Jump to content



Recommended Posts

απο οτι ξερω ισχυει πως οσο πιο πολυ του δινεις τοσο πιο πολυ τραβαει.εγω ειμαι με 6 γιγα και οταν τον ανοιγω χρησιμοποιει 1600-1700μβ,τωρα με φιρεφοχ,itunes,utorrent,msn 2250.σε παιχνιδι παει και 3500.οποτε βαση λογικης δν ειναι καλυτερα τα 4 απο τα 2(στο οτι δουλευει πιο ανετα ο υπολογιστης)

Link to comment
Share on other sites

ισχυει αυτο που λες..σε 1GBram θα τραβαει 300-400MB

Αλλα οχι ομως οτι ειναι στανταρ κατω απο 4 βαζουμε 32bit.αυτο δε στεκει.

μα δν ειπα πως οταν ειναι κατω απο 4 βαζουμε 32bit.απλα πως οταν εχεις 4 αντι για 2 σε 64αρη λειτουργικο ο υπολογιστης ειναι πιο ανετος στις εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

ειπα οτι δεν υπαρχει διαφορα ;

ειπα οτι δεν τρωει παραπανω μνημη τα 64μπιτ ;

ειπα πολυ απλα οτι οπως δεν ζοριζεται στα 32μπιτ με 2γιγα ραμ , ετσι δε θα ζοριζεται και στα 64μπιτ λειτουργικο.

Απλο ειναι.Και επισης quotara το ποστ που λεει με αλλα λογια αφου εχουμε 2γιγα βαζουμε 32μπιτ.Εκει ηταν η ενστανση μου.

Και 1MB διαφορα να ειχε , παλι διαφορα θα το λεγαν ορισμενοι.

Link to comment
Share on other sites

ειπα οτι δεν υπαρχει διαφορα ;

ειπα οτι δεν τρωει παραπανω μνημη τα 64μπιτ ;

ειπα πολυ απλα οτι οπως δεν ζοριζεται στα 32μπιτ με 2γιγα ραμ , ετσι δε θα ζοριζεται και στα 64μπιτ λειτουργικο.

Απλο ειναι.Και επισης quotara το ποστ που λεει με αλλα λογια αφου εχουμε 2γιγα βαζουμε 32μπιτ.Εκει ηταν η ενστανση μου.

Και 1MB διαφορα να ειχε , παλι διαφορα θα το λεγαν ορισμενοι.

Αναφερεσαι στο δικο μου ποστ?... Αν ναι εγω δεν ειπα οτι αφου εχουμε 2 Gb ραμ αναγκαστικα βαζουμε 32 μπιτ, επιλογη του καθενος ειναι να βαλει οτι θελει..Εγω απαντησα στο φιλο που ρωτησε αν ειναι λογικη η βαθμολογια που του βγαζουν στη ραμ τα windows, και ειπα οτι λογικα θα του δινει τοσο για το μεγεθος της ραμ που εχει και στη συνεχεια του εκανα μια ερωτηση γιατι χρησιμοποιει 64 μπιτ...Μα και συ συμφωνεις οτι στα 64 μπιτ τρωει παραπανω μνημη , για αυτο και ρωτησα, εννοωντα οτι στα 32 μπιτ θα ζοριζοταν λιγοτερο........Εγω μια ερωτηση εκανα (και απαντηση δεν πηρα) δεν εγραψα πουθενα οτι σωνει και καλα αμα εχουμε 2γιγα ραμ βαζουμε 32 Bit...Επιλογη και δικαιωμα του καθενος ειναι να επιλεξει το λειτουργικο του..

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Απαντηση να παρεις σε τι δε καταλαβα; Απαντηση υπαρχει στο αναποδο..Εφοσων εχεις 4γιγα , γιατι δε βαζεις 64μπιτ..Εκει υπαρχει απαντηση που στεκει και υπαρχει και λογικη.Απαντηση ομως σε αυτο που ρωτας δεν υπαρχει..

Και σε ρωταω απατωντας.

Ποιος ο λογος να βαλω 32μπιτ σε 2γιγα ραμ ;Τι θα κερδιζω ; 50-80mb διαφορα στην μνημη..?Αυτο το λετε ζορισμα ;

Link to comment
Share on other sites

Απαντηση να παρεις σε τι δε καταλαβα; Απαντηση υπαρχει στο αναποδο..Εφοσων εχεις 4γιγα , γιατι δε βαζεις 64μπιτ..Εκει υπαρχει απαντηση που στεκει και υπαρχει και λογικη.Απαντηση ομως σε αυτο που ρωτας δεν υπαρχει..

Και σε ρωταω απατωντας.

Ποιος ο λογος να βαλω 32μπιτ σε 2γιγα ραμ ;Τι θα κερδιζω ; 50-80mb διαφορα στην μνημη..?Αυτο το λετε ζορισμα ;

Δεν ξερω αν η διαφορα θα ειναι 50-80 mb που λες, η μεγαλυτερη, αλλα το σιγουρο ειναι υπαρχει διαφορα...Με αυτη τη λογικη εκανα την ερωτηση (οτι τα 32 bit τρωνε λιγοτερη μνημη) αλλα οπως ειπα ο καθενας επιλεγει οτι θεωρει καλυτερο....

Και αφου λες οτι δεν καταλαβες την ερωτηση μου ας την διατυπωσω πιο ολοκληρωμενα:

Προσωπικα ξερω οτι το κυριως πλεονεκτημα το 64 bit λειτουργικου ειναι οτι μπορει να αξιοποιησει-χρησιμοποιησει πανω απο 3.3 γιγα ραμ πραγμα που δεν κανει το 32 bit λειτουργικο...Ετσι ρωταω πιο το οφελος καποιος με 2 γιγα ραμ να τρεχει 64 Bit λειτουργικο δεδομενου οτι θα του τραβαει και περισσοτερη μνημη?

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

διαφορα στην αποδοση μπορω να σου πω θεωρητικα οτι υπαρχει σε 64bith εφαρμογη και ας εχω 2GB ραμ..Διαφορα στην αποδοση λογω λιγοτερων καταχωρησης στην μνημη δεν υφισταται(εφοσων μιλαμε για τετοιο αστειο νουμερο)

Αλλα αν θες και μια αλλη απαντηση

Εχω 2 γιγα ραμ τωρα αλλα θα βαλω αλλα 2..Γιατι να ξανακανω φορματ ;

Και βασει εμπειριας τα win 7 64bit μου πανε πολυ πιο γρηγορα απο ολα τα λειτουργικα που εχω δοκιμασει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα λοιπον υπαρχει και απαντηση και λογικη στην ερωτηση που εκανα...Η απαντηση που προκυπτει ειναι οτι χρησιμοποιωντας 64 bit με 2 Gb ram δεν εχεις κανενα οφελως (ισα ισα που σου τρωει εστω και λιγο παραπανω ραμ)...Το κερδος θα ειναι μελλοντικο στην περιπτωση που γινει αναβαθμιση στα 4 gb η παραπανω....

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

+ οτι θεωρητικα μπορω να αξιοποιω καλυτερα καποιες 64μπιτες εφαρμογες..Και εκτος αυτου , οσοι πιο πολλοι βαζουμε 64μπιτα windows ,τοσο μεγαλυτερο support θα εχουμε.

Επισης αν γνωριζεις 2-3-5 πραγματα , μπορεις να ρυθμισεις τα windows σου να τρεχουν ανετα και με 1gb ραμ.

Link to comment
Share on other sites

attachment.php?attachmentid=36647&stc=1&d=1255415286

E2180 @ 2ghz με 1gb ram με 7 32bit ultimate (χωρίς κανενα tweak)... Ενώ στην αρχή νόμιζα οτι δεν θα την πάλευε με μονο 1 gb τελικά πάει πολύ καλά (οχι games..Μονο για office-internet-dvds ειναι το PC) όπως βλέπεται και την εικόνα η μνήμη πέφτει γύρω στα 450 .. εντυπώσεις?

post-11425-1416074160,0761_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι λογικό το βρίσκω.. οταν εχεις περισσότερη μνήμη (2-4-8gb) ειναι λογικό να πεις στον πυρινα του λειτουργικού να μην κατεβάσει στο page τα ίδια πράγματα απο το να εχεις 1 gb...

Link to comment
Share on other sites

+ οτι θεωρητικα μπορω να αξιοποιω καλυτερα καποιες 64μπιτες εφαρμογες..Και εκτος αυτου , οσοι πιο πολλοι βαζουμε 64μπιτα windows ,τοσο μεγαλυτερο support θα εχουμε.

Επισης αν γνωριζεις 2-3-5 πραγματα , μπορεις να ρυθμισεις τα windows σου να τρεχουν ανετα και με 1gb ραμ.

Ναι και με 1Gb αν ξερεις να το ρυθμισεις καλα θα πηγαινει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σορρυ που ξεφευγω λιγο απτη συζητηση, 1 ερωτηση μονο ηθελα να κανω..

σε συστημα i7/i5 (με αντιστοιχα 6GB/4GB RAM) ποια εκδοση θα ητα σοφοτερο να βαλω? 32bit ή 64bit? θελω σταθεροτητα, αποδοση αλλα κ συμβατοτητα με τα παντα..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.