Jump to content



Asus Xonar DX + Z5500. Ναι ή (αλλ)ου;


alexis2044

Recommended Posts

Απλά τα πράματα. Αξίζει λέτε να τα παντρέψω;

Σημειωτέον έχω κάτι παλιά Inspire της Creative για ηχεία τώρα.

Ναι, όχι , θα εκτιμούσα και το γιατί.

Να στε καλά :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply
Απλά τα πράματα. Αξίζει λέτε να τα παντρέψω;

Σημειωτέον έχω κάτι παλιά Inspire της Creative για ηχεία τώρα.

Ναι, όχι , θα εκτιμούσα και το γιατί.

Να στε καλά :)

Ναι, αξίζει, κατά τη γνώμη μου.

Είχα τα Inspire 5100 με μία SoundBlaster Live! 5.1.

Άλλαξα τη Live με μια X-Fi και η διαφορά στον ήχο ήταν τεράστια.

Στη συνέχεια άλλαξα και τα ηχεία σε Z-5500 και η διαφορά ήταν τραγικά μεγάλη!

Γενικά, αν έχεις παλιά Inspire (τα δικά μου ήτανε κάτι ψόφια των 42W RMS κι έτσι δεν απέδιδαν καθόλου καλά) αξίζει να πας σε Z-5500. Σαφώς καλύτερα, δυνατότερα, ποιοτικότερα.

Για την Xonar, δε γνωρίζω. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την περασμένη εβδομάδα πήρα μαζί την Dx και τα Altec 5021.

Η διαφορά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Φαντάζομαι και στα Logitech το ίδιο θα είναι αλλά εγώ θα σου πρότεινα να φύγεις απο το 5.1 άν δεν το χρησιμοποιείς πλήρως.

2.1 RULEZ

Edit: Τα ίδια ηχεία είχαμε.

Link to comment
Share on other sites

Τα κλασσικά.

Πήγαινε στα gigaworks αν θες πραγματικά καλά pc speakers που δεν θα πεταχτούν την άλλη μέρα όπως μια κάρτα γραφικών. Ακόμα και αν δεν θα χρησιμοποιήσεις και τα 7 ηχεία.

Αν ακούς ηλεκτρονική μουσική τότε και τα δύο είναι σχεδόν το ίδιο με εξαίρεση το πιο σφιχτό μπάσο των creative που έρχεται όμως σε δυσανάλογα υψηλή τιμή.

Μην κοιτάς μόνο την εμπορική επιτυχία των λότζι. Δεν είναι ασφαλές κριτήριο.

Υ.Γ: Δυστυχώς, οι fan των geforce με τους πολλούς fan έχουν φθάσει την αγορά στην σημερινή της κατάντια, όπου η creative για να ανταγωνιστεί την λότζι στις φθήνιες, βγάζει και αυτή πίπες όπως τα τελευταία της μοντέλα.

Έτσι ενώ βρίσκω στο νετ τραγικά, ελεεινά, απίστευτα ισχυρές κάρτες γραφικών δεν μπορώ να βρω ένα χρηστικό ηχείο της προκοπής. Γιατί κυριαρχεί παντού η τακτική της φανταχτερής πατάτας που τόσο επιτυχημένα ακολουθεί η λότζι.

Αφού κατάφεραν να παραμυθιάσουν τον κόσμο ότι χρειάζεται κάρτες που βγάζουν αστρονομικά frame rates, γιατί δεν κάνουν κάτι ανάλογο και στον ήχο ρε γαμώτο;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι για να στήσεις ένα ηχοσύστημα 5.1 με καλύτερο ήχο από τα z-5500 και τα gigaworks πρέπει να δώσεις τουλάχιστον τα 2πλά και 3πλά μη πω λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι για να στήσεις ένα ηχοσύστημα 5.1 με καλύτερο ήχο από τα z-5500 και τα gigaworks πρέπει να δώσεις τουλάχιστον τα 2πλά και 3πλά μη πω λεφτά.

Ακριβώς. Θέλω να σκάσω τόσα λεφτά και δεν βρίσκω κάτι χρηστικό και απλό με ποιοτικό ήχο. Τα μόνιτορ ηχεία π.χ είναι δύσχρηστα πρώτον, γιατί έχουν τα controls πάνω στα ηχεία και δεύτερον επειδή σπάνια έρχονται σε σετ με κάποιο γούφερ ή κάποιον ενισχυτή που να ελέγχει και τα τρία κομμάτια. Εκτός αυτού ορισμένα είναι ψιλοτεράστια για desktop.

Αυτά που ταίριαζαν στις ανάγκες μου ήταν τα sirocco pro που δυστυχώς καταργήθηκαν.

μαλλον εχεις υπερβολικες απαιτησεις απο "pc speakers".Καλυτερα αναζητησε κατι σε αυτονομο a/v receiver και ποιοτικες ηχοστηλες

Αυτό προσπαθώ να αποφύγω.

Link to comment
Share on other sites

Παντως το θεωρω απιθανο καποια απο τις μεγαλες εταιρειες του χωρου εμπλακει με την κατασκευη ενος High end συστηματος για PC.Κατι προσπαθησε παλιοτερα η Klipsch με τη σειρα Promedia αλλα δυστυχως αντιληφτηκε πως το σπορ του downsizing δεν ηταν γι αυτην.

To ιδιο ισχυει και για τους mainstream κατασκευαστες π.χ Logi,creative.altec κτλ που δεν εχουν λογω να κατασκευασουν κατι πολυ καλυτερο απο τις ναυαρχιδες τους πρωτον διοτι οι τελευταιες πουλανε ηδη καλα και δευτερον θα δυσκολευτουν να προωθησουν στην αγορα ενα niche προιον με κοστος γυρω στα 400(?)-500(?) ευρω.

Απο την αλλη ειναι μελαγχολικο να βλεπεις διακεκριμενους κατασκευαστες οπως η krell να χρσησιμοποιουν τη λεξη ipod στα προιοντα τους...

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εχεις υπερβολικες απαιτησεις απο "pc speakers".Καλυτερα αναζητησε κατι σε αυτονομο a/v receiver και ποιοτικες ηχοστηλες

Αυτό προσπαθώ να αποφύγω.

Άμα παίξεις σε μεταχειρισμένα κάτι βρίσκεις (2 ηχεία + στερεοφωνικό ενισχυτή). Αξίζει αν τα θες για μουσική.

Αν το 5.1 είναι απαραίτητο... ζόρια τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένα ευτυχής κάτοχος Z5500 :D

Καλά σε σχέση με τα ταπεινά creative μου άπλα δεν υπάρχει σύγκριση... Και σε δύναμη και σε καθαρότητα ήχου.

Έχω μια απορία όμως... πήρα και καλώδιο οπτικής ίνας μαζί. Αναρωτιέμαι όμως αν με την Xonar DX πρέπει να χρησιμοποιώ SPDIF out για την μεταφορά ήχου. Η λογική λέει ότι το ψηφιακό σήμα θα έχει καλύτερη ποιότητα... υποκειμενικά/ηχητικά όμως μου φαίνεται ότι το αναλογικό είναι πιο ποιοτικό... τι λέτε; Έχω ψιλομπερδευτεί...

Link to comment
Share on other sites

1.Δοκιμαζεις τι λεει το αφτι σου με ενα φτηνο ψηφιακο και ενα μετριο αναλογικο καλωδιο.

2.Θεωριτικα η ασους κανει καλυτερη μετατροπη σε αναλογικο προς τα ηχεια απ' οτι αν δωσεις ψηφιακο στον μετατροπεα των ηχειων (τοτε δε θα ηταν και αναγκη να την παρεις).

Ιτς απ του γιου.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω αλλο θέμα... Creative Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Champion Series ή xonar d2x ή Xonar HDAV1.3 για games και σύνδεση με home cinema?

αναλογικη συνδεση για surround : HDAV1.3

αναλογικη συνδεση για high-end ακουστικα : Essence STX

τωρα δεν ξερω αν το EAX emulation ( DS3D GX 2.0 ) των xonar περναει μεσα και απο spdif, παντως για ταινιες και μουσικη οι παραπανω καρτες φυσανε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.