Jump to content



E8500 KAI ΑΠΙΘΑΝΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ..


giogio

Recommended Posts

ειχα εναν 8500 με revision co στα 500Χ8 και ενας φιλος μου τον ζητησε και του τον πουλησα οι θερμοκρασιες που ειχε σε idie με υδροψυξη και ρευμα 1.30 ηταν 32 βαθμους και σε φουλ με prime 95 πηγαινε στους 55-57 βαθμους τελικα πηρα εναν καινουργιο 8500 τον εριξα επανω παλι με υδροψυξη ενω παρατηρησα οτι εχει revision EO προς εκπληξη μου οπως θα δειτε και στις φωτο εχει μεγαλη διαφορα στις θερμοκρασιες!!τον εχω 500Χ8 και φυσικα με λιγοτερο ρευμα 1.26 τρεχω ταυτοχρονα convert x to dvd και prime 95 κοιταξτε θερμοκρασια επεγεργαστη ισχυει αυτο εχω ολα τα τελευταια προγραμματα real temp everest και κανα 2 της asus ακουω γνωμες..

lebrxxrykdgj291kmmjj_thumb.jpg

3f1fntzaul2npai2009b_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως με αερα εκει επαιζε ο 8500 με 500*8

δεν κανω συγκριση νερο με αερα αλλα διαφορα θερμοκρασιων επεξεργαστη με revision CO και αντιστοιχα EO που εχω τωρα;);)

Link to comment
Share on other sites

Σε idle πόσο έχεις;

Γιατί νομίζω ότι ο σένσορας δεν τα λέει καλά...αν δεν έχεις διακύμανση.

36 βαθμους ειναι σε idle μονιμα αν τρεξω prime 95 η οτιδηποτε αλλο προγραμμα παει 40 και 37 αντιστοιχα τι λες;;;

Link to comment
Share on other sites

τι κανω σε αυτην την περιπτωση;;

Άνοιξε το Real Temp. Στο κάτω μέρος έχει την επιλογή Sensor test. Επέλεξε το και δες το αποτέλεσμα. Εάν η διακύμανση(Sensor movement) είναι πολύ μικρή, τότε όπως λέει, οι σένσορες είναι κολημένοι

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το Real Temp. Στο κάτω μέρος έχει την επιλογή Sensor test. Επέλεξε το και δες το αποτέλεσμα. Εάν η διακύμανση(Sensor movement) είναι πολύ μικρή, τότε όπως λέει, οι σένσορες είναι κολημένοι

ετρεξα orthos για ενα μισαωρο και οι θερμοκρασιες πηγαν 44 και 41 αντιστοιχα δοκιμασα τωρα με real temp version 2.60 kai 2.90 sensor test και μου εδειξε αυτα το set tj max το εχω βαλει 100 ειναι οκ;

56hvxncm2msdjog4dso9_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

'Οτι και να βάλεις φίλε μου, όπως μας δείχνεις, οι σένσορες είναι παντελώς κολλημένοι, οπότε δεν αξίζει να ασχολείσαι με τις θερμοκρασίες, από τη στιγμή που τα αποτελέσματα είναι παντελώς αναξιόπιστα. Φρόντισε να έχεις μια καλή ψύκτρα, επαρκή αερισμό και μην δίνεις σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αληθεια κ γω κολημενο sensor το βλεπω.Και μενα λεει κατι τρελα.Το HW monitror της μητρικης μου λεει ~26 βαθμους ενω τα αλλα προγραμματα λενε 34-36 στο idle.Στα παιχνιδια και στα benchmark μενει το ιδιο.Αν θες να δεις πραγματικη θερμοκρασια......υπαρχει και το θερμομετρακι το κλασικο που ειναι αξιοπιστο:).Ξερεις κατι π χουν ενα αισθητηρα σαν λαμα που μπαινει αναμεσα σε cpu και ψυκτρα.Μονο αυτο ειναι αξιοπιστο για μενα.Τα αλλα απο τα προγραμματα ειναι αρλουμπες.

Link to comment
Share on other sites

.Το HW Ξερεις κατι π χουν ενα αισθητηρα σαν λαμα που μπαινει αναμεσα σε cpu και ψυκτρα.Μονο αυτο ειναι αξιοπιστο για μενα.Τα αλλα απο τα προγραμματα ειναι αρλουμπες.

Από τη στιγμή που προσπαθούμε να έχουμε όσο πιο λεία επιφάνεια μεταξύ ψύκτρας και heatspreader δεν είναι σωστό να βάζουμε οτιδήποτε ανάμεσα. Ακόμα κι έτσι, όμως, πάλι δεν θα έχουμε θερμοκρασία πυρήνα, αλλά θερμοκρασία από το καπάκι του επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

'Οτι και να βάλεις φίλε μου, όπως μας δείχνεις, οι σένσορες είναι παντελώς κολλημένοι, οπότε δεν αξίζει να ασχολείσαι με τις θερμοκρασίες, από τη στιγμή που τα αποτελέσματα είναι παντελώς αναξιόπιστα. Φρόντισε να έχεις μια καλή ψύκτρα, επαρκή αερισμό και μην δίνεις σημασία.[/quote

εχω υδροψυξη εδω και καιρο επανω

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς το real temp ΄δεν μπορεί να δώσει ακριβές θερμοκρασίες IDLE εφόσον βλέπει κολημένους σένσορες. Κι επιπλέον η Ιντελ, όπως λέει, χρησιμοποιεί τουςε σένσορες για να υπολογίζει το throtling και δεν το συνιστά για τη αναφορά idle θερμοκρασιών. Όλα αυτά τα λέει στο report του sensor test.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τον 8500 C0 @ 4,3GHz (450x9,5) και τάση στα 1,38v έχω idle 32 βαθμούς και με orthos ανεβαίνει περίπου στους 54-55. Αυτά με νερό φυσικά.

Το RealTemp δείχνει movement 15 και στους 2 πηρήνες. Δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό ή όχι και αν σημαίνει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τον 8500 C0 @ 4,3GHz (450x9,5) και τάση στα 1,38v έχω idle 32 βαθμούς και με orthos ανεβαίνει περίπου στους 54-55. Αυτά με νερό φυσικά.

Το RealTemp δείχνει movement 15 και στους 2 πηρήνες. Δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό ή όχι και αν σημαίνει κάτι...

To movement 15 είναι πολύ καλό, απλά δεν πρέπει να είναι πολύ μεγάλη η διαφορά μεταξύ του movement του σένσορα 1 και σένσορα 2. Όλα αυτά βέβαια σε θεωρητικό επίπεδο. Εάν το μηχανάκι παίζει καλά και το μπλοκ εφόσον πατάει καλά, ακόμα και σε νερό, είναι δροσερό, τότε ανεξαρτήτως των προγραματων είμαστε ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.