Jump to content



αξιζει αυτη η αλλαγη??


giogio

Recommended Posts

εχω 2 4870 512 crossfire σε rampage formula με vista 64bit english με ενα ταπεινο 8500 στα 4.0ghz ram corsair dominator 4gb και 22 οθονη samsung 2232BW ενας φιλος μου της ζητησε να της αγορασει, να τις δωσω και να παρω μια 4870Χ1 η να παρω 4870X2;;μπορειτε να μου πειτε τι μου προτεινεται;;:...::...:

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω τωρα επανω 2 4870 των 512 σε crossfire και πιανουν 2 slots λεω να παρω μια 4870 X 1gb η να παω σε 1 4870 των 2gb;;;

Αν θες τις επιδοσεις που ειχες πριν παρε την 4870x2

Τωρα για 4870 512mb vs 4870 1Gb κοιτα εδω http://www.thelab.gr/showthread.php?t=57789

Link to comment
Share on other sites

Nomizo oti tha deis terastia diafora ean pareis thn 4870 x2. Vasika tha apogeiothei to systhma sou.

Apo ekei kai pera oi 2 4870 512Mb pou exeis sigoura sou anevazoun thn thermokrasia tou koutiou sou ston theo mias pou einai zematistes. h 4870 1Gb safos einai pio krya apo mia 4870 512Mb opote fantasou ti diafora tha exeis apo tis 2 pou exeis tora.

Pantos prosopiki apopsh ean einai tora na alakseis tis kartes sou pare kateythian mia x2...:victory:

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω τωρα επανω 2 4870 των 512 σε crossfire και πιανουν 2 slots λεω να παρω μια 4870 X 1gb η να παω σε 1 4870 των 2gb;;;

Κατσε λιγο γιατι μαλλον εχεις μπερδεψει λιγακι καρτες και ονοματολογια.

Η σειρα 4870 εχει 3 καρτες.

1. 4870 με 512mb μνημης

2. 4870 με 1024 mb μνημης

3. 4870Χ2 η οποια σε ενα pcb εχει 2 πυρηνες 4870 με 1024mb μνημης ο καθενας.Με λιγα λογια ειναι 2 καρτες 4870 των 1024 mb σε μια καρτα.

Εσυ τωρα απο επιδοσεις εχεις μιας 4870Χ2 μιας και εχεις 2 4870 σε crossfire.

Αν θες κατι αντιστοιχο των επιδoσεων που εχεις τωρα αλλα με μια καρτα πας για 4870Χ2.

Nomizo oti tha deis terastia diafora ean pareis thn 4870 x2. Vasika tha apogeiothei to systhma sou.

Apo ekei kai pera oi 2 4870 512Mb pou exeis sigoura sou anevazoun thn thermokrasia tou koutiou sou ston theo mias pou einai zematistes. h 4870 1Gb safos einai pio krya apo mia 4870 512Mb opote fantasou ti diafora tha exeis apo tis 2 pou exeis tora.

Pantos prosopiki apopsh ean einai tora na alakseis tis kartes sou pare kateythian mia x2...:victory:

Φιλε μου καλως ηλθες στο forum.

Διορθωσε το post σου μιας και εδω γραφουμε ΜΟΝΟ με Ελληνικους χαρακτηρες και οχι με greeklish.

Το παληκαρι λεει οτι εχει ηδη 2χ4870 και εσυ του λες οτι θα απογειωθει με τι?Με τη 4870Χ2?Οι επιδοσεις των καρτων που εχει τωρα (και ας ειναι με 512 μνημης η καθε μια) ειναι πανομοιοτυπες με της 4870Χ2.Η 4870 με το 1γιγα μνημης ειναι πιο κρυα απο αυτην με τα 512mb?:nada:.Μα τι λες?:hehe:

H 4870x2 παιζει να ειναι ακομα πιο ζεστη απο 2χ4870 μεσα στο κουτι αλλα λιγοτερο με τπτ.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να μην μαλωνετε θα σας πω τι εκανα τελικα,ειχα 2 4870 των 512 σε διαταξη CF σε 22αρα (samsung 2232BW) εδωσα την μια 4870 512 και μου εμεινε η μια ακομα στην ακρη τελικα πηγα και πηρα μια 4870 1GB συγκεκριμενα την saphire με το νεο συστημα ψυξης και ειναι παρα πολυ αθορυβη σε σχεση με τις προηγουμενες που ειχα επανω η διαφορα που παρατηρησα ειναι οτι εχουν μειωθει παρα πολυ οι θερμοκρασιες στο κουτι μητρικη NB SB και φυσικα και η καρτα που ειναι σαφως πολυ πιο κρυα απο τις αλλες 2 που ειχα μεσα στο κουτι (cosmos-s)

Link to comment
Share on other sites

Kαι τι κέρδισες που πήρες την 1gb;

δεν ειπα οτι θα κερδισω κατι η αν κερδισα κατι η μεγαλη διαφορα που ειδα ειναι οτι ειναι πολυ πιο γρηγορο το PC (η εγκατασταση της καινουργιας καρτας εγινε αφαιρωντας τους 8.12 και με το driver sweeper σε safe mode) και ειναι πολυ πιο κρυο ολο το μηχανημα και η μητρικη και το NB και το SB αυτο γιατι οι 2 4870 που ειχα επανω εβγαζαν πολυ ζεστη και ετσι ζεματαγανε και ολα τα υπολοιπα, επισης η μεγαλυτερη διαφορα ειναι πια στον θορυβο ησυχασε το κεφαλι μου;);)

Link to comment
Share on other sites

Πεταμένα λεφτα είναι κατα την γνωμη μου η αλλαγή που έκανες.

για μενα δεν ειναι πεταμενα λεφτα μιας και την εδωσα την μια 4870 512 σε φιλο μου και ετσι εκανα την αγορα της 4870 1GB και οπως αναφερω και πιο πριν ειδα μεγαλη διαφορα σε θερμοκρασιες και φυσικα σε ησυχια..

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα οτι θα κερδισω κατι η αν κερδισα κατι η μεγαλη διαφορα που ειδα ειναι οτι ειναι πολυ πιο γρηγορο το PC (η εγκατασταση της καινουργιας καρτας εγινε αφαιρωντας τους 8.12 και με το driver sweeper σε safe mode) και ειναι πολυ πιο κρυο ολο το μηχανημα και η μητρικη και το NB και το SB αυτο γιατι οι 2 4870 που ειχα επανω εβγαζαν πολυ ζεστη και ετσι ζεματαγανε και ολα τα υπολοιπα, επισης η μεγαλυτερη διαφορα ειναι πια στον θορυβο ησυχασε το κεφαλι μου;);)

Έτσι ναι, αλλά σε επιδοσεις δεν κέρδισες κάτι.....

Και εγώ μια 4870 512ΜΒ έχω και ούτε θόρυβο καταλαβαίνω ούτε ζέστη(είναι με τον ανεμιστήρα στο 30% και έχει 41οC) και μάλιστα στο Cosmos-S.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ναι, αλλά σε επιδοσεις δεν κέρδισες κάτι.....

Και εγώ μια 4870 512ΜΒ έχω και ούτε θόρυβο καταλαβαίνω ούτε ζέστη(είναι με τον ανεμιστήρα στο 30% και έχει 41οC) και μάλιστα στο Cosmos-S.

και εγω στην αρχη μια 4870 512 ειχα και δεν ειχα προβλημα αλλα με το που εβαλα και δευτερη εγινε φουρνος το μηχανημα και τα ανεμιστηρια στο 30 τα ειχα και εγω αλλα δεν εφτανε με την 2ευτερη καρτα!! οι καρτες που ειχα ειναι αυτες με το παλιο συστημα ψυξης

rezzfg3g9i4tq68eezsy_thumb.jpg

83t9bcmknprdxkppf327_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι 2 4870 512 + 1024 θα έχουν τις ιδιες επιδόσεις με μια 4870χ2.

Το θέμα ειναι οτι με μια 4870χ2 θα εχει λιγότερη ζέστη στο κουτί και λιγότερη φασαρία.

Ο λόγος ειναι οτι 2 χ 4870 θα γεμίσουν το κουτί με τον ογκο τους, δηλαδή μειωμένο air flow, + καλώδια+ 2 ανεμιστήρες;).

Βεβαία αφου εχεις τις 2 καρτες δεν σε συμφέρει να πάρεις μια καινούρια 4870χ2 γιατι ετσι θα χάσεις αρκετά λεφτά.

Ισος θα μπορούσες να βάλεις 2 ανεμιστήρες στο πλαϊνό καπάκι για να ψύχονται καλλίτερα οι καρτες και να κάνουν λιγότερη φασαρία οι ανεμιστήρες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.