Jump to content



Τεράστιος φάκελος Windows


deninho

Recommended Posts

Δεν θα χρησιμοποιούσα άλλα προγράμματα.

Το disk cleanup των Vista κάνει κι αυτό δουλειά.

Control Panel\System and Maintenance\Performance Information and Tools

και επιλέγουμε αριστερά το open disk cleanup

Θα δούμε ότι μπορούμε να απενεργοποιήσουμε το hibernate, που είναι κάποια GB αλλά δεν θα έχουμε αυτή τη δυνατότητα (sleep).

Επίσης μπορούμε να απενεργοποιήσουμε το pagefile και να κερδίσουμε λίγα ακόμα GB (δεν το συνιστά όμως η M$).

Τέλος αν σβήσουμε τα temp files (επιπλέον GB) αφαιρούνται τα backup αρχεία μετά από windows update.

Ένας άλλος τρόπος είναι να κάνουμε απεγκατάσταση ότι δεν χρειαζόμαστε από το "view installed updates" (αυτό τον τρόπο συνιστά η Μ$).

Control Panel\Programs\Programs and Features

Link to comment
Share on other sites

Το εχει ριξει κανεις κατω απο 10GB αφου περαστουν και τα latest updates απο ms? Εγω εχω πετσοκοψει τα παντα(1.2GΒ το iso) αλλα και παλι μετα το windows update πλησιαζει τα 20GB ξανα....

Έκανα επανεγκατάσταση μόλις γύρισα από το ταξίδι στην Ελλάδα.

Φρέσκια εγκατάσταση Vista Ultimate SP1 64-bit, χωρίς καθόλου updates (δεν τα κάνω ποτέ), το μόνο πράγμα που έκανα (αν θεωρείται tweak) είναι να κλείσω εντελώς pagefile και hibernation: σύνολο 9.2Gb ολόκληρο το C:

Link to comment
Share on other sites

@chosen: Sorry για το off-topic αλλά γιατί δεν κάνεις τα updates ?

Απλοί χρήστες μπορεί να έχουν από 10 ώς και 30 GB στο \Windows. Φανταστήτε τα σενάρια :

- Eγκατάσταση Vista, εγκατάσταση updates, εγκατάσταση SP1, updates, & SP2RC

- Eγκατάσταση Vista με τα SP2RC επάνω (~Chosen way).

Χαοτική διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα επανεγκατάσταση μόλις γύρισα από το ταξίδι στην Ελλάδα.

Φρέσκια εγκατάσταση Vista Ultimate SP1 64-bit, χωρίς καθόλου updates (δεν τα κάνω ποτέ), το μόνο πράγμα που έκανα (αν θεωρείται tweak) είναι να κλείσω εντελώς pagefile και hibernation: σύνολο 9.2Gb ολόκληρο το C:

Φρεσκια εγκατασταση λοιπον και εγω απο iso με sp1 που ειχα αφαιρεσει languages/speech/sample photos-videos/drivers, δεν εχω κανει update ακομα και δεν εχω εγκαταστησει drivers. Pagefile και hibernate κλειστα. Used space στα properties του δισκου: 11.8GB, ενω αν επιλεξω ολους τους φακελους και κοιταξω ποσο χωρο πιανουν(εχω επιλεξει να βλεπω hidden files φυσικα) λενε 8.4GB!!!

Αμεσως μετα το windows update used space: 17.4 GB.

Edit: Μετα απο εγκατασταση ολων των drivers,office και καμια 10αρια μικροπρογραμματα ειμαι στα 21.2GB.

Another Edit: Ενα ξεχασμενο pagefile των 6,5GB εφταιγε τελικα : 14,6GB.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.