Jump to content



Samsung MLC/SLC thread


Recommended Posts

δηλαδη΄κανείς raptor δεν πάει μία μπροστά σε έναν samsung ssd slc 64Gb????Ουτε καν σε raid-0 των Raptor???

στους SSD βλεπεις το access time, αρα ναι ποτε ενας μηχανικος δεν θα ειναι ποιο μπροστα απο ssd ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σχολιασω για τους vertex γιατι θα ειπωθει οτι δεν εχω αντικειμενικη κριση.

Ας δωσω το ss που εδωσε ο tony στο ocz forum. Και με overlapped IO.

newfw01.png

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

τα write δεν ειναι λιγο χαμηλα;

Δεν εχω ασχοληθει με το αττο, αλλα το κατεβασα, και το ετρεξα στα default -επρεπε να πειραξω τπτ;;- και μου βγαλε αυτα σε ραιδ0 με 2 μοβι

παιζει να ναι τοσο μουφε οι βερτεξ;

post-2748-1416073858,5181_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σχολιασω για τους vertex γιατι θα ειπωθει οτι δεν εχω αντικειμενικη κριση.

Ας δωσω το ss που εδωσε ο tony στο ocz forum. Και με overlapped IO.

newfw01.png

Τα νούμερα στις μετρήσεις των 1, 2, 4 & 8Mb είναι αυτό που κάνει τα θύματα της OCZ να λένε "OMG awesome I want Vertex 230Mb/sec NOW!!11!!!".

Τα νούμερα στις μετρήσεις των 512 bytes & 1, 2, 4 Kb είναι αυτό που κάνει τα ίδια θύματα να κάνουν threads στο forum της OCZ με τίτλο: "WTF how do I fix the stuttering and filesystem corruption with my brand new awesome Vertex SSD?!?!?111!!"

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω pcmark. Tωρα δοκιμαζω και τον δευτερο και παει πανω κατω τα ιδια με λιγο καλυτερο write. 1 ωρα ο καθενας για test και αν πω μετα να μετρησω raid0 με 2, 3 και 4, την αλλη βδομαδα τελειωνω... :(

Τωρα καταλαβαίνω τι τραβά ο Chosen... κουράγια..

--------

O 2os:

attachment.php?attachmentid=34052&stc=1&d=1235438549attachment.php?attachmentid=34051&stc=1&d=1235438539attachment.php?attachmentid=34053&stc=1&d=1235438567attachment.php?attachmentid=34054&stc=1&d=1235438835

post-8540-1416073858,7473_thumb.png

post-8540-1416073858,7672_thumb.png

post-8540-1416073858,7864_thumb.png

post-8540-1416073858,8103_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από ChSin7
Link to comment
Share on other sites

με τί Block size μετράτε? για να "συμφωνήσουμε" να μη μετράει ο καθένας με διαφορετικό, τουλάχιστον σε αυτά που ανεβάζουμε πέρα από όταν θέλουμε να δούμε κάτι συγκεκριμένο...

και επειδή μπαίνετε στον κόπο, θα γίνω γραφικός, αλλά το random access write μή το σνομπάρετε:mamba:

Link to comment
Share on other sites

Αστέρια φαίνονται οι Samsung…

Τα χρήματα πάντως που ζητάει ο SLC δε μπορώ να τα διαθέσω…

Chosen πολλοί λένε πως ο MLC είναι κοντά σε επιδόσεις, τι λές να τα δώσω (μιλάω για τα 99) τα πετάω ή αξίζει? (αν είναι να τα πετάξω πάντως προτιμώ να τα δώσω για 1 terra)

Link to comment
Share on other sites

Ελυσα τα προβληματα μου, καταφερα και εβαλα vista σε RAID0 με stripe 16k στον NF4 πανω αλλα τα αποτελεσματα ηταν απογοητευτικα...

Χειροτερα απο τον 1ο δισκο το ChSin7.

Επαιζε στα 140-150 το read με καρυφες καθε λιγο στα 200 και κατι πτωσεις στα 90-100.

Avg στα 140.

Τα υπολοιπα ηταν παρομοια με του chsin7 αλλα ηταν raid0!

Εκανα κατι λαθος στο raid? Τα κομματια μου ειναι σχετικα παλια... νομιζω απ το περσινο πασχα! Θα δω dates και θα σας πω ακριβως...

Μηπως παιζει κανενα firmware update σε αυτα?

Link to comment
Share on other sites

με τί Block size μετράτε? για να "συμφωνήσουμε" να μη μετράει ο καθένας με διαφορετικό, τουλάχιστον σε αυτά που ανεβάζουμε πέρα από όταν θέλουμε να δούμε κάτι συγκεκριμένο...

και επειδή μπαίνετε στον κόπο, θα γίνω γραφικός, αλλά το random access write μή το σνομπάρετε:mamba:

Λοιπόν, πηγες να ξεκινήσεις μια κουβέντα γενικά για τις μετρήσεις δίσκων αλλά δεν το έκανες, ώστε εμείς που δεν τα πάμε καλά με τα νούμερα και τα bench να μπορούμε να κάνουμε όσο το δυνατόν πιο καλές μετρήσεις. Να πω πως με τα νουμερα ΔΕΝ τα πάω καλά και όπως είπα σε προηγούμενη κουβέντα, τα νούμερα του Chosen δεν ήταν αυτά που με έπεισαν να πάω σε εΣΣΔ αλλά το βίντεο του Jax (respect both).

Στις δικές μου μετρήσεις όλα τα προγραμματα μετρήσεων (HDTune 3.50 Evaluation, ATTO 2.34, Everest 4.50) ήταν default όπως δηλαδή κατέβηκαν και εγκαταστάθηκαν, και η μόνη αλλαγή που έκανα ήταν στο HDTune όπου στις ρυθμίσεις έβαλα Settings ---> BenchMark ---> Transfer Rate ---> Test Speed/Accuracy ---> Accurate (τερμα κάτω η μπάρα) HDTune_Options_Benchmark.gif

Όταν λες να μην σνομπάρουμε το access write, πως θα το μετρήσω ?

Για όλα τα παραπάνω Βούδα, παρακαλώ την άποψή σου ή ακόμα καλύτερα ένα νέο θέμα με τα "φώτα" σου.

Ξέχασα να αναφέρω ότι το λειτουργικό ήταν σε άλλο δίσκο και ότι οι Samsung ήταν κενοί.

Έγινε επεξεργασία από ChSin7
Link to comment
Share on other sites

3os & 4os τα ιδια με τον 2ο :D

Αυριο τα raid

δηλαδή όλοι είναι σχεδόν σαν τον πρώτο?

έχω την αγωνία αν βγάζει φουσκωμένα νούμερα και στο pcmark που και καλά αντικατοπτρίζει περισσότερο τις επιδόσεις σε real life

Chosen

παίζει κανένα firmware?

τα κομμάτια της ChSin7 είναι ο καθένας τους σαν δύο σχεδόν δικοί μου!

το ΑΤΤΟ πάντως κολλάει στα 100mb/sec

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.