Jump to content



OCZ Solid 30GB και HOW TO: να τον αποφύγετε...


Jaco

Recommended Posts

Έπεσε στα χέρια μου ένας OSZ Solid 30GB και ευθύς τον έριξα στο laptop μου, ένα Toshiba Satellite A100-011 (C2D T5600@1.83GHz και 2GB ram)...

H εγκατάσταση των xp πήγε πολύ καλά, χωρίς κανένα πρόβλημα και αρκετά γρήγορα...

Μετά έτρεξα κάποια μετροπρογράμματα και τον φόρτωσα με διάφορα προγράμματα...

  • Office 2003
  • AutoCAD
  • Photoshop
  • Corel Draw
  • Visual Studio 2008
  • VB6

Τα προγράμματα έτρεχαν ομολογουμένως πολύ γρήγορα και ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση με πριν βέβαια... Ειδικά το compilation είναι χάρμα, λες και δεν δουλεύω σε laptop...

Μερικά ss από τεστ...:

iometer 8K - 100% read

bmn9npjr3l21u3fvs7p5.png

iometer 8K - 100% write

kfmvypmgkgq7sdrli0sh.png

iometer 256K - 100% read

oz7yww8n5t2kxj405c6j.png

iometer 256 - 100% write

5mucdpm5g1exk6j3jvp0.png

atto - 32K

uw5vxjca5yoc6skwd0xv.png

hdtach - default

3u3r1hi101pr33skju82.png

Ωραία, όλα καλά μέχρι εδώ και για τα ~70€ του θα πει κανείς, κελεπούρι... αμ δε όμως...

Όταν περισσότερες από 2 εφαρμογές τρέχουν παράλληλα κάποιο χρονοβόρο task τότε το pc μένει απλά κόκκαλο... δεν κάνει τίποτα απολύτως και ότι κλικ κάνετε ή ότι πλήκτρα πατήσετε θα συμβούν όλα μαζί σε fast forward μόλις ξεκολλήσει... πολύ γέλιο λέμε... :hehe:

Δεν είναι σε καμία περίπτωση για win os...

Λογικά σε ένα linux θα έχει πολύ καλύτερη συμπεριφορά, εξάλλου αυτή είναι η μοίρα του συγκεκριμένου που έχω στα χέρια μου, καθώς εκεί όλο το os είναι στην μνήμη και οι περισσότερες λειτουργίες γίνονται εκεί, οπότε η χρήση του δίσκου είναι πολύ μικρή...

Επίσης ίσως είναι χρήσιμος και σαν usb δίσκος... έχει μια mini-usb θύρα η οποία δεν έχει και καμιά ιδιαίτερη ταχύτητα 30-35MB/sec αλλά είναι σχεδόν φορητός λόγο μεγέθους και δεν μασάει αν ταρακουνιέται στα πήγαινε-έλα μέσα σε ένα τσαντάκι...

Κατά τα άλλα μακρυά...

HOW TO: αποφύγετε τον Solid...

Μόνο με μπλον ζον...

Link to comment
Share on other sites

Αρα η OCZ και στην σειρα solid εβαλε τον JMicron Controller. Μπραβο στην OCZ. Νομιζω αυτη ειναι η 3η και φαρμακερη...

Ακομα και καλα μοντελα να βγαλει τωρα κανεις δεν θα αγορασει....

Αθλιοι...

Link to comment
Share on other sites

jax, δεν ξέρω αν έχει τον jmicron...

Αλλά τα κολλήματα υπάρχουν και είναι φανερά και σπαστικά...

Προτείνεται για storage usb-δίσκος όμως λόγο μεγέθους και ανθεκτικότητας... δεν χρειάζεται case και δουλεύει έτσι σκέτος όπως είναι, λόγο της ενσωματωμένης usb... αυτό τους το παραδέχομαι...

Από βδομάδα θα ξέρω τι λέει και με fedora απάνω...

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?Manufacturer=OCZ&category=1000000373&catalog=20

εδώ βλέπουμε μετα τους V2 έχει βγάλει άλλα 2 μοντέλα: τους solid που αποδεικνύοντε κι αυτοί μούφα , και τους vertex με 64cache που δε ξερουμε αν φορανε Jmicron.

γιατί έβγαλε κι άλλο μούφα μοντέλο μετά τους V2...?:happy2:

Link to comment
Share on other sites

Τα "παλιά":

Core Series = m00f

Core V2 = m00f

Solid = m00f

Και τα καινούρια:

Vertex = δεν ξέρουμε ακόμα, όντως έχουνε παραπάνω cache (64Mb) από τα 16Kb των προηγούμενων μοντέλων, αλλά εξακολουθούν να έχουν τον Jmicron 602...

Apex = Οι φωστήρες στην OCZ αποφάνθηκαν ότι το πρόβλημα των παλιών ήταν τα 16Kb cache του Jmicron 602, οπότε αποφάσησαν να ρίξουν 64Mb cache στους Vertex, αλλά για να μην ξεχνάνε και τα πιστά τους θύματα, έβγαλαν και την σειρά Apex με controller (guess what?) Jmicron 602 και πόση cache; 16kb, aka μια από τα ίδια με Core/V2/Solid. WP, GG, QQ "να σας ζήσουν" κλπ...

Όσο υπάρχουν εύκολα θύματα που κρίνουν τα αποθηκευτικά μέσα από το sequential transfer rate τους και μόνο, τόσο θα συνεχίσουν να πουλάνε αυτά τα χρέπια.

Link to comment
Share on other sites

Τα "παλιά":

Core Series = m00f

Core V2 = m00f

Solid = m00f

Και τα καινούρια:

Vertex = δεν ξέρουμε ακόμα, όντως έχουνε παραπάνω cache (64Mb) από τα 16Kb των προηγούμενων μοντέλων, αλλά εξακολουθούν να έχουν τον Jmicron 602...

Apex = Οι φωστήρες στην OCZ αποφάνθηκαν ότι το πρόβλημα των παλιών ήταν τα 16Kb cache του Jmicron 602, οπότε αποφάσησαν να ρίξουν 64Mb cache στους Vertex, αλλά για να μην ξεχνάνε και τα πιστά τους θύματα, έβγαλαν και την σειρά Apex με controller (guess what?) Jmicron 602 και πόση cache; 16kb, aka μια από τα ίδια με Core/V2/Solid. WP, GG, QQ "να σας ζήσουν" κλπ...

Όσο υπάρχουν εύκολα θύματα που κρίνουν τα αποθηκευτικά μέσα από το sequential transfer rate τους και μόνο, τόσο θα συνεχίσουν να πουλάνε αυτά τα χρέπια.

Ε ντάξει, αν ισχύει αυτό είναι να τους πάρουμε με τις πέτρες:whip:

Link to comment
Share on other sites

Τα "παλιά":

Core Series = m00f

Core V2 = m00f

Solid = m00f

Και τα καινούρια:

Vertex = δεν ξέρουμε ακόμα, όντως έχουνε παραπάνω cache (64Mb) από τα 16Kb των προηγούμενων μοντέλων, αλλά εξακολουθούν να έχουν τον Jmicron 602...

Apex = Οι φωστήρες στην OCZ αποφάνθηκαν ότι το πρόβλημα των παλιών ήταν τα 16Kb cache του Jmicron 602, οπότε αποφάσησαν να ρίξουν 64Mb cache στους Vertex, αλλά για να μην ξεχνάνε και τα πιστά τους θύματα, έβγαλαν και την σειρά Apex με controller (guess what?) Jmicron 602 και πόση cache; 16kb, aka μια από τα ίδια με Core/V2/Solid. WP, GG, QQ "να σας ζήσουν" κλπ...

Όσο υπάρχουν εύκολα θύματα που κρίνουν τα αποθηκευτικά μέσα από το sequential transfer rate τους και μόνο, τόσο θα συνεχίσουν να πουλάνε αυτά τα χρέπια.

κάπου εδώ διάβασα ότι οι vertex δεν έχουν τον jmicron, ενώ οι apex ναι μεν θα τον έχουν, αλλά παράλληλα θα έχουν και εσωτερικό raid0 (κάτι σαν τους vertex2) γι αυτό και δεν θα βγαίνουν σε 30gb έκδοση, αλλά θα ξεκινάνε από 60 gb(2x30).

Link to comment
Share on other sites

OCZ Core v1 εδω σε macbook δευτερης γενιας με Leopard 10.5.6, ολα δουλευουν απιστευτα και το multitasking ειναι γρηγοροτερο απο οτι πριν με 5400 δισκο.

Αυτό μπορεί να οφείλεται στο ότι έχει unix core...

Είμαι πολύ περίεργος να δω τι θα συμβεί με linux επάνω και αν ισχύει η υποψία ότι εκεί δεν θα παρουσιάζει "κολλήματα"... :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Και τα καινούρια:

Vertex = δεν ξέρουμε ακόμα, όντως έχουνε παραπάνω cache (64Mb) από τα 16Kb των προηγούμενων μοντέλων, αλλά εξακολουθούν να έχουν τον Jmicron 602...

Apex = Οι φωστήρες στην OCZ αποφάνθηκαν ότι το πρόβλημα των παλιών ήταν τα 16Kb cache του Jmicron 602, οπότε αποφάσησαν να ρίξουν 64Mb cache στους Vertex, αλλά για να μην ξεχνάνε και τα πιστά τους θύματα, έβγαλαν και την σειρά Apex με controller (guess what?) Jmicron 602 και πόση cache; 16kb, aka μια από τα ίδια με Core/V2/Solid. WP, GG, QQ "να σας ζήσουν" κλπ...

οι vertex είναι και καλά οι γρήγοροι

δεν έχουν jmicron απο όσα λέει η OCZ και λογικά δεν θα έχουν προβλήματα παγωμάτων

οι Apex είναι η φθηνή σειρά

δεν θα έχουν cache αλλά γρήγορες ταχύτητες μεταφοράς. Λογικά σε έναν hardware controller με cache θα είναι μια χαρά.

αυτά είναι μλκίες της OCZ για να κάνει να δουλέψει ένα ελαττωματικό προιόν

αν είναι δυνατόν του τί προτείνουν να κάνουμε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το δοκίμασα το SteadyState...

Η αλήθεια είναι ότι είδα τεράστια διαφορά, καμία σχέση, λες και είναι άλλος δίσκος...

Έκανε κάποια κολλήματα, αλλά το ξέσκισα για να τα καταφέρω, άνοιξα 5-6 εφαρμογές μαζί ενώ ταυτόχρονα έκανα copy-paste σε καμιά 300 μικρά αρχεία από διαφορετικά folders το καθένα (από search .txt)... και εφαρμογές του στυλ Photoshop CS3, Flash CS3, AutoCAD κλπ...

Τι να πω, δεν ξέρω, εντυπωσιακή διαφορά το Laptop, αλλά δεν ξέρω σε πραγματική χρήση τι θα γίνεται... πάντως πολύ λιγότερα κολλήματα σε σχέση με πριν...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το δοκίμασα το SteadyState...

Τώρα που το έψαξα σε βάθος, ούτε τσάμπα δεν τους βάζω πάνω στο μηχάνημά μου. Βγάλανε και καλά μετά από 5 μήνες και 2 αποτυχημένες κυκλοφορίες, το "fix" με το SteadyState (ας είναι καλά η Microsoft) και μετά από 2 μέρες πανηγυριών, βγήκε ο Tony της OCZ και είπε:

We have found transferring files that are larger than the cache file size you have set causes SteadyState to reboot your computer and revert to safe mode.

Pro?

Οπότε good luck με την ρώσικη ρουλέτα της OCZ και να μας πεις μακροχρόνιες εντυπώσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... να σου πω την αλήθεια, σε κανονικές συνθήκες δεν με ενδιαφέρει τι λένε οι άλλοι, αλλά θέλω να το ψάχνω, να το βλέπω και να το εξαντλώ μόνος μου... τους ssd ακόμα δεν τους έχω ακουμπήσει ακόμα, λόγο χρόνου, όσων αφορά την λειτουργία τους σε πραγματικές συνθήκες, όχι τεχνολογικά... αλλά με έχουν μπερδέψει λίγο και δεν ξέρω τι ακριβώς φταίει...

Με τα λίγα που έχω δει και έχω μαζέψει στην προσωρινή μου μνήμη, έχω ένα καλό λόγο να νομίζω ότι μπορεί τελικά να δουλέψουν και οι φτηνιάρικοι πολύ καλά (θα ξέρω σίγουρα μετά από τις δοκιμές με το linux), αλλά κάτω απο συνθήκες... και φυσικά έχω ένα πολύ καλό λόγο για το ότι δεν θα δουλέψουν, ο οποίος είναι κοινός για όλους μας και έχει να κάνει με τα windows και το πως διαχειρίζονται τον δίσκο και την μνήμη...

Για να δούμε, πάντως αυτό με το SteadyState μου έδωσε ελπίδες, όχι για τα windows τόσο, αφού εκεί δεν πρόκειται να παίξουν σωστά αυτοί οι δίσκοι, αλλά για το linux... κάτι μου λέει ότι αυτά τα δισκάκια τελικά θα είναι μανούλες σε unix-οειδές λειτουργικά... είδωμεν... :hmm:

Εδιτ: Το δεν με ενδιαφέρει δεν το λέω σε σένα chosen, το λέω για το internet, άρθρα και ocz κλπ... εσύ ούτως η άλλως δεν με ενδιαφέρεις γιατί ο δικός σου perc δουλεύει...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, κάτι άκουσα ότι οι μούφες μπορεί να πετάνε σε λίνουξ.

Jaco θα περιμένω εναγωνίως, μιας και με 2 γίγα ραμ στο κουμπουντάκι μου , ένας απίστευτα γρήγορος δίσκος είναι η μοναδική υποχώρηση στο STATUS "no more money biaaatch" που έθεσα στο πισί μου πριν από 1-2 χρόνια...!!!:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυτή την στιγμή γράφω από το laptop το οποίο τρέχει ubuntu 8.10 με το μπρίκι τον osz solid...

Η εγκατάσταση έγινε σχετικά αργά, πράγμα το οποίο δεν ξέρω αν είναι λόγω του δίσκου ή κάτι άλλο...

Η αποκρισή του συστήματος είναι μακράν καλύτερη απ' ότι στα win και μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει κάνένα απολύτως πρόβλημα... Αυτή την στιγμή κάνει ένα dist-upgrade μρ το apt και γενικά προσπαθώ να το ζορίσω τρέχοντας διάφορα και κάνοντας copy-paste μεγάλα αρχεία από το ένα partition του δίσκου στο άλλο, αλλά δεν νιώθει...

Όντως στο linux έχει πολύ καλύτερη συμπεριφορά η οποία εν μέρη οφείλεται και στο ότι όλο το λειτουργικό τρέχει στην μνήμη...

Φυσικά το πρόβλημα με τα random writes δεν έχει εξαφανιστεί με μαγικό τρόπο από τον δίσκο, αλλά ποιος ξέρει τι διαχείριση κάνει τώρα το kernel του linux από πίσω και δεν είναι εμφανές το πρόβλημα... τι να πω, κρίνω από αυτό που βλέπω, αν και θέλω να το ψάξω περισσότερο να δω τι γίνεται...

Ακολουθούν και μερικές μετρήσεις, αλλά υπόψιν πως τα παρακάτω τεστ είναι την ώρα που κάνει το dist-update ο APT manager με 300ΜΒ ενημερώσεις... :happy2:


root@jaco-laptop:/home/jaco# hdparm -tT /dev/sda1
/dev/sda1:
Timing cached reads: 1848 MB in 2.00 seconds = 924.22 MB/sec
Timing buffered disk reads: 312 MB in 3.01 seconds = 103.70 MB/sec

root@jaco-laptop:/home/jaco# hdparm -tT /dev/sda2
/dev/sda2:
Timing cached reads: 1878 MB in 2.00 seconds = 939.63 MB/sec
Timing buffered disk reads: 316 MB in 3.01 seconds = 104.88 MB/sec

root@jaco-laptop:/home/jaco# hdparm -tT /dev/sda3
/dev/sda3:
Timing cached reads: 1834 MB in 2.00 seconds = 916.92 MB/sec
Timing buffered disk reads: 238 MB in 3.01 seconds = 79.14 MB/sec
root@jaco-laptop:/home/jaco# hdparm -tT /dev/sda3

Write 500MB


root@jaco-laptop:/home/jaco# dd if=/dev/zero of=/DATA/testFile.dat bs=524288 count=1000
1000+0 records in
1000+0 records out
524288000 bytes (524 MB) copied, 5.58123 s, 93.9 MB/s

Read 500MB - no cache


root@jaco-laptop:/home/jaco# dd of=/dev/null if=/DATA/testFile.dat bs=524288 count=1000
1000+0 records in
1000+0 records out
524288000 bytes (524 MB) copied, 4.73578 s, 111 MB/s

Read 500MB - cached


root@jaco-laptop:/home/jaco# dd of=/dev/null if=/DATA/testFile.dat bs=524288 count=1000
1000+0 records in
1000+0 records out
524288000 bytes (524 MB) copied, 0.213679 s, 2.5 GB/s

Τελικά σε linux είναι σαφώς ανώτερος ο δίσκος, απ' ότι στα windows...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.