Jump to content



PS3 - Πως κάνουμε το Playstation 3 τον απόλυτο Media Player.


alexis2044

Recommended Posts

Απιστευτο αποτέλεσμα!! Πάνω που έλεγα τί να το κάνω το ps3. είχα παιδευτεί με το tversity, δεν μου δούλευε σωστα αλλα αυτό είναι όνειρο. Τωρα πρεπει να πάω για καινούργιο pc βεβαια γιατι δεν μου πάιζει σχεδόν κανένα mkv. Pentium 4 2.8Ghz kai 3 GHz ram γαρ!Ευχαριστω για τον οδηγό!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδια καλησπερα

Σε WINDOWS 7 δεν ειναι δυνατη η συνδεση.Καμια ιδεα?

Δοκιμασε απο τις Γενικες Ρυθμισεις> ρυθμισεις μονο αν αντιμετωπιζεται προβλημα να διαλεξεις τον προσαρμογεα δικτυου.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα δεν μου δουλευε (Win7 prof), αλλα εκανα 2 πραγματα κ εφτιαξα αμεσως.

- Ανοιξα πορτα στο firewall (5001) ειναι η default

- Στο tab General Configuration, εκει που λεει 'Force Networking on Interface' εβαλα την καρτα δικτυου μου και

- Στο 'Force IP of the Server' εβαλα την ΙΡ του μηχανηματος μου.

Καλη τυχη !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια ευχαριστω για την μεχρι τωρα βοηθεια.Συνδεθηκε αλλα συμβαινει το εξης κουφο

οταν κλεισει η συνδεση και ξαναπροσπαθησεις παλι να συνδεθεις ειναι αδυνατο.Αν γινει επανεκινηση

του υπολογιστη και μπεις παλι στο PS3 Media Server συνδεεται κανονικα μεχρι να βγεις παλι και ξανα τα ιδια.

Καμμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Κταρχήν να πω ένα τεράστιο ευχαριστώ στον συντάκτη του post γιατέ με βοήθησε πάρα πολύ....έχς ένα μικρό όμως προβληματάκι με τους υπότιτλους...τους έχω κανονικά με ίδιο filename όπως και το αρχείο...έφτιαξα και τις ρυθμίσεις που λέει αλλά όποτε παω να τρέξω την ταινία μου βγάζει ένα μηνυμα στον υπολογιστή οτι παρουσιάστηκε ένα σφάλμα στο πρόγραμμα...και στην τηλεόραση βλέπω μόνο μια μαύρη εικόνα.....Αυτό γίνεται μόνο με ταινίες που έχουν ξεχωριστούς υπότιτλους...

PLease Help!!

Link to comment
Share on other sites

Κταρχήν να πω ένα τεράστιο ευχαριστώ στον συντάκτη του post γιατέ με βοήθησε πάρα πολύ....έχς ένα μικρό όμως προβληματάκι με τους υπότιτλους...τους έχω κανονικά με ίδιο filename όπως και το αρχείο...έφτιαξα και τις ρυθμίσεις που λέει αλλά όποτε παω να τρέξω την ταινία μου βγάζει ένα μηνυμα στον υπολογιστή οτι παρουσιάστηκε ένα σφάλμα στο πρόγραμμα...και στην τηλεόραση βλέπω μόνο μια μαύρη εικόνα.....Αυτό γίνεται μόνο με ταινίες που έχουν ξεχωριστούς υπότιτλους...

PLease Help!!

Πρωτα βάλε την τελευταια σταθερη έκδοση απο εδώ: PS3 Media Server.

Μετα πες μας τι σφάλμα βγαζει στον ΗΥ σου και επίσης δείξε και τι βγάζει η 2η καρτέλα του PMS (Ιστορικο ή Traces), αφου εχεις πατησει το βιντεο να παιξει.

Έγινε επεξεργασία από jadas
Link to comment
Share on other sites

Έχω την τελευταία έκδοση του προγράμματος...

Αυτά μου βγάζει στο traces....

1) [New I/O server worker #1-2] INFO 22:02:01.328 Starting transcode/remux of Connected.2008.DVD.RIP.XviD-bien-cd1.avi

[win32/mencoder-older.exe] INFO 22:02:09.578 Process C:\Program Files\PS3 Media Server\win32\mencoder-older.exe has a return code of -1073741795! Maybe an error occurred... check the log file

[New I/O server worker #1-1] INFO 22:02:15.015 Starting transcode/remux of Connected.2008.DVD.RIP.XviD-bien-cd1.avi

[win32/mencoder-older.exe] INFO 22:02:19.093 Process C:\Program Files\PS3 Media Server\win32\mencoder-older.exe has a return code of -1073741795! Maybe an error occurred... check the log file

[New I/O server worker #1-2] INFO 22:03:53.531 Starting transcode/remux of Connected.2008.DVD.RIP.XviD-bien-cd2.avi

Απλά η απορία μου είναι η εξής...στο ps3 μπαινω στο φακελο με την ταινια...αν προσπαθησω να παιξω την ταινια μου βγάζει σφάλμα στον υπολογιστη, και οτι η εφαρμογή πρεπει να κλεισει...στο ps3 μου γραφει corrupted data ....εκτός απο τα 2 αρχεία της ταινίας μου εμφανίζει και ένα φάκελο με το όνομα #--transcode--# αμα μπω σε αυτο το φάκελο μου εμφανίζει διάφορα αρχεία ενα εκ των οποίων είναι η ταινία αλλά την παίζει χωρις υποτιτλους...

καταλαβαινει κανεις τιποτα??

Έγινε επεξεργασία από tolkap
Link to comment
Share on other sites

Έχω την τελευταία έκδοση του προγράμματος...

Αυτά μου βγάζει στο traces....

1) [New I/O server worker #1-2] INFO 22:02:01.328 Starting transcode/remux of Connected.2008.DVD.RIP.XviD-bien-cd1.avi

[win32/mencoder-older.exe] INFO 22:02:09.578 Process C:\Program Files\PS3 Media Server\win32\mencoder-older.exe has a return code of -1073741795! Maybe an error occurred... check the log file

[New I/O server worker #1-1] INFO 22:02:15.015 Starting transcode/remux of Connected.2008.DVD.RIP.XviD-bien-cd1.avi

[win32/mencoder-older.exe] INFO 22:02:19.093 Process C:\Program Files\PS3 Media Server\win32\mencoder-older.exe has a return code of -1073741795! Maybe an error occurred... check the log file

[New I/O server worker #1-2] INFO 22:03:53.531 Starting transcode/remux of Connected.2008.DVD.RIP.XviD-bien-cd2.avi

Απλά η απορία μου είναι η εξής...στο ps3 μπαινω στο φακελο με την ταινια...αν προσπαθησω να παιξω την ταινια μου βγάζει σφάλμα στον υπολογιστη, και οτι η εφαρμογή πρεπει να κλεισει...στο ps3 μου γραφει corrupted data ....εκτός απο τα 2 αρχεία της ταινίας μου εμφανίζει και ένα φάκελο με το όνομα #--transcode--# αμα μπω σε αυτο το φάκελο μου εμφανίζει διάφορα αρχεία ενα εκ των οποίων είναι η ταινία αλλά την παίζει χωρις υποτιτλους...

καταλαβαινει κανεις τιποτα??

Σημαινει οτι εχει o mencoder προβλημα (οταν δεν επιλεγεις υποτιτλους δεν χρησιμοποιειται). Στείλε και το debug.log

OSX

-- inside the application

-- ~/Library/Application Support/PS3 Media Server/

Windows

-- install directory (XP, Vista, 7)

-- [system Drive]\Users\<User>\AppData\Roaming\PMS\ (Vista, 7)

-- [system Drive]\Users\<User>\AppData\Local\Temp\javaps3media (Vista, 7)

Linux

-- install directory

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αυτο που μου ειπες με τη μετονομασια του αρχειου.τι συμβαινει τωρα....επιλεγω την ταινια που θελωνα δω στο Ps3, ενω είναι μαυρη η οθονη μου βγαζει ενα μηνυμα που λεει A DLNA PROTOCOL ERROR HAS OCCURED, συνεχιζει να ειναι μαυρη η οθονη για αλλα 10-20 δευτερολεπτα και μετα ξεκιναει και παιζει την ταινια αλλα χωρις υποτιτλους παλι...αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι οταν βλεπω τα περιεχομενα του σκληρου μου στην τηλεοραση πρεπει να εμφανιζονται και τα αρχεια των υποτιτλων??Γιατι αυτα δε μου τα εμφανιζει....

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αυτο που μου ειπες με τη μετονομασια του αρχειου.τι συμβαινει τωρα....επιλεγω την ταινια που θελωνα δω στο Ps3, ενω είναι μαυρη η οθονη μου βγαζει ενα μηνυμα που λεει A DLNA PROTOCOL ERROR HAS OCCURED, συνεχιζει να ειναι μαυρη η οθονη για αλλα 10-20 δευτερολεπτα και μετα ξεκιναει και παιζει την ταινια αλλα χωρις υποτιτλους παλι...αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι οταν βλεπω τα περιεχομενα του σκληρου μου στην τηλεοραση πρεπει να εμφανιζονται και τα αρχεια των υποτιτλων??Γιατι αυτα δε μου τα εμφανιζει....

Το DLNA 2104 κτλ μου το βγαζει και μενα, αλλα τα παιζει ολα μια χαρα. Τα αρχεια υποτιτλων δεν φαινονται ειναι φυσιολογικο.

Οσο για τους υποτιτλους δες pmsypotitloi.jpg

κυριως εκει που λεει προτεραιοτητα υποτιτλων γιατι δεν τα εχει στην αρχικη σελιδα νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως παλι τιποτα....αυτες τις ρυθμισεις ειχα για τους υποτιτλους και παλι δεν μου τους παιζει...δε ξερω αν χρειαζεται καποια αλλαγη στο αρχειο των υποτιτλων, καταληξη κλπ

Πρεπει να ειναι καπως ετσι: tainiaS01E13.avi kai tainiaS01E13.srt στον ιδιο φακελο.

Έγινε επεξεργασία από jadas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.