Jump to content



Asus p5q pro ή DfI LP DK p45 T2RS?


socratis10

Recommended Posts

Παιδια ειμαι σε διλλημα.Δεν ξερω πια να παρω.Αποτι ειδα η asus περνει εως και 16 gb ram ενω η DFI μεχρι 8.Ακομα η asus εχει fsb εως 1600 ενω η dfi εως 1300.Η διαφορα τους ειναι στα 10 ευρω και για αυτο δεν ξερω πια παρω.Αυτες ειναι

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522631

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1165046&page=2&category=69977721&catalog=20&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE74277CB8CCB73BC49AA9C7B01F50025809ADAEF9248A5227BED7DD7CBE062455069170604818BC5BE4ECC32460504E631AA391AA83188D5C25AE920E37CFECACF3B751F141DD161F6561FE7F078209E5A23706F2D813B76809B52ED425A20819FB8E9F70CC48BCE0AA293B4050BBA80F2BADC9463E16C375

Και επειδη δεν θελω να φτιαξω αλλο θεμα θελω να παρω μια 4850 καρτα γραφικων.Ολες ιδιες ειναι?Απλα να ξερετε πως δεν θα overckockαρω την καρτα γραφικων.Σε αυτες τις δυο ειμαι[απλα μηπως γλιτωσω κανα ευρω]

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1130358&HYKARTAGRAFIKONMONTELO=4850&category=69977735&catalog=20

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1164694&HYKARTAGRAFIKONMONTELO=4850&category=69977735&catalog=20.

Link to comment
Share on other sites

Για την κάρτα γραφικών πάρε την πιο φθηνή σε default δεν θα δεις καμιά διαφορά.

Και για την μητρική και εκεί την πιο φθηνή πάρε, μήπως θα χρησημοποιήσεις 16GB μνήμη;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καμία(ούτε έχω δοκιμάσει καμία) απλώς είπα να πάρεις την πιο φθηνή επειδή όπως είδα πιο κάτω δεν θα κλοκάρεις τις κάρτες και θεώρησα πως δεν θα ασχοληθείς καθόλου με ο/c.Επίσης είπα την DFI γιατί από ότι είδα την ΑSUS την έβαλες από το e-shop και θεώρησα πως από εκεί θα την αγοράσεις(από το συγκεκριμένο κατάστημα υπάρχουν κάποια προβλήματα(απ'ότι ακούγεται δεν το έχω ζήσει προσωπικά) όσον αφορά το rma σε τυχόν σου πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

H pro υπαρχει στη γραμμη με 120.. Aν δεν εχεις ασχοληθει ξανα με o/c ισως ειναι καλυτερα σε asus γιατι η dfi θα σε τρελανει :p

Αυτο σημαινει οτι ειναι κατωτερη η asus απο την Dfi στο overckocking.Αν ναι ,ειναι γαι πολυ χειροτερη?Ευχαριστω παιδια γαι την βοηθεια.Και κατι αλλο.Απο την γραμμη αν το παρω ,θα εχει εγγυηση ,επειδη δεν αναγραφετε πουθενα ενω στο e-shop σου δινει 3 χρονια.Τεσπα ειναι αντιπρωσοπια η εγγυηση,ξερει κανεις ή να παρω τηλ να μαθω.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω κατα ποσο ειναι κατωτερη.. Η δικια μου εχει παει 580 και ανεβαινει περισσοτερο αλλα δεν εχω χρονο τωρα να το ψαξω.. Λογικα παει 600.. Η Plus τα εχει τα 600+.. Απο οτι εχω διαβασει και η p5q καπου εκει γυρω ειναι αλλα παει πιο ευκολα (προσωπικη εμπειρια δεν εχω).. Εγω πηρα την DFI γιατι δε με βολευε το pcb της asus και κυριως γιατι δεν παω την asus (και ειμαι λιγο dfi fanboy :p ) καθαρα υποκειμενικοι λογοι δηλαδη..:)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως για κάποιον που δεν έχει μεγάλη εμπειρία με υπερχρονισμούς, η ASUS είναι μακράν πιο φιλική, και αν έχει σκοπό να ασχοληθείς με moderate o/c δεν θα σε νοιάξει άμεσα αν η μια πάει «μόνο» 600 ενώ η άλλη πάει 610

Link to comment
Share on other sites

Άμα το o/c είναι για να το έχεις για κάθε μέρα πάρε την φθηνότερη πόσο ποια θα σου προσφέρει παραπάνω η Asus άμα είσαι στο max 4Ghz, απλώς θα είσαι πιο άνετα από θέμα ρυθμίσεων στην Αsus, γιατί η dfi είναι λίγο περίεργη.....

Άμα τώρα θες να τρέχεις κανά pi ή τίποτα τέτοιο σχετικό τότε πάρε την dfi.

Παρεπιμπτόντως τι cpu έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτιμουσα την P5Q παροτι πηρα την DFI... με χαλασε που τα ειχε παιξει πριν καν τη φορτωσω στο μηχανημα και εγινε RMA. Τωρα που προχωρησα και εβαλα και τα XP μου εκανε 2 φορες κατι τρελα με σκληρο και DVD. Ομολογω οτι καθε φορα που κανω restart κοιταω με καχυποψια την οθονη περιμενοντας κολλημα. Ευτυχως δεν το παθαινει αλλα... ειναι βλακεια σε συγκριση με πριν που δεν παθαινε τιποτα η DS3.

Φυσικα ενα σωρο αλλοι δεν ειχαν προβλημα με την T2RS Plus, άρα........

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να σου πω και γω κοιτουσα με καχυποψια την dfi αλλα μετα απο παροτρυνση των παιδιων του φορουμ την πηρα και μπορω να σου πω οτι και ευκολη ειναι για να κανεις τα βασικα σε overclocking και σταθεροτατη σε λογικα πλαισια.εμενα δεν μου χει κανει κιχ και μπορω να σου πω οτι μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο την ασους που ειχα πριν.Τωρα για να την εξαντλησεις με τις ρυθμισεις της πρεπει να ξερεις πολλα οντως.

Εγω θα σου πω go for it!!:yes2:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.