Jump to content



Eντολές Linux


αρης_τζ

Recommended Posts

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Μερικές παρατηρήσεις:

Με την ping δεν βλέπεις τις αναπηδήσεις αλλά μόνο τον χρόνο μέχρι τον τελικό αποδέκτη. Για τις αναπηδήσεις χρησιμοποιείται η traceroute και για την συμμετρία η tracepath.

Η εντολή telnet δεν μπορεί αυτούσια να μεταφέρει προς/από έναν απομακρησμένο υπολογιστή αρχεια. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να είναι εγκατεστημένα τα πακέτα rz/sz.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πολυ καλη δουλεια

στις εντολες οπος

restart

shutdown

κτλ.

μπορεις να δώσεις και σε ποσο χρονο θα εκτελεστούν

π.χ.
sudo shutdown +5
οπου κανει shutdown μετα απο 5 λεπτα

sudo shutdown -r +5
οπου κανει restart μετα απο 5 λεπτα

επισις μπορουμε να εκτελέσουμε εντολες με καθυστερηση

π.χ.
sudo echo "blabla"
sleep 10m
sudo echo "blabla2"
sleep 10m
sudo echo "blabla3"

:victory:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μολις σημερα τελειωσε και το τριτο εξαμηνο στη σχολη οπου ειμαι.Ενα απο τα μαθηματα που καναμε σε αυτο το εξαμηνο ειναι Linux-Unix. .

Σας επισυναπτω τις σημειωσεις μου.. (λιγα πραγματα)

LinuxCommands.txt

Link to comment
Share on other sites

Μολις σημερα τελειωσε και το τριτο εξαμηνο στη σχολη οπου ειμαι.Ενα απο τα μαθηματα που καναμε σε αυτο το εξαμηνο ειναι Linux-Unix. .

Σας ςπισηναπτω τις σημειωσεις μου.. (λιγα πραγματα)

Μπράβο! Πολύ ωραίο!!! Πολλές εντολές όπως το 2*tab δεν την ήξερα!:yu:

Διόρθωσε το "ςπινηναπτω" σε επισυνάπτω

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Πολύ ωραίο!!! Πολλές εντολές όπως το 2*tab δεν την ήξερα!:yu:

Διόρθωσε το "ςπινηναπτω" σε επισυνάπτω

Δε μαφηνει το φορουμ να κανω επεξεργασια,ουτε καν στα δικα μου ποστ..!!οποτε ας το διορθωσει κανας διαχειρηστης..!Βιαζομουν οταν το εγραφα..επρεπε να παω να δωσω το τελευταιο μαθημα σημερα..

Εχω και κατι αλλες εντολες,τις οποιες μου τις μαθανε φιλοι μου.. "παιζουν" σιγουρα σε debian. . δεν ξερω αν παιζουν σε ολα τα linux-unix οπως αυτες που επισηναψα παραπανω..!

Το διπλο tab ειναι ισως ενας απο τους καλητερους λογους για να δουλευεις το λινουξακη σου χωρις γραφικο περιβαλλον..η εστω οτι κανεις σε αυτο,...να το κανεις απο τερματικο(ολα γινοντε πιο σωστα..και ξερεις ανα πασα στιγμη τι γινετε κτλ..)

Εγω βεβαια το εμαθα στο MikroTik..αν πας να περασεις κανα ospf,routing,ips,κτλ κτλ απο τερματικο κτλ..θα καταλαβεις..δεν γινετε να θυμασε τοσες πολλες εντολες..και πολλες φορες δεν μπορεις να μπεις με winbox(αν π.χ. πρεπει να μπεις στον απεναντη ρουτερ για να του περασεις δρομολογιση κτλ...μονο με mac-telnet mπορεις..και κονσολα..οποτε το διπλο tab εκει σωζει καταστασεις..):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Αν ο δίσκος σου είναι ο sda, τότε για το γράψεις σε αρχείο κάνεις το εξής...:

dd if=/dev/sda of=bootsect.bck bs=512 count=1
και όταν θελήσεις να το ξαναγράψεις στον δίσκο, τότε...:
dd if=bootsect.bck of=/dev/sda bs=512 count=1
To bs είναι το block size...

Οπότε αν θες να γράψεις μόνο το MBR, τότε...:

bs=446

Αν θες και το partition table, τότε...:

bs=512

Αν θες να μεταφέρεις μόνο το MBR και τον bootloader χωρίς να "χαλάσεις" το partition table του δίσκου στον οποίο θα κάνεις την επέμβαση, τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις bs=446, έτσι δεν χαλάς το partition table του άλλου λειτουργικού που μπορεί να έχει ο δίσκος...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.