Jump to content



NAS/SAN in a nutshell


Jaco

Recommended Posts

Encoding/decoding ηχου ειναι που δεν ειναι ιδιαιτερα απαιτητικο, σε ενα συγχρονο multicore μηχανακι μια χαρα πιστευω θα μπορουσαν να ειναι ολα σε ενα μηχανακι. Παντως καποιος που εχει σκοπο να στησει ενα μηχανακι για NAS/Web server/DNS/Asterisk κλπ κλπ, δεν πιστευω να εχει προβλημα να τα στησει ολα απο κονσολα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Όχι, με το NAS δεν έχει σχέση. Αλλά φαντάζομαι πως μπορεί να τρέχει ταυτόχρονα στο ίδιο μηχάνημα. Το asterisk είναι ένα πλήρες τηλεφωνικό κέντρο που μπορεί να συνδιάσει κανονική τηλεφωνία με VoIP. Έστω πχ πως έχεις ένα πρόγραμμα που μπορείς να πάρεις δωρεάν σε ενα σταθερό (το σπίτι σου). Παίρνεις τηλέφωνο στο σπίτι και μέσω asterisk μπορείς να κάνεις προώθηση όπου θέλεις. Πχ αν έχεις forthnet, έχεις μια ώρα δωρεάν προς κινητά + δωρεάν προς άλλα σταθερά + διεθνή σταθερά.

Γενικά μπορείς να κάνεις πάρα πολλά πράγματα, αλλά όταν αναφερόμαστε σε οικιακούς χρήστες πιο πολύ είναι για να γουστάρεις και όχι για πρακτικούς λόγους.

edit: Και το en/decoding είναι της πλάκας. Εδώ μπορεί και το κάνει το fritz box fon που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα εγκατασταση του FreeNAS με τη διαφορα οτι εβαλα δικια μου IP address.

To μηχανημα ειναι ενα PIII 800ΒΕ με 512 μνημη και του εβαλα εναν 120GB δισκο.

Η καρτα δικτυου (Realtek RTL8139D PCI) ομως φαινεται να μην ειναι συμβατη...

οταν ειναι idle το μηχανημα μου πεταει μηνυμα "rl0: watchdog timeout".

Δυστυχως στο web interface δε μπορω να μπω... μονο κωδικο μου ζητησε μια φορα και τπτ αλλο.....

edit: Απ αυτα που βρηκα στο νετ καταλαβα οτι ειναι προβλημα του FreeBSD, αλλα δε βρηκα καποια λυση...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτήν έχω αν δεν απατώμαι, για δες μήπως έχει αλλάξει από μόνο του την ip του σε 192,168,1,250.

To κάνει και μένα, στην εγκατάσταση αν βάλω δικιά μου IP. Στο restart παίρνει πάλι την 192,168,1,250.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι θεμα αλλαγης ip. Σε ping εχω 75% loss, και παιρνω ασταματητα το προηγουμενο μηνυμα. Ειναι ασυμβατοτητα του FreeBSD με την συγκεκριμενη καρτα, το εχω διαβασει πολυ στο νετ. Εισαι σιγουρος οτι εχεις αυτη την καρτα? ειναι το φθινο τσιπακι που επαιζε στις pci την περιοδο 2002-2006 χονδρικα [10/100]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 6 months later...

Μετά από κάμποσο καιρό με το freenas και ένα 200άρι δίσκο αποφάσισαν να βάλω έναν ακόμα...

Ολα καλά, αλλά τώρα θέλω να μεταφέρω ας πούμε ~100gb από τον ένα δίσκο στον άλλο.

Να το κάνω από το desktop, νομίζω δεν αξίζει...100άρη lan, θα πάρει καμιά βδομάδα.

Μέσα από το freenas γίνεται? Δοκίμασα από το web interface από το QuiXplorer αλλά δεν με άφηνε.

Με ένα γρήγορο search δεν βρήκα κάτι...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ξεθάβω αυτό το θέμα γιατί θέλω να ασχοληθώ με freenas οπότε ας ρωτήσω το ποιο βασικό την κατανάλωση ενός amd fm1 συστήματος και ενός atom .(jaco είχες πει θα αναφέρεις μετρήσεις)

μπορούμε να βάλουμε password στους φακέλους του freenas που δημιουργούμε?

μπορούμε να κάνουμε torrent download και αν ναι αναφέρεται σελίδες για να ασχοληθούμε και για το πως προσθέτουμε plugins τέτοιου τύπου και που βρίσκονται.

αυτό που θα με ενδιέφερε στο φινάλε είναι ένας media - torrent server σε raid 10

με 4*2tb πάνω σε αυτή την κάρτα **Dawicontrol DC-3410 RAID SATAII Controller**

Dawicontrol DC-3410 RAID SATAII Controller

ο οποίος θα ανοίγει και από samsung τηλεοράσεις και από playstation και από pc και από παντού.

γίνεται ή θα πάρω κανά synology - qnap ?!

Link to comment
Share on other sites

o atom είναι γύρω στα 20-25W...

μπορείς να κάνεις ότι θες με τους φακέλους, ορίζεις και τα δικαιώματα ανά χρήστη αλλά και κωδικούς...

Για torrent client, αν θυμάμαι καλά από το mybook, ένας καλός είναι το transmission.. έχει και web interface. Στα repos σίγουρα θα έχει και άλλους...

Η χωρητικότητα είναι άσχετη με το λειτουργικό, βάζεις όσο θες...

όταν αναφέρεις τηλεοράσεις, ps και pc αναφέρεσαι σε τελείως διαφορετικά πρωτόκολλα... αλλά γενικά dlna, cifs/smb και ότι άλλο υποστηρίζεται αν όχι άμεσα, τότε με build του source...

Αν θες πολλά πράγματα και ατελείωτη διαχείριση, βάλε μια distro ενός linux και όχι freenas ή openfiler... Εγώ έχω καταλήξει σε fedora, αλλά υπάρχουν και άλλες distro αν θες να βλέπεις την εικόνα από την τηλεόραση (πχ kde+plasma - kubuntu κτλ)...

Δεν μπορώ να σου πω τι να πάρεις, γιατί δεν ξέρω ούτε τις ανάγκες σου, ούτε τις γνώσεις σου... αν θες κάτι εύκολο χωρίς όμως να μπορείς να κάνεις τα πάντα, δώσε μερικά χρήματα παραπάνω και πάρε κάτι έτοιμο. Αν "το έχεις" και μπορείς να διαχειριστείς μόνος σου ένα unix-οειδές nas, δώσε λιγότερα χρήματα και φτιάξε κάτι μόνος σου με κάποιο atom+ion ή κάτι μικρότερο αν δεν σε νοιάζει το HD στην τηλεόραση...

Link to comment
Share on other sites

όλα τα distro παίζουν headless, απλά αλλάζεις το runlevel... δηλαδή και γω την fedora, headless την τρέχω...

Αυτό που έχει το freenas κτλ είναι ότι σου δίνουν την δυνατότητα να κάνεις την διαχείριση μέσω web interface αντί να μπλέκεσαι με το terminal... Αυτά που μου άρεσαν περισσότερο (από αυτά που είχα δει τότε) ήταν πρώτο το Amahi, μετά το Openfiler και τέλος το freenas... Τώρα δεν ξέρω πόσο έχουν αλλάξει αυτές οι διανομές και ποια είναι καλύτερη, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι θα είναι καλύτερες...

Link to comment
Share on other sites

φαντάσου ότι δεν ξέρω τίποτα πέρα από dos ,windows και περιβάλλον kubuntu.

απλά αυτό που ρωτάω είναι ότι όλα αυτά που θέλω να κάνω κοστίζουν σε λύση nas 600 ευρώ + 4*2 tb και καταναλώνουν max 50W ενώ ένας ατομ με 4 δίσκους αν καταναλώνει γύρω στα 50 w με συμφέρει αρκεί να μπορώ να στήσω ένα nas. δεν με ενδιαφέρει πότε θα το τελειώσω αρκεί να μπορώ να βρίσκω βοήθεια στο νετ και διαβάζοντας κάτι πιστεύω θα γίνει. πιο πολύ για την γνώση με κάνει κέφι

δηλ. χρειάζεται να ψάχνω και να γράφω σελίδες κώδικα ή π.χ. πατάς στην κονσόλα run klite.exe και κάνει εγκατάσταση στο στικάκι που είναι ο freenas τον klite player.

π.χ. λέμε ε !

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει όρεξη να ψαχτείς υπάρχουν πολλές επιλογές. Προσωπικά θα πήγαινα σε κάποιο fusion με 4-6 sata onboard και ένα Fractal Design Array R2 για case. Η έξτρα ισχύς του fusion μπορεί να σου φανεί χρήσιμη σε κάποια θέματα, δεν είναι άσχημο λοιπόν να την έχεις, η διαφορά στην κατανάλωση είναι αμελητέα νομίζω.

Άνοιξε ένα νέο θεματάκι και σε ότι κολλήσεις εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Βρε θεούλη, τι είχα χάσει τόσο καιρό; Ευχαριστώ πολύ μιας και έψαχνα guide αυτό τον καιρό για να κάνω κάτι τέτοιο σε Fuzion πλατφόρμα για home server!

+∞

Βασικά να ρωτήσω το εξής. Τα home server 2003/2008 έχουν αντίστοιχη λειτουργία σαν media/ftp server ώστε να μπορώ να χρησιμοποιώ και ταυτόχρονα το pc που θα τρέχουν; Ή έστω μπορώ να τρέχω freenas ή αντίστοιχο πρόγραμμα μέσω των windows?

Link to comment
Share on other sites

Θειούλης...

όλα τα windows υποστηρίζουν file sharing με smb/cifs και γενικά υπάρχουν όλα τα network filesystems για αυτά ακόμα και dlna και τα πάντα... Μόνο με iSCSI servers υπάρχει ένα θέμα, γιατί δεν βρίσκεις δωρεάν (δεν έβρισκες τουλάχιστον) παρόλο που ο client είναι δωρεάν από την ms, αλλά πιθανόν να μην σε νοιάζει κιόλας...

Για ftp, το οποίο δεν βρίσκω λόγο να χρειάζεσαι, υπάρχει το filezilla που έχουν και δωρεάν server, ο οποίος παίζει πολύ καλά...

Γενικά με windows κάνεις μια χαρά ένα NAS και μάλιστα πολύ πιο εύκολα, απλά χρειάζεσαι μια επιπλέον άδεια... Τώρα όσων αφορά την έκδοση των windows τότε αν μιλάμε για XP υπάρχουν περιορισμοί στην ταχύτητα του tcp, οπότε και ότι εξαρτάται από αυτό... Στα 2003 και μετά (vista, 7) δεν έχεις τέτοιο θέμα...

Αν θέλεις να έχεις πρόσβαση στα αρχεία σου, από άλλο μέρος εκτός σπιτιού, τότε ξεχνάς ftp κλπ και πας αναγκαστικά σε openvpn/openssh και έχεις πρόσβαση σε αυτά με cifs μέσω ssh tunneling... πιο αργό, αλλά πολύ πιο ασφαλές...

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι να ανοιχτεί ένα θέμα ή μάλλον πολλά (το κάθε ένα με ένα λειτουργικό π.χ. file media sharing with windows server 2008 κ.τ.λ.) γιατί ο καθένας θα εκφράσει την άποψή του για αυτό που γνωρίζει και θα χαθεί η μπάλα με ένα γενικό τίτλο making a nas home media server.

να ρωτήσω και κάτι ακόμα ' το nfs του freenas το έχουν και άλλα λειτουργικά δηλ. αν χαλάσει η μητρική ή κάποιος δίσκος η συστοιχία raidz επαναφέρεται όπως π.χ. Jaco στο Amahi?

και τι είναι προτιμότερο το software raid ή το hardware raid με έναν φθηνό controller που έγραψα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.