Jump to content



Memory Stick......??


athlon=greek

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,Θέλω να αγοράσω ένα memory stick-usb 8 ή 16 gb για μεταφορά αρχείων και ίσως το χρησιμοποιήσω να βλέπω καμιά ταινία στο γραφείο..:big_boss:Δεν έχω επιλέξει τίποτα γιατί τα "βλέπω ίδια",τι προτείνεται;

Υ.Γ Μπορεί να βάλω linux ή τα WinXP να μεταφέρω κάποια αρχεία της δουλειάς μου..

ευχαριστώ..:tw:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Το πηρα προσφατα κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος...νταξει ειναι πιο αργο απο αυτο που προτεινει ο hayabusa αλλα κ 16gb οσο να ναι μετρανε..

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1116819&HYUSBSTICKHORITIKOTITA=16+GB&category=69980761&catalog=20

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινω την μεση λυση...

SUPERTALENT Pico-C 8gb

Μπορει να μην ειναι όσο γρηγορο ειναι το OCZ (αν και ειδικα το write που αναφερει το ocz φανταζει ψεμα), είναι ομως και αυτο αρκετα γρηγορο. 2πλασια χωρητικοτητα (8giga), μιση τιμη (21euro), πανεμορφο, μεταλλικο, αδιαβροχο και απιστευτα μικρο. Αν το δεις απο κοντα δεν θα πιστευεις στα ματια σου ποσο μικρο μπορει να ειναι ενα flashακι...

Link to comment
Share on other sites

Το pico το έχω στα κλειδιά μου... :p Για 1-2 αρχεία που χρειάζονται είτε για κανένα γρήγορο service σε pc ή για κάτι άλλο, και για να έχω χώρο να πάρω άμεσα κάτι που μπορεί να δω έξω και να μ΄αρέσει. Είναι απίστευτα μικρό και βολικό, σχεδόν σαν το νύχι του αντίχειρα είναι κλειστό.

(edit: Οκ, σα νύχι αντίχειρα κιθαροπαίκτη :whistle2:)

@athlon, όχι, δε μπαίνει με αντάπτορα, απλώς έχει "μισό" usb. Έχει δηλαδή μόνο τη λωρίδα με τους χάλκινους υποδοχείς, χωρίς το μεταλλικό προστατευτικό. Αυτό σημαίνει πως μπορείς πχ να το βάλεις κι ανάποδα (όχι πως παθαίνει κάτι, αλλά γίνεται. :p)

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω και γω να παρω στα 8GB αλλα θελω κατι πολυ ανθεκτικο...λογω του οτι το βαζω και το βγαζω συνεχεια και το εχω πανω στα κλειδια. Οποτε εχω ξεριζωσει πολλες φορες το usb μεσα απο το πλαστικο περιβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Δινω και εγω benches για το Supertalent pico. Τα αποτελεσματα σε συγκριση με το Corsair GT είναι:

- Λιγο καλυτερο read : 33,5mb/s (+2mb/s)

- Χειροτερο write : 9mb/s (-6mb/s)

- Καλυτερο access time : 0.4ms (-1ms)

hdbenchpicowd0.jpg

hdtachpicopu8.jpg

Η επιλογη δικη σου. Κατ εμε, αν θες απολυτες επιδοσεις, πας σε OCZ rally 2 turbo ή Corsair GT. Αν θες κατι πιο πρακτικο, να το εχεις παντα μαζι σου (τραγικα μικρο), και δεν σε νοιαζει τοσο πολυ το μικροτερο write, πας στο Supertalent pico

Link to comment
Share on other sites

EMTEC C200 8GB USB FLASH DRIVE (το πακέτο γράφει επάνω Read 28MB/s & Write 10MB/s)

10MB/s Write --- 31MB/s Read

16euro @ saturn & skroutz

attachment.php?attachmentid=33610&stc=1&d=1232207325

attachment.php?attachmentid=33611&stc=1&d=1232207338

και παίζει μια χαρά ReadyBoost

Μειονέκτημα το μεγάλο μέγεθος (ειδικά αν τα usb ports είναι πολύ κοντά) αλλά αν το πάρετε για ReadyBoost το βάζετε μια από πίσω και το ξεχνάτε !!! (στις πίσω USB πονηρούληδες)

post-8540-1416073809,5292_thumb.jpg

post-8540-1416073809,5485_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.