Jump to content



Αγορα mb Χ58 ASUS


kdgonida

Recommended Posts

Χεραιτώ!!!Καινουριο μελος κ πρωτη φορα που γραφω.Εφτασε η ωρα μετα απο 6 χρονια κ εναν Ρ4 στα 2,6 για αγορα νεου pc!!!:jump1: Η συνθεση που εχω καταληξει ειναι ο i7 920 , sapphire 4870 1gb , 2x wd 250gb RE3 σε raid 0 , cosmos s , coolermaster ucp 700w και 3x2gb ddr3 kit της corsair στα 1333.Το θεμα ειναι πως εχω κολησει στην επιλογη της motherboard:to_pick_ones_nose3:.Ειμαι αναμεσα στα asus P6T ,P6T deluxe και rampage 2 xtreme.Εχουν καποια διαφορα στην ποιοτητα κατασκευης ή μονο στα oc utilities που προσφερουν τα 2 πιο ακριβα μοντελα?Νομιζεται πως υπαρχει καποια καλητερη λυση απο τα mb της asus? :help::help::help:

Link to comment
Share on other sites

Παιδί μου,σου προτείνω αυτό το mobo όταν το ξαναφέρει το πλαίσιο:http://www.guru3d.com/article/ecs-x58b-a-motherboard--review/ πιστεύω ότι ειναι καλή επιλογή για τα λεφτά του.:T:

και 2 κάρτες σε διάταξη crossfire σαν αυτές:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513347

Link to comment
Share on other sites

P6T deluxe μια πολυ καλη μητρικη, επισης μην παρεις 2χ250 δισκους. Καλυτερα παρε τους 640gb της WD και βαλτους σε raid 0. Θα εχεις καλυτερες επιδοσεις.

Για καρτα γραφικων παρε την 4870 512mb, δεν σου χρειαζεται το 1gb κιολας. Επισης λειτουργικο βαλε τα Windows Vista x64 σε συνδιασμο με 6gb ram ;)

Link to comment
Share on other sites

μιας και θα δώσεις τόσα λεφτά ΠΡΕΠΕΙ να πάρεις SSD.

Δεν υπαρχει λογος να παρει τωρα ssd, σε 1.5-2 χρονια που θα εχουν φτασει σε λογικα πλαισια οι τιμες των ssd της Intel, ναι τοτε να παρει

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!!vista x64 θα φορτωσω αν και εχω καποιους ενδιασμους με διαφορα που διαβαζω για ασυμβατοτητες.Ελπιζω να μην το μετανιωσω....Αν και λιγο off topic μιας κ αναφερθηκε κ το θεμα καρτας γραφικων το pcακι θα παιξει μεσω hdmi σε μια samsung lcd 32r86b hd ready το οποιο κ σημαινει max res 1366x768.Σε πλαισιο κ μουλτιραμα που ρωτησα μου προτειναν μια 4870 και οχι 2 4850 σε crossfire.Εσεις τι λετε σαν εμπειροι gamers??????Θελω μετα απο τοσα χρονια μακρια απο το σπορ να φτιαξω κατι καλο αλλα να μην δωσω κ τσαμπα λεφτα σε πραγματα που δεν θα κανουν κ την τρελη διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος να παρει τωρα ssd, σε 1.5-2 χρονια που θα εχουν φτασει σε λογικα πλαισια οι τιμες των ssd της Intel, ναι τοτε να παρει

θα δώσει τόσα λεφτά για μία ΑΚΡΙΒΟΤΑΤΗ πλατφόρμα

και δεν θα πάρει έναν ssd με 200 ευρώ να πετάει το σύστημα του?

με κοροιδεύεις που θα προτιμήσει 6γίγα ddr3 απο ssd?

μήν αγοράζουμε με τα παλιά κριτήρια

πλέον οι επεξεργαστές είναι υπερβολικά δυνατοί

άσε που οι ddr3 που θέλει είναι και αργές (1333)

4γίγα ddr2 έχουν πλέον 50 ευρώ

μητρική αξιόπιστη δοκιμασμένη έχει απο 80 ευρώ μέχρι 150++

επεξεργαστή όποιον προτιμάει

με τα υπόλοιπα που κερδίζει ας βάλει έναν ssd

Link to comment
Share on other sites

Αν και λιγο off topic μιας κ αναφερθηκε κ το θεμα καρτας γραφικων το pcακι θα παιξει μεσω hdmi σε μια samsung lcd 32r86b hd ready το οποιο κ σημαινει max res 1366x768.

Κdgonida έχουμε σχεδόν ίδια τηλεόραση (LE32R86BD). Τη συνέδεσα (με ένα καλώδιακι DVI->HDMI των 7€) με το PC (8800GT) και ενώ όντως γράφει "HD Ready" και στη σελίδα της Samsung ανέφερε ανάλυση ως 1366x768, εμένα μου επέτρεπε να την πάω ως 1920x1080... Τί παίζει εδώ;:nada:

frfve206.jpg.xs.jpg

Στο αναφέρω γιατί φαντάζομαι πως θα χρειαστείς πιο ισχυρή κάρτα γραφικών αφού δεν θα παίζεις στα 1366x768...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ρε παιδια τοσο μεγαλη διαφορα εχουν οι ddr3 1333 με τις 1600?????Τελικα ισως κανω κ μαμακια που παω για core i7...???Η λογικη για αυτη την επιλογη μου ειναι οτι αφου αποφασησα να τα σκασω τουλαχιστον να παρω κατι τεχνολογικα καινουργιο.Εγω το μονο που θελω ειναι να παιζω τα παιχνιδακια μου στην αναλυση που μου προσφερει η lcd στο max τουλαχιστον για 1 χρονο και μετα βλεπουμε για προσθηκες που θα χρειαστουν...

Link to comment
Share on other sites

alfa156 κάτι παίζει με τον driver σου... 1920χ1080 και επιλογές 25 - 29 & 30Hz ? κάτι δεν πάει καλά... επίσης καμία Samsung LE δεν υποστηρίζει ανάλυση πάνω από 1360x768...

on topic

Φίλε kdgonida εγώ θα τσάκωνα την 4870 1Gb όπου μπορώ να την βρω ποιο φθηνή, και θα δεις πόσο θα σου χρειαστούν τα extra 512Mb της κάρτας όταν φορτώνει το game πολλά textures, ο Ι7 είναι παντοδύναμος άρα δεν θα έχεις πρόβλημα με bottleneck και η ανάλυση είναι οκ...

για mobo θα έπαιρνα το P6T deluxe λόγω τιμής αλλά θα κοιτούσα και την MSI ECLIPSE δίνει και 10sata και 2 pci x1...

Για μνήμες, φαντάζομαι στα 6Gb και στα 4Gb δεν τίθεται πλέον θέμα timings, δεν νομίζω δλδ ότι ανθρώπινη αίσθηση θα καταλάβει τα miliseconds διαφοράς τους... :...:

εγώ θα κοιτούσα και αυτές

ή

αυτές

EDIT

Με το τελευταίο που λες τα αλλάζεις όλα χεχε, τελικά ας αρχίσουμε με το πόσα λεφτά θέλεις να δώσεις και προχωράμε από εκεί... σήμερα με 1000-1500E παίρνεις σύστημα δυνατό και τουλάχιστον για 2 χρόνια σε αυτήν την ανάλυση που θέλεις...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ρε παιδια τοσο μεγαλη διαφορα εχουν οι ddr3 1333 με τις 1600?????

η διαφορά είναι μικρή

όπως επίσης και η διαφορά με ddr2 1066

για αυτό λέω ότι σκάς πολλά λεφτά για λίγο περισσότερες επιδόσεις

ειδικά αν σκεφτείς ότι μπορείς να πάρεις έναν ssd που βάζει κάτω όποιο σύστημα θές ακόμα και με τον pentium4 που έχεις ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ

με την πλατφόρμα i7 παίρνεις μαζί, ότι τυχόν προβλήματα έχει σαν καινούργια τεχνολογία

τον υπολογιστή για τί δουλειά τον θές και πόσο δίνεις (ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ που τα δίνεις)?

Link to comment
Share on other sites

Τον υπολογιστη τον θελω 95% για gaming.Τα λεφτα που διαθετω ειναι μεχρι 1700 ευρω.Αν εχετε καποια συνθεση να προτεινεται για να μπορω να παιζω τα παντα χωρις το παραμικρο κολλημα(παντα σε αναλυση 1360x768) σαν ποιο εμπειροι και χρονια στο κουρμπετι users ειναι κατι παραπανω απο ευπροσδεκτη.Ευχαριστω κ παλυ για τη βοηθεια!!!:thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.