tsampa man φαση

καλη αγορα ακουγεται

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω την P6T τον 920 και το corsair 1600 3 x1.κουτί LIAN LI X2000.psu pc power @cooling 860

ψύκτρα BIGTYP120 VX με το Kit 1366 της thermaltake(δεν πρέπει να έβαλα και πολύ καλά την πάστα αν και η ψύκτρα πατάει σταθερα) .θα πάρω και εγω την 120 όταν βγει.

Απο overclocking δεν ξέρω τίποτα.Μπορει κάποιος να μου πει μερικα πράγματα να κάνω για να το πάω στα 3 και κάτι?

Απο ότι είδα ο patentas έχει 920 και Ρ6Τ αρα θα μπορούσε να με βοηθήσει.

Προς το παρων το μόνο που πείραξα είναι στο bios στο Ai Tweaker έβαλα το overclock tuner στο ΧΜΡ επειδή είδα οτι οι μνήμες υποστηρίζουν το ΧΜΡ της ιντελ.Είμαι με ΧΡ PRO 32 BIT.μήπως δεν έπρεπε να το πειράξω?

θερμοκρασίες μέχρι τώρα cpu 31 mb 34. θα βάλω arctic silver 5 μπας και δω διαφορα.Το pc probe είναι αξιόπιστο στις θερμοκρασίες που δείχνει?

Link to comment
Share on other sites

παντως για πρωτα αποτελεσματα ειναι ολοι μια χαρα... δεν εχω δει κατι κακο εως τωρα και αποτι βλεπω και οι μνημες ειναι κυριλε σε θεματα χρονισμων. την παλευουνε ανετοτατα δηλαδη, αν και ακομα δεν εχουν ερθει τα καλα κομματια στην ελλαδα. και φαινεται τελικα οτι ειναι αρκετοι αυτοι που εκαναν την μεταβαση στην νεα πλατφορμα. καλο αυτο. :banging:

Link to comment
Share on other sites

παντως για πρωτα αποτελεσματα ειναι ολοι μια χαρα... δεν εχω δει κατι κακο εως τωρα και αποτι βλεπω και οι μνημες ειναι κυριλε σε θεματα χρονισμων. την παλευουνε ανετοτατα δηλαδη, αν και ακομα δεν εχουν ερθει τα καλα κομματια στην ελλαδα. και φαινεται τελικα οτι ειναι αρκετοι αυτοι που εκαναν την μεταβαση στην νεα πλατφορμα. καλο αυτο. :banging:

Το μόνο αρνητικό τους,ίσως,είναι οι σχετικά μεγάλες θερμοκρασίες.

Μνήμες έτσι κι αλλιώς δεν κερδίζεις κάτι πρακτικά και να πάιξεις πολύ ψηλά αφού δεν υπάρχουν εφαρμογές να χρειάζονται τόσο bw.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο αρνητικό τους,ίσως,είναι οι σχετικά μεγάλες θερμοκρασίες.

+1..Και δυστυχώς για να πείς οτι κάνεις αξιοπρεπές o/c χωρίς να χρειάζεται να ανυσηχείς για τις θερμοκρασίες πάς για υδρόψυξη..Τουλάχιστον με το δικό μου cpu (γιατι απ' ότι κατάλαβα και απο διάφορα thread στο XS υπάρχει διαφοροποίηση στη θερμική συμπεριφορά απο batch σε batch..)... :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά περιμένω σύντομα να μου έρθει σύστημα με την ίδια motherboard και CPU.

Διάβαζα τώρα το manual της P6T και έχω την εξής απορία:

Στη συχνότητα των μνημών υπάρχουν οι επιλογές

  • Auto
  • DDR3-800 MHz
  • DDR3-1066 MHz

(οι οποίες φυσικά αλλάζουν ανάλογα με το BCLK). Σε ποια από τις 2 επιλογές (η Auto εξαιρείται) οι μνήμες δουλεύουν 1:1 με τον επεξεργαστή;

Επίσης βλέπω πολλές κατασκευάστριες coolers να έχουν στα site τους εκδόσεις των παλιών τους ψυκτρών με νέες βάσεις για το 1366 socket. Στην Ελλάδα δυστυχώς δε βλέπω να υπάρχει ακόμη κάτι διαθέσιμο. Δεδομένου ότι δε με ενδιαφέρει η αγορά της top ψύκτρας που θα μου δώσει +50 MHz για το ρεκόρ στα benches υπάρχει κάποια εναλλακτική λύση την περίοδο αυτή πέρα των γνωστών ονομάτων που δεν είναι προς το παρόν διαθέσιμα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά περιμένω σύντομα να μου έρθει σύστημα με την ίδια motherboard και CPU.

Διάβαζα τώρα το manual της P6T και έχω την εξής απορία:

Στη συχνότητα των μνημών υπάρχουν οι επιλογές

  • Auto
  • DDR3-800 MHz
  • DDR3-1066 MHz

(οι οποίες φυσικά αλλάζουν ανάλογα με το BCLK). Σε ποια από τις 2 επιλογές (η Auto εξαιρείται) οι μνήμες δουλεύουν 1:1 με τον επεξεργαστή;

Επίσης βλέπω πολλές κατασκευάστριες coolers να έχουν στα site τους εκδόσεις των παλιών τους ψυκτρών με νέες βάσεις για το 1366 socket. Στην Ελλάδα δυστυχώς δε βλέπω να υπάρχει ακόμη κάτι διαθέσιμο. Δεδομένου ότι δε με ενδιαφέρει η αγορά της top ψύκτρας που θα μου δώσει +50 MHz για το ρεκόρ στα benches υπάρχει κάποια εναλλακτική λύση την περίοδο αυτή πέρα των γνωστών ονομάτων που δεν είναι προς το παρόν διαθέσιμα;

Καμιά ιδέα για τη συχνότητα λειτουργίας των μνημών;

Έχεις δίκιο, ξέχασα να το αναφέρω. Ναι, την τοποθέτησα με το επίσημο retention kit για 1366 της CM.

Με τα kits προφανώς δεν αλλάζεις η επιφάνεια της βάσης της ψύκτρας. Οι νέες ωύκτρες για 1366 καλύπτουν όλο το heatsink της CPU;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάπα η δικιά μου ψύκτρα.Την δίνω στεγνά για να την αποφύγεται:BIGTYP120 VX με τον μάπα αντάπτορα της thermartake(ειδικεύεται στις αποτυχίες).Κακής ποιότητας πλαστικα που ¨εφαρμόζουν¨ στο socket.Την πρώτη φορά που την έβγαλα χαλάρωσαν τα πλαστικά και δεν εφαρμόζει σταθερά στη cpu.Aποτέλεσμα:75 C βαθμοι μετά από sisoftsantra.

Για δέσιμο είμαι.Πήρα cpu ,mobo ,ram ενώ δεν έχει βγει ακόμα ψύκτρα της προκοπής και μάλιστα διαμαρτυρόμαστε και για τις θερμοκρασίες.Η ULTRA 120 αργεί άρα με βλέπω για V8 και αντάπτορα.Ούτε αυτά όμως είναι διθέσιμα.

Αντε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάπα η δικιά μου ψύκτρα.Την δίνω στεγνά για να την αποφύγεται:BIGTYP120 VX με τον μάπα αντάπτορα της thermartake(ειδικεύεται στις αποτυχίες).Κακής ποιότητας πλαστικα που ¨εφαρμόζουν¨ στο socket.Την πρώτη φορά που την έβγαλα χαλάρωσαν τα πλαστικά και δεν εφαρμόζει σταθερά στη cpu.Aποτέλεσμα:75 C βαθμοι μετά από sisoftsantra.

Για δέσιμο είμαι.Πήρα cpu ,mobo ,ram ενώ δεν έχει βγει ακόμα ψύκτρα της προκοπής και μάλιστα διαμαρτυρόμαστε και για τις θερμοκρασίες.Η ULTRA 120 αργεί άρα με βλέπω για V8 και αντάπτορα.Ούτε αυτά όμως είναι διθέσιμα.

Αντε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!

σορρυ που στο λεω αλλα 99% εχεις κανει ταρζανια εσυ

πρωτον που αγορασες κατι τοσο συντομα ενω βλεπεις οτι οτι η αγορα δεν κινειται δυναμικα

δευτερον ποτε δεν εχω ακουσει για προιον απο μεγαλη εταιρεια που να βγει τοσο σκαρτο

και εξηγουμαι

καποιοι τραβουσαν τα 775 για να βγουν ι παλευαν με πενσες γιατι πολυ απλα δεν ειχαν δει οτι εχει υποδοχη για κατσαβιδι

δεν τους φταιει η intel σε καμια περιπτωση αμα ειναι καλαμπορτζιδες

επετρεψε μου να πιστευω οτι απο τη βιασυνη σου ενδεχομενως να μην εχεις σωστη τοποθετηση-πατημα

καλα για το πατημα δεν τιθεται λογος

ειμαι στα 3,7Ghz για 24/7 με μαμα ψυκτρα και 1,26 volt και με θερμοκρασια δωματιου 25 βαθμους εχω 44 βαθμους σε ολους τους πυρηνες

για κανε ενα κοπο κ ξαναβαλτα με υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά περιμένω σύντομα να μου έρθει σύστημα με την ίδια motherboard και CPU.

Διάβαζα τώρα το manual της P6T και έχω την εξής απορία:

Στη συχνότητα των μνημών υπάρχουν οι επιλογές

  • Auto
  • DDR3-800 MHz
  • DDR3-1066 MHz

(οι οποίες φυσικά αλλάζουν ανάλογα με το BCLK). Σε ποια από τις 2 επιλογές (η Auto εξαιρείται) οι μνήμες δουλεύουν 1:1 με τον επεξεργαστή;

Επίσης βλέπω πολλές κατασκευάστριες coolers να έχουν στα site τους εκδόσεις των παλιών τους ψυκτρών με νέες βάσεις για το 1366 socket. Στην Ελλάδα δυστυχώς δε βλέπω να υπάρχει ακόμη κάτι διαθέσιμο. Δεδομένου ότι δε με ενδιαφέρει η αγορά της top ψύκτρας που θα μου δώσει +50 MHz για το ρεκόρ στα benches υπάρχει κάποια εναλλακτική λύση την περίοδο αυτή πέρα των γνωστών ονομάτων που δεν είναι προς το παρόν διαθέσιμα;

μιλας για 1:1 το παλιο καλο τυπου χωρις διαιρετη?

τυπου 333 fsb *2=667 mhz ddr2?

προφανως δεν υπαρχει πλεον 1:1

Link to comment
Share on other sites

μιλας για 1:1 το παλιο καλο τυπου χωρις διαιρετη?

τυπου 333 fsb *2=667 mhz ddr2?

προφανως δεν υπαρχει πλεον 1:1

Λόγος μεταξύ της συχνότητας των μνημών και του επεξεργαστή δε γίνεται να μην υπάρχει. Αφού βλέπω επιλογή με 2 options για τη συχνότητα των dimms μάλιστα ο λόγος θα είναι μεταβλητός. Φυσικά τώρα δεν έχουμε FSB. Ο υπολογισμός λοιπόν θα περιλαμβάνει κάτι άλλο. Π.χ. το BCLK. Αυτή είναι και η ερώτησή μου.

Link to comment
Share on other sites

σορρυ που στο λεω αλλα 99% εχεις κανει ταρζανια εσυ

πρωτον που αγορασες κατι τοσο συντομα ενω βλεπεις οτι οτι η αγορα δεν κινειται δυναμικα

δευτερον ποτε δεν εχω ακουσει για προιον απο μεγαλη εταιρεια που να βγει τοσο σκαρτο

και εξηγουμαι

καποιοι τραβουσαν τα 775 για να βγουν ι παλευαν με πενσες γιατι πολυ απλα δεν ειχαν δει οτι εχει υποδοχη για κατσαβιδι

δεν τους φταιει η intel σε καμια περιπτωση αμα ειναι καλαμπορτζιδες

επετρεψε μου να πιστευω οτι απο τη βιασυνη σου ενδεχομενως να μην εχεις σωστη τοποθετηση-πατημα

καλα για το πατημα δεν τιθεται λογος

ειμαι στα 3,7Ghz για 24/7 με μαμα ψυκτρα και 1,26 volt και με θερμοκρασια δωματιου 25 βαθμους εχω 44 βαθμους σε ολους τους πυρηνες

για κανε ενα κοπο κ ξαναβαλτα με υπομονη

Βγαίνει δύσκολα ο αντάπτορας από το σόκετ γιαυτό δεν τον ξαναβάζω.Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια.

Δεν έχει backplate ενώ είναι βαριά η ψύκτρα.

Τόσο πολύ θα πλήρωναν αμα έβαζαν ένα backplate να βιδώνει στη μητρική?

Τουλάχιστων δε μπορούσαν να βιδώνει ο αντάπτορας πάνω στην ψύκτρα?Ας πληρώναμε και 4 ευρώ παραπάνω.Δε χάλασε ο κόσμος.Απλά οι τύποι το έχουν κανόνα στην εταιρία:Βγάζουμε μόνο σκάρτα-μέτρια προιόντα και ότι γίνει.Όλα τα συστήματα υδρόψυξης και αερόψυξης που έχουν είναι από μέτρια μέχρι "για πέταμα".Ήμαρτων ρε.Βγάλτε κάτι ποιοτικό-εξαιρετικό έστω και από σπόντα...

Σταματάω εδώ για thermaltake γιατί αφενός τους γλωσσόφαγα τους ανθρώπους και αφετέρου θα νομίζει κανενας οτι είμαι εγκάθετος από noctua,thermalright κτλ.

Δεν είναι και πρώτη φορά που βάζω ψύκτρα αλλά σίγουρα δεν είμαι και ο μέγας ειδικός.Πριν είχα ΑΜD 4400 Χ2 AKASA EVO 120,.

Τους 44 βαθμούς που είπες με το asus probe τους βλέπεις ή με το everest?Ποιο είναι πιο αξιόπιστο?Πάντως το probe μου έδειχνε σε κάποια φάση θερμοκρασία μητρικής -60 βαθμούς.μετά 35.Δεν την παλεύει μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

πολυς λαος αλλαξε πλατηφορμα ερχονται και τα δικα μου,αλλα ειμαι αναμεσα σε 965 και 940:triniti:

Εγώ έχω P4. Λίγα benches κοίταξα και λίγο διάβασα κριτικές αλλά όλες συμφωνούν ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά από τους Core 2.

Πιστεύω πως αξίζει τον κόπο (και το χρήμα) η αλλαγή εφόσον κάποιος έχει την προοπτική να αλλάξει πάλι επεξεργαστή όταν βγουν οι Sandy Bridge ή οι Haswell. Και πάντα εφόσον αντιμετωπίζει προβλήματα απόδοσης. Π.χ. αν κάποιος χρησιμοποιεί το PC του για γραφική δουλειά υπερκαλύπτεται και από τον P4.

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει δύσκολα ο αντάπτορας από το σόκετ γιαυτό δεν τον ξαναβάζω.Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια.

Δεν έχει backplate ενώ είναι βαριά η ψύκτρα.

Τόσο πολύ θα πλήρωναν αμα έβαζαν ένα backplate να βιδώνει στη μητρική?

Τουλάχιστων δε μπορούσαν να βιδώνει ο αντάπτορας πάνω στην ψύκτρα?Ας πληρώναμε και 4 ευρώ παραπάνω.Δε χάλασε ο κόσμος.Απλά οι τύποι το έχουν κανόνα στην εταιρία:Βγάζουμε μόνο σκάρτα-μέτρια προιόντα και ότι γίνει.Όλα τα συστήματα υδρόψυξης και αερόψυξης που έχουν είναι από μέτρια μέχρι "για πέταμα".Ήμαρτων ρε.Βγάλτε κάτι ποιοτικό-εξαιρετικό έστω και από σπόντα...

Σταματάω εδώ για thermaltake γιατί αφενός τους γλωσσόφαγα τους ανθρώπους και αφετέρου θα νομίζει κανενας οτι είμαι εγκάθετος από noctua,thermalright κτλ.

Δεν είναι και πρώτη φορά που βάζω ψύκτρα αλλά σίγουρα δεν είμαι και ο μέγας ειδικός.Πριν είχα ΑΜD 4400 Χ2 AKASA EVO 120,.

Τους 44 βαθμούς που είπες με το asus probe τους βλέπεις ή με το everest?Ποιο είναι πιο αξιόπιστο?Πάντως το probe μου έδειχνε σε κάποια φάση θερμοκρασία μητρικής -60 βαθμούς.μετά 35.Δεν την παλεύει μου φαίνεται.

κατι δεν παει καλα

εκανες bios update?

δοκιμασε και το realtemp και το everest

της μανας της ειναι δυσκολο να σου δειχνει αρνητικα , δεν μπορει κατι βρωμαει...:rofl:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.