Jump to content



Ξεκινάει τα Vista μόνο με το DVD μέσα...!!!


marios007

Recommended Posts

Σε ένα μηχάνημα το οποίο έχει ΧΡ εγκατέστησα και τα Vista.

Η εγκατάσταση έγινε σε ξεχωριστό σκληρό.

Το σκλήρό που είναι τα Xp εγκατεστημένα δεν τον είδαν τα Vista κατά την διάρκεια εγκατάστασης γιατί είναι πάνω σε Sata controller και δεν έβαλα τους drivers.

Και τώρα το κουφό πρόβλημα.

Αλλάζω την σειρά στο Bios των δίσκων, βάζω πρώτο το σκληρό που είναι τα Vista κάνω επαννεκίνηση και το σύστημα ξεκινάει τα XP.

Μόλις βάλω το δισκάκι των Vista στο DVD, φορτώνουν τα Vista.

Αν δεν είναι μέσα στο DVD ο δίσκος των Vista φορτώνει τα XP.

Ειλικρινά δεν ξέρω πως τα κατάφερα και δεν ξέρω πως να το διορθώσω.

Καμμία βοήθεια;!;!;!

Link to comment
Share on other sites

Ο δίσκος με τα ΧΡ είναι Raid-0 (2*500 GB) και κατά την εγκατάσταση των Vista δεν τον βλέπει αφού δεν έχει ούτε εγκατέστησα τους απαιτούμενους drivers.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τι αλλάζει όταν βάζω στο DVD το δισκάκι των Vista και επιλέγει απο μόνο του το μηχάνημα να φορτώσει το λειτουργικό Vista.

Link to comment
Share on other sites

Απλα κανε εγκατασταση αφαιροντας ολους τους δισκους, ασχετα αν βλεπει τους raid η οχι..

παντως ειναι ενα "προβλημα" που το χα κ εγω και εχει συζητηθει στο "vista tips"..

Link to comment
Share on other sites

παντως απο οτι ξερω,εαν θελουμε να εχουμε δυο λειτουργικα πρωτα εγκαθιστουμε το παλιοτερο os κ μετα το νεοτερο!

Τωρα τι να σου πω,εγω εχω xp k vista k κανοντας τα παραπανω ο boot manager εγκαταστιθικε σωστα κ με ρωταει πολυ απλα πιο απο τα δυο λειτουργικα θελω να δοθλεπσω!

Για δοκιμασε αυτο το προγραμματακι http://neosmart.net/dl.php?id=1

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.