Jump to content



Memory Stick......??


athlon=greek

Recommended Posts

Δινω και εγω benches για το Supertalent pico. Τα αποτελεσματα σε συγκριση με το Corsair GT είναι:

- Λιγο καλυτερο read : 33,5mb/s (+2mb/s)

- Χειροτερο write : 9mb/s (-6mb/s)

- Καλυτερο access time : 0.4ms (-1ms)

Η επιλογη δικη σου. Κατ εμε, αν θες απολυτες επιδοσεις, πας σε OCZ rally 2 turbo ή Corsair GT. Αν θες κατι πιο πρακτικο, να το εχεις παντα μαζι σου (τραγικα μικρο), και δεν σε νοιαζει τοσο πολυ το μικροτερο write, πας στο Supertalent pico

Με παρότρυνες να αγοράσω αυτό το στικάκι :)

Θα εκτιμούσα πάρα πολύ αν έκανες τεστ με μεταφορά πραγματικού αρχείου (1 giga πχ ) και να μου πεις τις ταχύτητες που είδες στην πραγματική χρήση.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Edit : Και για ανάγνωση και για εγγραφή

Διαβάζω στα reviews ότι μπαίνει δύσκολα στην θύρα usb γιατί είναι πιο παχύ. Ισχύει?

Οι περισσότεροι λένε ότι τους Κάϊκε γρήγορα..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Καταρχας να πω οτι το flashaki δεν ειναι δικο μου αλλα του κολλητου μου, αλλιως θα σου εκανα αυτη την στιγμη τα τεστ. Λογικα αυριο θα τον βρω και θα ξαναποσταρω.

Σε μεταφορα πραγματικου αρχειου (write στο flash) πιανει κανονικα την ταχυτητα που αναφερω, το εχω χρονομετρησει... θα κανω ξανα ομως τεστ και θα σου πω αποτελεσματα. Αυτο με την θυρα usb που λες, η αληθεια ειναι οτι ειναι σχετικα σφιχτο (πραγμα που μου αρεσει, δεν παλατζαρει) αλλα σε καμια περιπτωση δεν παρατηρησα δυσκολια στο να το καρφωσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εγώ που θέλω ένα 8άρι σχετικά γρήγορο (να μην έχει write 3MB/s και read 6ΜΒ/s) κοντα στα 20€ να προτιμήσω το supertalent pico?? υπάρχει κανένα άλλο σ αυτά τα λεφτά με καλύτερη ταχύτητα?? ας έχει και φυσιολογικό μέγεθος...

Link to comment
Share on other sites

Έχω τo ATV 8 GB και το Rally 2 !

OCZ ATV

attachment.php?attachmentid=33778&stc=1&d=1233618765

OCZ Rally 2

attachment.php?attachmentid=33779&stc=1&d=1233618765

Περαιτέρω μετρήσεις έχω ανεβάσει σε αυτό το θέμα.

Για την μέχρι τώρα χρήση του, είμαι αρκετά ευχαριστημένος, και η τιμή του είναι άκρως δελεαστική.

Πάντως δε πρόκειται για διαφήμιση του site, απλά δεν έχω εύκαιρες τις σκέτες εικόνες.

post-5359-1416073827,5022_thumb.jpg

post-5359-1416073827,6299_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγγνωμη για την καθυστερηση, ομως οπως ξαναειπα το flashακι δεν ειναι δικο μου, οποτε επρεπε να το δανειστω για τις δοκιμες. Εχουμε και λεμε:

Test #1 : Write στο Pico ενος αρχειου matroska (.mkv) μεγεθους 1.145.766 kb σε 1:55 : 9.963 kb/s

Test #2 : Read απο το Pico του παραπανω αρχειου σε 36.2 secs : 31.651 kb/s

Test #3 : Write στο Pico 10 αρχείων .rar μεγεθους 48.829 kb το καθένα σε 1:13 : 6689 kb/s

Test #4 : Read απο το Pico των παραπανω αρχειων σε 16.6 secs : 29415 kb/s

Το μονο αρνητικο που βλεπω ειναι το αργο write οταν του εβαλα 10 αρχεια .rar. Ηταν ταινια κομμενη σε rar files, δεν ξερω μηπως επηρρεαζει η διπλη συμπιεση...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τρέξεις και κάτι σε HDTach για να έχουμε μία εικόνα των μετρούμενων με τα πραγματικά πώς συγκρίνονται ?

Γενικά αν δείς σε συγκριτικά/reviews διαφόρων USB-stick, η απόδοση μεταβάλλεται ανάλογα με τον αριθμό και το μέγεθος των αρχείων...Λίγα και μεγάλα, διαφορετικά από περισσότερα και μικρότερα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τρέξεις και κάτι σε HDTach για να έχουμε μία εικόνα των μετρούμενων με τα πραγματικά πώς συγκρίνονται ?

Γενικά αν δείς σε συγκριτικά/reviews διαφόρων USB-stick, η απόδοση μεταβάλλεται ανάλογα με τον αριθμό και το μέγεθος των αρχείων...Λίγα και μεγάλα, διαφορετικά από περισσότερα και μικρότερα...

Εχω ηδη δωσει screenshot απο HDTach http://www.thelab.gr/showpost.php?p=863917&postcount=16

Το γνωριζω οτι η ταχυτητα μεταβαλεται, για αυτο εδωσα tests με 2 διαφορετικα μεγεθη αρχειων. Αν θελετε πολυ μικρα αρχεια να ξανακανω, ομως δεν ξερω κατα ποσο χρησιμοποιουμε τα flashakia για μικρα αρχεια πλεον...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ειναι το καλο... Μπορει να μην ειναι οσο γρηγορο ειναι τα καλυτερα της αγορας, ομως ειναι τραγικα μικρο και πιανει καλες ταχυτητες (καμια σχεση με τα απλα...)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι λέω να πάρω αυτό: http://www.aldi.gr/gr/html/offers/58_9430.htm

8 GB για 12 ευρώπουλα... εκτός αν έχετε κάτι φτηνότερο. Κι αν περιμένω 2-3 δευτερόλεπτα παραπάνω τι έγινε... θα χάσω το τραίνο ή θα φύγει η γκόμενα.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι λέω να πάρω αυτό: http://www.aldi.gr/gr/html/offers/58_9430.htm

8 GB για 12 ευρώπουλα... εκτός αν έχετε κάτι φτηνότερο. Κι αν περιμένω 2-3 δευτερόλεπτα παραπάνω τι έγινε... θα χάσω το τραίνο ή θα φύγει η γκόμενα.... ;)

Εμφανισιακά είναι ΟΛΟΪΔΙΟ με αυτό στο ποστ 19 (ΕΜΤΕC C200 με read:30ΜΒ/s- write:10MB/s). Αν έχει και τις ταχύτητές του τότε χτύπα 2 :shifty:

Αν το χρησμοποιείς για μεταφορά ταινιών πάντως και έχει write 4-5MB/S τότε δεν είναι μερικά δευτερόλεπτα η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι λέω να πάρω αυτό: http://www.aldi.gr/gr/html/offers/58_9430.htm

8 GB για 12 ευρώπουλα... εκτός αν έχετε κάτι φτηνότερο. Κι αν περιμένω 2-3 δευτερόλεπτα παραπάνω τι έγινε... θα χάσω το τραίνο ή θα φύγει η γκόμενα.... ;)

Αν το αγοράσεις τελικά θα μας πεις τις ταχύτητες του? :)

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο που έχουν περάσει από τα χέρια μου

Πάμφθηνο 8 γιγα

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554688

Για το μπέο καβάλα

3 μέγα write. Αποκαρδιωτικό

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553914

16 γίγα , είχε 25 όταν το πήρα για φίλο

Τριπλάσια μεγέθη από τα ονομαστικά

9 μέγα write, >12 read

Είδα κι εγώ ADATA και είπα, εδώ είμαστε...:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να αντικαταστήσω κάτι ξεχυλωμένα 256ΜΒ που παθαίνουν και διαλείψεις. Τώρα αν μεταφέρω και τίποτε μεγάλο μέσα καμμιά φορά (movie, ISO, whatever) δε χάθηκε ο κόσμος αν είναι λίγο αργό. Αν θυμηθώ και βολέψει την Πέμπτη να πάω από Aldi θα πάρω ένα. Και σκάρτο να βγει... 12 ευρώ είναι, άσε που θα είναι σίγουρα καλύτερο από τα 2 άχρηστα που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.