Jump to content



OCZ Solid 30GB και HOW TO: να τον αποφύγετε...


Jaco

Recommended Posts

Λοιπόν το δοκίμασα το SteadyState...

Η αλήθεια είναι ότι είδα τεράστια διαφορά, καμία σχέση, λες και είναι άλλος δίσκος...

Έκανε κάποια κολλήματα, αλλά το ξέσκισα για να τα καταφέρω, άνοιξα 5-6 εφαρμογές μαζί ενώ ταυτόχρονα έκανα copy-paste σε καμιά 300 μικρά αρχεία από διαφορετικά folders το καθένα (από search .txt)... και εφαρμογές του στυλ Photoshop CS3, Flash CS3, AutoCAD κλπ...

Τι να πω, δεν ξέρω, εντυπωσιακή διαφορά το Laptop, αλλά δεν ξέρω σε πραγματική χρήση τι θα γίνεται... πάντως πολύ λιγότερα κολλήματα σε σχέση με πριν...

με τι ρυθμισεις εχεις το steadystate? οταν το βαζω στο retain all changes permanently το συστημα κανει στην ουσια διπλη εκκινηση και αργει υπερβολικα κατα την εισοδο στα windows...ασε που αργει και οταν το κλεινω!!! μονο οταν εχει τελειωσει την φορτωση των windows και μετα καταλαβω την διαφορα η οποια ομολογουμενως ειναι τεραστια!!!

Btw: εναν ocz series v2 64gb εχω και εχω θεσει 10gb cache (λες να φταιει αυτο?)!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι να σου πω, το είχα βάλει για λίγο και έπαιξα αλλά τώρα έχει Linux επάνω...

Πάντως η καθυστέρηση στο κλείσιμο, ίσως να οφείλεται στο ότι συγχρονίζει το cache με τον δίσκο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι να σου πω, το είχα βάλει για λίγο και έπαιξα αλλά τώρα έχει Linux επάνω...

Πάντως η καθυστέρηση στο κλείσιμο, ίσως να οφείλεται στο ότι συγχρονίζει το cache με τον δίσκο...

απ' οτι ειδα αυτο ειναι αναποφευκτο και σε ορισμενα μαλιστα φορουμς αναφερονται τραγικοι χρονοι εκκινησης αν πχ βαλεις το cache file στο μεγιστο επιτρεπτο (50%)!!!

αφου μενω στα windows και θα υπομενω και θα υποφερω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με windows οι φθηνοί mlc δεν παίζουν καλά, οπότε υπομονή 1-2 χρόνια μέχρι να στρώσει η αγορά και οι slc γίνουν προσιτοί... Ωστόσο, απορία δική μου είναι τι να συμβαίνει με τα win7 και τους φθηνούς mlc δίσκους , όχι ότι περιμένω τραγικές διαφορές, αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία...

Link to comment
Share on other sites

στα 7 είχα πολύ καλύτερη συμπεριφορά των gskill (mlc jmicron) σε σχέση με τα vista. κολλήματα ούτε για δείγμα. μεχρι και ταυχρονα 2 rar compressing εκανα στους δίσκους και παράλληλα surfing youtube κλπ και δεν κολλούσε....

Link to comment
Share on other sites

:happy2:

στα 7 είχα πολύ καλύτερη συμπεριφορά των gskill (mlc jmicron) σε σχέση με τα vista. κολλήματα ούτε για δείγμα. μεχρι και ταυχρονα 2 rar compressing εκανα στους δίσκους και παράλληλα surfing youtube κλπ και δεν κολλούσε....

παμε για 7!!!

Link to comment
Share on other sites

Ά ρε Jaco βάζεις φωτιές ρε βαμώτο. Μάλλον θα το ξεπεράσω αλλά με ξύνει το kubunt-άκι μου να δοκιμάσω έναν

Ο δίσκος δεν είναι δικός μου, απλά τον έχω ακόμα στα χέρια μου και υποτίθεται ότι παίζω μαζί του, μέχρι να τον ξαναδώσω πίσω...

Προσωπικά δεν θα έπερνα για το δικό μου laptop mlc με jmicron, όπως και να έχει θα περίμενα... έχω γλυκαθεί είναι η αλήθεια, αλλά θα προτιμούσα να σκάσω σε intel που είναι all-around, αλλιώς υπομονή γιατί αλλάζουν τα πράγματα καθημερινά στους ssd...

Link to comment
Share on other sites

Εύρηκα!

Τελικα τα πραγματα δεν ειναι και τοσο ασχημε με τους ocz (οχι τοσο τουλαχιστο)...

εγω αυτο εκανα και ειδα τεραστιες διαφορες απο πριν, τοσο με το θεμα του κολληματος (το οποιο δεν μου εχει ξανασυμβει μεχρι τωρα) οσο και με τον χρονο εκκινησης-τερματισμου...Λοιπον:

1. κανεις quick format τον ssd προσοχη:με τον full format μπορει να εχεις προβληματα κατα την εγκατασταση των windows -error loading OS- και εγκαθιστας windows

2. φορτωνεις drivers, εγκαθιστας ο.τι προγραμμα χρειαζεσαι, κανεις ολα τα updates, και περνας οτι αρχεια χρειαζεσαι

3. βαζεις steadystate με 5gb cache και το ρυθμιζεις στο remove all changes...Αν ποτε βαλεις καποιο αλλο προγραμμα ή κανεις καποια αλλαγη κατα το shut down ρυθμιζεις το ss στο save all changes only this time και επανεκκινας!

Εννοειται πως για να δουλεψει αυτο πρεπει να εχεις και δευτερο δισκο πχ ενα 500 που εχω εγω για αποθηκη τοσο για να μην γεμισεις τα 5gb (σε αυτη την περιπτωση το συστημα κρασαρει :suicide2:) οσο και για να μην χρειαζεσαι καθε φορα να επανεκκινας με ρυθμιση save changes το οποιο ειναι ομολογουμενος αργο και εκνευριστικο...

Ελπιζω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

O controller που χρησιμοποιεί η ocz είναι της πλάκας και φτηνιάρης και το έχει παραδεχτεί η εταιρεία ! Προέβαλε ως δικαιολογία το γεγονός ότι η χρήση ενός mainstream controller της επιτρέπει να ρίχνει το συνολικό κόστος κατασκευής .

Με την νέα σειρά της , APEX , έκανε ένα κολπάκι , χρησιμοποιώντας πάλι τους ίδιους βλαμμένους controllers της , αλλά αυτή τη φορά κάρφωσε στο pcb και έναν RAID ελεγκτή και έτσι οι νέοι OCZ APEX δουλεύουν σαν δυο RAID 0 !

:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να αποφύγετε τους slc της crucial!!!

Αν και λάτρης της εταιρίας, απελπίστηκα με το ssd… απορώ τι εντύπωση αποκόμισαν όσοι τον αγόρασαν πέρσι στα 700+ δολάρια!

Ενδεικτικά: εγκατάσταση windows xp σε ΜΙΑ ΩΡΑ!!! (τη στιγμή που ένας Seagate 7200.8 sata I ολοκληρώνει την ίδια διαδικασία σε 20 περίπου λεπτά…

Μέσα στα windows απελπισία…κολλήματα, καθυστερήσεις, σαν να χάλασε το pc!

Money back asap…

Link to comment
Share on other sites

βρηκα και τον εδωσα τον ocz:happy2: δεν λεω, καλος ηταν αλλα ηθελε του κοσμου τα tweeks και steadystate και ολα τα συνακολουθα για να δουλεψει χωρις προβληματα οποτε παμε για καλυτερα! επειδη εψαξα λιγο την αγορα για να παρεις 60Gb τωρα και καλο θες 250+ οποτε οι ocz παραμενουν στο παιχνιδι λογω της δελεαστικης τιμης αν εισαι διατεθιμενος να υποστεις τα τερτιπια του steadystate!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.