Jump to content



PS3 - Πως κάνουμε το Playstation 3 τον απόλυτο Media Player.


alexis2044

Recommended Posts

Επειδη κι εγω έχω πρόβλημα οταν βλέπω 1080p ταινίες με μικροκολλήματα, που απο οτι καταλαβαίνω ειναι θέμα δικτύου, υπάρχει τρόπος να κανει transcode σε 720p on the fly μια 1080p ταινία ή είναι αδύνατο κάτι τέτοιο?

Καταρχάς για να δεις αν είναι πρόβλημα δικτύου ή υπολογιστή, βάζεις την ταινία να παίξει και παρακολουθείς την μπάρα "Κατάσταση προσωρινής μνήμης Transcoder", αν γεμίζει ή όχι.

Αν όταν σου κάνει κολλήματα, είναι σχεδόν άδεια, δεν προλαβαίνει ο υπολογιστής να κάνει transcode, που θα πει ότι είτε ο υπολογιστής σου δεν είναι αρκετά δυνατός, είτε δεν έχεις τα σωστά codec.

Αν τωρα δεν ισχύει αυτό και όντως γεμίζει, τότε μπουκώνει το δίκτυο σου. Μπορείς να πας στην καρτέλα

Ρυθμίσεις Transcoding>Γενικές Ρυθμίσεις Transcode

και να αλλάξεις την επιλογή "Ρυθμίσεις ποιότητας Mpeg2" (ένα drop-down είναι).

Έτσι προσθέτει συμπίεση στο stream και είναι πιο "μαλακό" στο δίκτυο. Αλλά χάνεις σε ποιότητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

κατάφερα να μου παίξει σούπερ ως εικόνα,χωρίς κανένα κόλλημα,αλλά δεν μου ακούγονται οι ηθοποιοί...γνωρίζει κανείς κάτι γι'αυτό?ευχαριστώ..!!!!!

Έγινε επεξεργασία από kosele2010
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

κανε uninstall και επίσης διέγραψε και τα αρχεία αμα κράτησε στο φάκελο εγκατάστασης

επίσης δώσε περισσότερα για τον τρόπο σύνδεσης

Latest build [2010-02-20] / Current revision: 409

Έγινε επεξεργασία από Borg
Link to comment
Share on other sites

η συνδεση εχει δοκιμαστει και με καλοδιο αλλα και ασυρματα και παλι τπτ.δοκιμασα μολις τωρα να κανω αυτο που μου ειπες αλλα παλι τπτ....δεν μπορω να καταλαβω ολα σε μενε θα βγουν????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καμμια ιδεα γιατι δε μπορω να δω μια ταινια 1080p πανω απο 1-2fps?

εχω δοκιμασει 1 λαπτοπ με i5 επεξεργαστη με 4γιγα ραμ και κολλαει απιστευτα..ειτε best quality βαλω ειτε lowest qual βαλω το ιδιο πραγμα ειναι.

ο buffer παντα αδειαζει και δεν streamarei σωστα.

Το δικτυο ειναι 100αρη δεν τιθεται θεμα οτι δεν ειναι επαρκες για αναπαραγωγη full hd ταινιων.Με το xtreamer δεν αντιμετωπιζω προβλημα.

Επισης μια αλλη απορια που αυτην υποψιαζομαι οτι φταιει ειναι οτι οι επιλογες στο PMS video lan video streaming kai video lan audio streaming ειναι με κιτρινο θαυμαστικο και γραφει this engine is not loaded.Με τους codecs τι παιζει που ανεφερε προηγουμενως ο alex?

Στις εικονες που ειχε επισυναψει αυτες οι 2 επιλογες ειναι με πρασινο "play" button

Link to comment
Share on other sites

Αν αδειάζει ο Buffer, τότε δεν πάει κάτι καλά με το transcoding. Σημαίνει ότι δεν προλαβαίνει ο CPU να μετατρέψει το video.

Ο επεξεργαστής σου όμως είναι ισχυρός και με προβληματίζει.

Έχεις ενεργοποιήσει την επιλογή για την αξιοποίηση όλων των πυρήνων;

pms1.png

PMS2.png

Link to comment
Share on other sites

το οτι δε παει καλα ειναι σιγουρο

το Multicore δεν γινεται enabled και στον αριθμο πυρηνων μου εχει 4.δοκιμασα και 8 τπτ

Επισης στο μεγαλο μηχανημα c2d 7400@4ghz παιζει μια χαρα αλλα παλι ειναι οριακα το buffer..

μπορεις να μου πεις αυτα τα τριγωνακια πως τα κανω enabled?ειχες αναφερει κατι codecs.για πες περι αυτου

κατι ασχετο

το ps3 υποστηριζει wifi? θελει κεραια ; (οχι δεν σκεφτομαι για video streaming αλλα γενικα ρωταω)

δε το εχω ψαξει για το αν εχει εσωτερικη

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

το οτι δε παει καλα ειναι σιγουρο

το Multicore δεν γινεται enabled και στον αριθμο πυρηνων μου εχει 4.δοκιμασα και 8 τπτ

Επισης στο μεγαλο μηχανημα c2d 7400@4ghz παιζει μια χαρα αλλα παλι ειναι οριακα το buffer..

μπορεις να μου πεις αυτα τα τριγωνακια πως τα κανω enabled?ειχες αναφερει κατι codecs.για πες περι αυτου

Τα τριγωνάκια τα ενεργοποιείς επιλέγοντας αυτό που θες να ενεργοποιήσεις και πατώντας την μπριζα κάτω αριστερά, δίπλα στα βελάκια. Επίσης παίζει ρόλο η σειρά ( εξ ου και τα βελάκια). Χρησιμοποιεί το πρώτο ( default Mencoder) για αναπαραγωγή. Μπορείς και από το φάκελο Transcode στο PS3 ( εμφανίζεται σαν φάκελος μέσα σε κάθε φάκελο με video) να επιλέξεις την μέθοδο αναπαραγωγής που θες.

Αν έχεις τον αντίστοιχο codec εγκατεστημένο, ενεργοποιείται. Αν όχι μένει με το απαγορευτικό σήμα από ότι θυμάμαι.

Δοκίμασε να μειώσεις την συμπίεση => λιγότερο βάρος στον επεξεργαστή, από το drop down, επιλέγοντας Best Quality ή Good Quality. (Ρυθμίσεις Transcoding > Γενικές Ρυθμίσεις Transcode > Ρυθμίσεις ποιότητας video)

Τα βίντεο που θες να παίξεις είναι mkv έτσι;

Link to comment
Share on other sites

μα αν πατησω την πριζα θα γινει disable or enabled.

οταν ειναι enabled ειναι σαν τριγωνακι με θαυμαστικο και μου γραφει engine is not loaded

Untitled.jpg

^^ ss απο το μεγαλο pc

επισης οτι και να δοκιμασω οπως ειπα και στο 1ο μηνυμα ειτε best quality ειτε low quality (παντα μιλαω για το λαπτοπ με ι5 - που και σε αυτο βγαζει τριγωνακια)το αποτελεσμα ειναι σχεδον ιδιο.Δλδ αντι να πηγαινει με 2fps πηγαινει με 3-4:hehe:

ναι Mkv

Link to comment
Share on other sites

Τα θαυμαστικά δεν παίζουνε κανένα πρακτικό ρόλο.

Όταν ξεκινάς να παίζεις κάτι παίζει με το mencoder. Τα άλλα είναι εναλλακτικές. Και γω με Mencoder δουλεύω κατά 99%, άσχετα που τα χω περασμένα όλα.

Δώσε μία και την καρτέλα Mencoder.

Link to comment
Share on other sites

Untitledsdfsdfs.jpg

^^ ss απο το μεγαλο πισι.

η μονη διαφορα που στο λαπτοπ με τον ι5 ειναι οτι δεν ειναι τσεκαρισμενο το multicore

επισης αν στο μεγαλο pc ξετσεκαρω το multicore , παλι παιζει μια χαρα.Και στις 2 περιπτωσεις ειναι οριακο το buffer

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δοκίμασα την έκδοση 1.10.5 σε fedora 12 και παρόλο που είναι headless, δείχνει να παίζει κανονικά... μετά δοκίμασα με το xming και X11 forwarding για να δω το gui και πάλι παίζει κανονικά... το μόνο που μου λείπει τώρα είναι ένα ps3 να το δοκιμάσω...

Έχει δοκιμάσει κανείς άλλος το PMS σε linux να πει εντυπώσεις...?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την έκδοση 1.10.5 σε fedora 12 και παρόλο που είναι headless, δείχνει να παίζει κανονικά... μετά δοκίμασα με το xming και X11 forwarding για να δω το gui και πάλι παίζει κανονικά... το μόνο που μου λείπει τώρα είναι ένα ps3 να το δοκιμάσω...

Έχει δοκιμάσει κανείς άλλος το PMS σε linux να πει εντυπώσεις...?

Ναι δουλευει μια χαρα, παντως τελευταια φορα που κοιταξα δεν ειχε multithreading.(μπορεις παντα φυσικα να κανεις εσυ compile τον mencoder με multithreading)

Έγινε επεξεργασία από jadas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την έκδοση 1.10.5 σε fedora 12 και παρόλο που είναι headless, δείχνει να παίζει κανονικά... μετά δοκίμασα με το xming και X11 forwarding για να δω το gui και πάλι παίζει κανονικά... το μόνο που μου λείπει τώρα είναι ένα ps3 να το δοκιμάσω...

Έχει δοκιμάσει κανείς άλλος το PMS σε linux να πει εντυπώσεις...?

Με αυτήν εδώ την έκδοση παίξε:

http://ps3mediaserver.org/forum/viewtopic.php?f=2&t=3217

Εγώ τρέχω την 400, αλλά και η 408 είναι καλή. Αν έχεις προβλήματα πάς στην 400.

Η stable ειναι καρα outdated, βγάζει μονο Βέτες πλέον. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.