Jump to content



PS3 - Πως κάνουμε το Playstation 3 τον απόλυτο Media Player.


alexis2044

Recommended Posts

alexis2044 αν και δεν έχω ps3 σου δίνω συγχαρητήρια για τον πολύ ωραίο οδηγό σου. απλά θεωρητικός ένας nas με 1gbps ethernet μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά του υπολογιστή ώστε να έχουμε την ίδια απόδοση σε ποιότητα 1080p ? και μιλάω για nas των 200 ευρώ χωρίς δίσκους το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

alexis2044 αν και δεν έχω ps3 σου δίνω συγχαρητήρια για τον πολύ ωραίο οδηγό σου. απλά θεωρητικός ένας nas με 1gbps ethernet μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά του υπολογιστή ώστε να έχουμε την ίδια απόδοση σε ποιότητα 1080p ? και μιλάω για nas των 200 ευρώ χωρίς δίσκους το πολύ.

Χμ... Ψιλοδύσκολο το βλέπω. Θα τρέξει σε λειτουργικό λινουξ το πρόγραμμα, θα αναγνωρίσει το PS3, αλλά θα φάει άκυρο όταν πάει να κάνει transcode. Οι NAS δίσκοι συνήθως έχουν πολύ αδύναμο επεξεργαστή μέσα (τύπου ARM). Μάλλον θα δυσκολεύεται ακόμα και στα SD video...

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο το review, thanks!

Γενικα παιζει πολύ καλα, σε blue ray rips που δοκίμασα, αν και παίζει το video, δεν ακούγεται καθόλου ο ήχος. Σε ολα τα υπόλοιπα παίζει μια χαρα και χωρίς κανένα κόλημα.

Με τους υπότιτλους, υπάρχει καποιο ειδικό κουμπί για να τους αλλάξω? Σε πολλά αρχεία αν και εχουν υπότιτλους, το κουμπακι subtitle του τηλεκοντρολ του ps3 μου λεει οτι δεν υπάρχουν subs, ενω τους δείχνει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο το review, thanks!

Γενικα παιζει πολύ καλα, σε blue ray rips που δοκίμασα, αν και παίζει το video, δεν ακούγεται καθόλου ο ήχος. Σε ολα τα υπόλοιπα παίζει μια χαρα και χωρίς κανένα κόλημα.

Με τους υπότιτλους, υπάρχει καποιο ειδικό κουμπί για να τους αλλάξω? Σε πολλά αρχεία αν και εχουν υπότιτλους, το κουμπακι subtitle του τηλεκοντρολ του ps3 μου λεει οτι δεν υπάρχουν subs, ενω τους δείχνει κανονικά.

Αν εννοείς mkv blu ray rips, εδώ παίζει μια χαρά και με ήχο. Ίσως έχεις κάτι λάθος στις ρυθμίσεις ήχου. Τι δίκτυο έχεις;

Οι υπότιτλοι ενσωματώνονται στο PC και μετά στέλνονται στο PS3 σαν μέρος του Video. Δεν στέλνονται σαν ξεχωριστά αρχεία srt. Για αυτό και δεν υπάρχει κανάλι υποτίτλων άμεσα προσβάσιμο απο το μενου του PS3. Πρέπει να το ρυθμίσεις από το PC αν και αν βάλεις eng: off στα subtitles priority είσαι καλλυμένος.

:)

Link to comment
Share on other sites

νεα εκδοση 1.04

- Changes / Features

. New option to enable video copy on ps3

. RAW images thumbnail support: CR2/CRW/PEF/NEF/ORF/SRF/MRW/DNG/ARW/RAF

. New extensions supported: SHN/M2V/M2P

. tsMuxer engine can now mux or reencode in AC3/PCM all audio tracks in real time

. Add the experimental mencoder build for multicore on OSX

. DVR-MS remuxer now included by default in Windows package

. New translations: Spanish (thanks to Jose from playstationhoy.com), Dutch (thanks to Vincent Meylof), German (thanks to Jeuki), Russian (thanks to Peter Klassen), Polish (thanks to Maciej Bocian), Greek (thanks to Alexander Polichroniadis), Portuguese (thanks to Hugo Sousa), Finnish (thanks to Ove Sentlig), Norwegian (thanks to Ball80 and Topguy), Swedish (thanks to Dusan Ilic) and Japanese (thanks to Yu)

- Fixes

. tsMuxer's AC3/LPCM encode/muxing + Mencoder's LPCM remuxing now working on Linux

. Fixed LPCM seeking issue

. Fixed regression with PicasaWeb images feed

. Changes in subtitles loading / Fonts support (Default/ASS/Embedded Fonts)

. Fixed channels order with tsMuxer engine's DTS->AC3 option

. Transcode buffer wasn't fully released after end of video

. Fixed bug with shared folders selection on Windows

. Fixed periodic alive messages sent to ps3

. Better dvr-ms media info retrieval

. Updated ffmpeg/mplayer/mencoder/mt builds on Windows and OSX (slight H264 speedup for singlecore)

. Buffer issues with transcoded audio files lasting more than 10 minutes

. Fixed RSS parsing with some feeds

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Έχει βγει νέα έκδοση PMS 1.10.5 με εξεληνισμένο Gui από μένα.

Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ:

http://code.google.com/p/ps3mediaserver/downloads/list

Θα ανανεώσω τον οδηγό με τις όποιες νέες ρυθμίσεις αφορούν το πρόγραμμα, τις επομενες μέρες.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά, έχω ένα βίντεο mkv file. Και ενώ κανονικά και το αρχείο srt έχει ακριβώς την ίδια ονομασία με το mkv βίντεο αλλά και βρίσκεται στον ίδιο φάκελλο δεν δείχνει καθόλου τους υπότιτλους. Και αυτό γίνεται και με άλλα mkv αρχεία. Υπόψην ότι έκανα ότι έλεγε ο οδηγός και ότι το αρχείο mkv είναι 1080p.Το βλέπω σε 26αρα SONY. Δεν ξέρω αν αυτά τα 2 έχουν σημασία. Απλά το αναφέρω. Επίσης έβαλα eng:off στο subtitle priority. Τι άλλο να κάνω για να εμφανίσει τους υπότιτλους;

Αφήστε παιδιά βρήκα το λάθος. Στο srt αρχείο ένα γραμμα ήταν κεφαλαίο ενώ δεν έπρεπε. Τελικά πρέπει ακριβώς το srt να είναι ίδιο με την ονομασία του βίντεο. Ακόμα και τα κεφαλαία και τα μικρά γράμματα παίζουν ρόλο....

Έγινε επεξεργασία από mistac75
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ρε παιδια μια ερωτηση... γιατι οταν παιζω ενα αρχείο mkv απο σκληρο συνδεδεμένο με ethernet το κολλαει το pms ενω το ίδιο αρχείο αν το παίξω απο εσωτερικό σκληρό η και σκληρο συνδεδεμένο με usb δε κολλαει καθόλου;;; τι φταιει;; ξερει κανεις;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

*bump*

Για να λειτουργήσει το δίκτυο στα 1000 χρειάζομαι cat6 καλώδια; Το ένα (από το PC προς το d-link G624 λέει cat5e και ότι κάνει για gigabit) και το άλλο (από το d-link στο PS3) είναι ένα μπλε της d-link που δε λέει τίποτα επάνω. Να παραγγείλω cat6 καλώδια; Έχω κάποια προβληματάκια και έλεγα μήπως φταίει το δίκτυο που τρέχει στα 100..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ευχαριστώ θερμά για τον οδηγό.

Λογικά θα βοηθήσω τον καημένο τον αδερφό μου που με έχει τρελάνει να βρούμε τρόπο να παίζουμε τις ταινίες+υπότιτλους που είναι περασμένες στον υπολογιστή μέσω ps3!

εκτός κι αν υπάρχει και πιο απλός τρόπος..!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βασικα εγω το χρησιμοποιουσα αλλα δεν ημουν και πολυ ευχαριστημενος μονο και μονο γιατι κολλαει κατα την αναπαραγωγη των αρχειων . πχ αν εβαζα με ταινια blu ray επρεπε να την εχω paused για να φορτωσει ( κατα καποιο τροπο ) . Παντος μπορει το προβλημα να το αντιμετοπιζω αποκλειστικα εγω . Πλεον χρησιμοποιω το mkv2vob αν και συνηθως οτι θελω να το δω το βλεπω στο pc .

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω το χρησιμοποιουσα αλλα δεν ημουν και πολυ ευχαριστημενος μονο και μονο γιατι κολλαει κατα την αναπαραγωγη των αρχειων . πχ αν εβαζα με ταινια blu ray επρεπε να την εχω paused για να φορτωσει ( κατα καποιο τροπο ) . Παντος μπορει το προβλημα να το αντιμετοπιζω αποκλειστικα εγω . Πλεον χρησιμοποιω το mkv2vob αν και συνηθως οτι θελω να το δω το βλεπω στο pc .

Εξαρτάται τι σύνδεση δικτύου έχεις. Εγώ με gigabit δικτύωση δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα παγώματος, ούτε και με 1080p bluray με DTS ήχο.

Επίσης το σύστημα σου μπορεί να μην είναι αρκετά ικανό για να μετατρέψει σε πραγματικό χρόνο τα αρχεία mkv, με αποτέλεσμα να έχεςις παγώματα. Αυτό το διαπιστώνεις έυκολα, βλέποντας όταν σου κάνει πάγωμα, αν η μπάρα buffer στο PC έχει μηδενιστεί.

Γενικώς για transcoding συστήνεται τουλάχιστον 2πυρηνο σύστημα με 1-2GB Ram.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι σύνδεση δικτύου έχεις. Εγώ με gigabit δικτύωση δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα παγώματος, ούτε και με 1080p bluray με DTS ήχο.

Επίσης το σύστημα σου μπορεί να μην είναι αρκετά ικανό για να μετατρέψει σε πραγματικό χρόνο τα αρχεία mkv, με αποτέλεσμα να έχεςις παγώματα. Αυτό το διαπιστώνεις έυκολα, βλέποντας όταν σου κάνει πάγωμα, αν η μπάρα buffer στο PC έχει μηδενιστεί.

Γενικώς για transcoding συστήνεται τουλάχιστον 2πυρηνο σύστημα με 1-2GB Ram.

2πυρηνο ειναι το pc και ram εχω 4 gb . Θα ξαναδοκιμασω παντος και .... βλεπουμε . thx anyway

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδη κι εγω έχω πρόβλημα οταν βλέπω 1080p ταινίες με μικροκολλήματα, που απο οτι καταλαβαίνω ειναι θέμα δικτύου, υπάρχει τρόπος να κανει transcode σε 720p on the fly μια 1080p ταινία ή είναι αδύνατο κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.