Jump to content



PS3 - Πως κάνουμε το Playstation 3 τον απόλυτο Media Player.


alexis2044

Recommended Posts

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Παιδια έχω ένα θεματάκι άμα μπορείτε να με βοηθήσετε. Όλα μου παίζουν καλα σε μια συγκεκριμενη ταινια δεν μου παιζουνε οι υποτιτλοι. Έχω ίδιο όνομα στα αρχεία φυσικά και δεν μου έχει βγάλει errors στο Log.

Έχω τικάρει και την επιλογή για αυτόματη αναπαραγωγή των υποτίτλων.

Η ταινία παίζει κανονικά απλά δεν εμφανίζονται οι υπότιτλοι. Στο PC βγαίνουνε κανονικά

Κάθε άποψη θα εκτιμηθεί:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα..Εχει ενας φιλος φορητο καινουργιο με i3-380M cpu και 3 gb ddr3..Μπορει να παιξει FullHD με το προγραμα στο ps3??Αν ναι,τι καλωδιο χρειαζεται?Θελει κ ρουτερ η απευθειας στο φορητο το καλωδιο?

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια το PS3 Μedia Server κανει μεταφορα δεδομενων απο το PC/Laptop στο PlayStation3. Δεν εχει σχεση τι επεξεργαστη εχει το Laptop και αν μπορει να παιξει FullHD μια ταινια γιατι πολυ απλα θα την αναπαραγει το PlayStation.

Προφανως ομως δεν διαβασες το θεμα και απλα κατεβασες το προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..Εχει ενας φιλος φορητο καινουργιο με i3-380M cpu και 3 gb ddr3..Μπορει να παιξει FullHD με το προγραμα στο ps3??Αν ναι,τι καλωδιο χρειαζεται?Θελει κ ρουτερ η απευθειας στο φορητο το καλωδιο?

Κατα πασα πιθανοτητα θα φτάσει. Για μεσω ρουτερ θα παίξει σιγουρα, για απευθειας δε νομιζω. Cat5 η 6 ethernet καλωδιο θα χρειαστεις.

Στην ουσια το PS3 Μedia Server κανει μεταφορα δεδομενων απο το PC/Laptop στο PlayStation3. Δεν εχει σχεση τι επεξεργαστη εχει το Laptop και αν μπορει να παιξει FullHD μια ταινια γιατι πολυ απλα θα την αναπαραγει το PlayStation.

Προφανως ομως δεν διαβασες το θεμα και απλα κατεβασες το προγραμμα.

Εδω έχεις εν μέρει λαθος. Το PS3 δε μπορεί να παίξει κάποια αρχεία όπως mkv, των οποίων η αποκωδικοποίηση γίνεται στον υπολογιστή. Επίσης ο υπολογιστης μετατρέπει σε πραγματικο χρόνο (διαδικασία transcode) τη ροη βίντεο σε μορφή συμβατή με τους codec του ps3, ταυτόχρονα "καίει" τους υπότιτλους πάνω στο βίντεο. Διαδικασία που θέλει κάποια επεξεργαστική ισχύ.

Άλλα αρχεία όπως avi και mp4 που παιζονται natively στο ps3 στελνονται αυτούσια και δεν απαιτειται τίποτα σοβαρό για την αναπαραγωγή τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μετα κόπων και βασάνων ένωσα το PC με το PS3 με το εν λόγο πρόγραμμα (το firewall την έκανε την δουλειά και δεν μπορούσα να συνδεθώ) το θέμα είναι πως θα κάνω το firewall να επιτρέπει την σύνδεση χωρίς να το απενεργοποιώ τελείως μήπως υπάρχει κάποιος οδηγός;Το antivirus που έχω είναι το Esset smart security 5.

Εντάξει άκυρη η ερώτηση, μετά απο αρκετό παίδεμα τό φτιαξα.

Έγινε επεξεργασία από johnIV
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μετα κόπων και βασάνων ένωσα το PC με το PS3 με το εν λόγο πρόγραμμα (το firewall την έκανε την δουλειά και δεν μπορούσα να συνδεθώ) το θέμα είναι πως θα κάνω το firewall να επιτρέπει την σύνδεση χωρίς να το απενεργοποιώ τελείως μήπως υπάρχει κάποιος οδηγός;Το antivirus που έχω είναι το Esset smart security 5.

Εντάξει άκυρη η ερώτηση, μετά απο αρκετό παίδεμα τό φτιαξα.

θες να μας πεις πως το εφτιαξες?

Και μια ερωτηση.Αρχεια .iso η dvd/bd folders υποστηριζονται καθολου?Εσωτερικοι υποτιτλοι σε mkv/m2ts?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...
  • 2 months later...

Μιας και βρέθηκα καθοδηγούμενος εδώ απο το thread που άνοιξα.

Τελικά υπάρχει κάποιος τρόπος αφου περαστουν αρχεία στο PS3 να τα παίζει απο ISO ? Η κκαπως τελοσπάντων ?

Έγινε επεξεργασία από Seaside
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 8 months later...

Επανέρχομαι στο θέμα ρωτώντας και εγώ αν υπάρχει η δυνατότητα αναπαραγωγής full blueray rip ISO αρχείων και αν ναι με ποιό τρόπο ? Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει να παίξω 3D blueray rip ταινίες που έχω στο PC μου. Προσοχή. Οχι MKV. Full BR Rip που πιάνουν περίπου 40GB ... Αν είναι το αρχείο .iso δεν το αναγνωρίζει καθόλου από το PS3, αν το έχω αποσυμπιέσει και έχει τους φακέλους του blueray δεν ξέρω ποιό αρχείο να τρέξω για να παίξει η ταινία !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα παιδια ευχαριστω γεια την αποδοχη σας..

εχω ενα προβληματακι με το ps3 στην αρχη εβαζα το youtube και επαιζε κανονικα χωρις κανενα προβλημα

τωρα μια βδομαδα το ανοιγει κανωνικα αλλα δεν παιζει τιποτα..μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει???\

ευχαριστω...νικοσ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Αυτο το προγραμμα δεν μπροει να μετατρεψει οποιοδηποτε αρχειο mkv ή avi ή mp4 σε αρχειο για το ps3 media player με ενσωματομενους ελληνικους υποτιτλους ωστε να μπορεις να δεις αυτα τα βιντεο χωρις να ειναι σε κανενα ρουτερ συνδεδεμενο το ps3?

 

Αυτος ο τροπος γινεται μονο αν το ps3 ειναι συνδεδεμενο σε καποιο ρουτερ?

Αν εχεις αυτα τα αρχεια σε ενα φλασακι δεν δουλευει το ps3 media player?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

παιδια αν και λιγο αργα.......εγω εχω τον movian μεσα ως player αλλα καποιες ταινιες κολανε αν ειναι σε mpeg4 με τελευταιους codec τωρα τι γινεται υπαρχει τιποτα αλλο που να αναβαθμίζετε?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.