Jump to content



Samsung MLC/SLC thread


Recommended Posts

Κρίμα που δεν πήρα περισσότερους εξ αρχής. Λέω να βγάλω αυτόν από το laptop και να τον βάλω στο Desktop (ώστε να μπουν σε RAID) και να πάρω έναν ακόμα για να τον βάλω στο laptop.

Τι προτείνετε

1) 128GB Samsung MLC

2) 64GB Samsung SLC

3) 80GB Intel X25-M

O intel θα μου βγει λίγο ακριβότερος (καμμιά 60Ε) από τους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Intel Intel Intel

:D

Έχει μακράν τα καλύτερα write σε μικρά αρχεία, στο CrystalDiskMark πιάνει κάτι 50άρια για χαβαλέ στα 4Κ. Χάνεις λίγο σε write σε μεγάλα αρχεία, αλλά δεν είναι και τόσο τραγική η διαφορά, όση είναι με τον X-25E ;)

(που τους βρήκες και πόσο αν επιτρέπεται?)

Link to comment
Share on other sites

CrystalDiskMark Σε Windows7 .....

i482951_Untitled2.jpg

και ΚΑΠΩΣ παράξενα αποτελέσματα σε ΑΤΤΟ μιας και τους βλέπει σαν απλούς ΑΤΑ... :tw:

image

Ωπ, τώρα το είδα. Επειδή βαριέμαι να τον κουμπώσω μέσα στο XPS (Chosen τρέχα για quote :hehe:), πάρε ένα SS από τις δοκιμές του Chosen με τον Χ-25Ε (τα ίδια βγάζει πάνω κάτω και στο XPS, άντε να χάνει 5-10 MB/sec):

4649aab6f1a2b08.jpg

Θα μου πεις, πάνε όλοι έτσι? Όχι, οι Samsung δεν είναι τόσο γρήγοροι. Είναι όμως πολύ καλοί στα IOPS, οπότε κερδίζουν εκεί ότι χάνουν σε Transfer Rates ;)

(αυτό με τα 7 πάντως παράξενο...μάλλον ξέχασαν να βάλουν καναν driver)

Link to comment
Share on other sites

Θα μου πεις, πάνε όλοι έτσι? Όχι, οι Samsung δεν είναι τόσο γρήγοροι. Είναι όμως πολύ καλοί στα IOPS, οπότε κερδίζουν εκεί ότι χάνουν σε Transfer Rates ;)

Πιο γρήγοροι από τον Χ25-Ε σαφώς και δεν είναι, αλλά του Veloci του κερνάνε ένα γύρο πίττες :hehe:

Πλάκα πλάκα ό,τι και να λες, ο Βελότσι δίνει καλύτερη αίσθηση ταχύτητας στο λειτουργικό από όλους τους δίσκους και SSD που έχει δοκιμάσει ο Dag...

Link to comment
Share on other sites

Μα και φυσικά οι VELOCI είναι ανώτεροι ΟΛΩΝ των SSD ....

Και ειδικά ο δικός μου,,,, :hehe::hehe: :p

Αυτό έλειπε τώρα να μας πείσεις ότι το μέλλον στους δίσκους είναι οι SSD....

pssst..... Mην το πείτε κανενός....... Περιμένω να φτάσουν 2 ΙNTEL Intel X25-E 64GB σε RAID 0 ... Oxι για εμένα, αλλά για έναν ξέδερφο....

Link to comment
Share on other sites

Είδα τις μετρήσεις σου στο OutOfSpecs. Δεν ξέρω πως τις έκανες αλλά εδώ που μέτρησα, το boot έγινε από τον ίδιο δίσκο που μετρήθηκε ο οποίος είναι μισογεμάτος, με Comodo + Avast επάνω, real-life δηλαδή.

Edit: με 4 raid0.

Έγινε επεξεργασία από ChSin7
Link to comment
Share on other sites

τον έχεις για το λειτουργικό?

λεπτομερείς εντυπώσεις?

έχει φρεναρίσματα (χωρίς παγώματα εννοείται) καθόλου?

τον έχεις φτάσει στα όρια του?

σε σύγκριση με τους ραπτορες που έχεις?

Link to comment
Share on other sites

ναι για λειτουργικο τον εχω μεχρι στιγμης κανενα κολλημα και σε σχεση με τους ραπτορ μου μερα με την νυχτα μιλαμε η αποκριση τους το ανοιγμα εφαρμογων ειναι με διαφορα καλυτερος.Οποιος γουσταρει μια ουσιαστικη αναβαθμιση στο πισι του χωρις δισταγμο να τον τσιμπησει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.