Jump to content



Ανταλλαγη q6600 με q9550, να δεκτω?


goku_dbz

Recommended Posts

ενας φιλος πηρε απο ebay μεταχειρισμενο αλλα χωρις εγγυηση τον q9550... η μητρικη του ομως του κανει προβληματα και εστι μου προτεινε ανταλλαγη με τον δικο μου q6600 τον οποιο τον εχω στα 3,5 χωρις πολλα πολλα! τι να κανω?

να δεκτω ή να μεινω ετσι και να γλιτωσω και τον κοπο?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασέ τον πρώτα και αν δεις πως και εσένα κάνει νερά τότε μην δεχτείς την ανταλλαγή....Όσο για την εγγύηση καλό θα ήταν να υπάρχει, αλλά τα cpu δεν χαλάνε και τόσο εύκολα....

Link to comment
Share on other sites

εσυ θα δωσεις τιποτα για τη διαφορα?

εισαι σιγουρος οτι τα προβληματα τα δημιουργει η μητρικη?

θα δωσω κατι μνημες που εχω και δεν τις θελω αξιας 40 ευρω! και εννοειται πως θα τον ελεγξω πρωτα!!!

Δοκίμασέ τον πρώτα και αν δεις πως και εσένα κάνει νερά τότε μην δεχτείς την ανταλλαγή....Όσο για την εγγύηση καλό θα ήταν να υπάρχει, αλλά τα cpu δεν χαλάνε και τόσο εύκολα....

αν ειναι ολα καλα με τον επεξεργαστη θα εξιζε η μεταβαση? ειμαι πολυ ευχαριστημενος οπως ειμαι...απλα τωρα μου καρφωθηκε η ιδεα και ειπα να παρω γνωμες... θα δω διαφορα ή θα μου μεινει απλα ο κοπος?

Link to comment
Share on other sites

θα δεις διαφορα σε benches ,και σε εφαρμογες που υποστηριζουν 4core.

δεν με νοιαζουν τα benches να σου πω την αληθεια αλλα τι εννοεις με τις εφαρμογες που υποστηριζουν 4 cores? και ο q6600 τετραπυρηνος ειναι? τα 45 Nm και το νεο σετ εντολων αξιζει-αυτο θελω στην ουσια να μαθω? επισης οπως βλεπω στην υπογραφη σου εχεις τον q9550...σε abit ip35 pro θα πιασει τουλαχιστο τα 3,5 που εχω τον δικο μου τωρα? (αν ξερεις)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Στο 975 θα τον βάλεις τον Q9550 ή αλλάζεις και μητρική ? :hm:

oops...συγνωμη για την υπογραφη, δεν το ειχα προσεξει- την ασους την εδωσα...ειμαι με την abit τωρα!

θα εχει κανενα προβλημα να τον παρω στα 3,5 που θελω? επισης να κοιταξω για συσκεκριμενο spec ή δεν παιζουν τετοια με τους q9xxx?

Link to comment
Share on other sites

τετραπυρηνο εχεις,τετραπυρηνο θα παρεις.

απλως θα πας στα 3.5 πχμε λιγοτερο ρευμα ,με οτι συνεπαγεται αυτο.

το νεο σετ ειναι περισσοτερο για εξειδικευεμενες εφαρμογες.δεν εχω υποψην μου καποια mainstream εφαρμογη που να κανει χρηση τους.

Link to comment
Share on other sites

θα κανω την αλλαγη...το πηρα αποφαση! ετσι, οπως ειπε και ενας συνlabιτης θα τελειωσω με το 775! εκτος και αν βγει κανενας q9950:cool:

σας ευχαριστω για τις αποψεις!

Link to comment
Share on other sites

ότι λένε οι από πάνω, απλά θα "ξενερώσεις" λίγο γιατί στην ίδια συχνότητα παίζει να είσαι και 15 βαθμούς κάτω από ότι με τον Q6600, και εκεί θα εύχεσαι : "Ελα μωρη ΑΒΙΤ, μπορείς !!" και θα παλεύεις τα 420+

Link to comment
Share on other sites

Είναι όπως τα λέει ο Nephilim.:happy2:
Ε άμα είναι καλό φιλαράκι , καντου το χατήρι ! Οι καλοί φίλοι αξίζουν πολλά !!

καλημερα παιδια...ειμαστε τωρα σπιτι μου με τον q9550 να δουλευει prime! ολα stock! ο core #0 τοσο σε idle οσο και σε load ειναι απο 5-10 βαθμους πιο θερμος απο τους αλλους...μαλιστα σε idle στο core temp μενει παντα σταθερος στους 40 ενω οι αλλοι ~30...σε load τωρα εχω #0 51, #1 47,#2 45 και #3 47! ειναι φυσιολογικο αυτο?

το prime τρεχει εδω και 1 ωρα ολα οκ small ffts...

τελος οι θερμοκρασιες ειναι καλες? να τον παρω?

Link to comment
Share on other sites

ο core #0 τοσο σε idle οσο και σε load ειναι απο 5-10 βαθμους πιο θερμος απο τους αλλους
Τόσο μεγάλη διαφορά από τους άλλους πυρήνες ? Γιατί ?

Δεν είμαι ειδικός στο overclocking αλλά 10 βαθμοί διαφορά ...................?

Κλασική η ερώτηση , αλλά μήπως δεν πατάει καλά η ψύκτρα στη cpu ?

Οι δικες μου σε idle ειναι :

3275634299_3fc5c26eb2_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τόσο μεγάλη διαφορά από τους άλλους πυρήνες ? Γιατί ?

Δεν είμαι ειδικός στο overclocking αλλά 10 βαθμοί διαφορά ...................?

Κλασική η ερώτηση , αλλά μήπως δεν πατάει καλά η cpu ?

Οι δικες μου σε idle ειναι :

3275634299_3fc5c26eb2_o.jpg

σε idle εχω

40

35

31

35

οι 3 πυρηνες μου φαινονται ενταξει αν εξαιρεσουμε τον πρωτο που μενει κολλημενος στους 40...

στην ουσια ειναι 9 βαθμοι διαφορα και σε load παει 51 ενω οι αλλοι 47 οποτε 4 βαθμοι!!!

διαβασα τωρα στα γρηγορα κατι forums και υπαρχουν κι αλλοι με ενα απο τους πυρηνες κολλημενουσ αλλα δεν ειχαν αλλα προβληματα...

btw τι ψυξη εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.