Jump to content



Σπαστο Raid..Πως ? Επιδοσεις ? Προβληματα ?


ProPitsiriko$

Recommended Posts

@Πιτσιρικος

ποια εκδοση intel matrix storage manager ειχες πανω?

και ποια εκδοση intel chipset drivers εαν δεν σου ειναι δυσκολο

μπας και βγει καμια ακρη γιατι καλα με τα raid 1...παλευεται

αλλα στα 0 χαθηκες και στα 5αρια θες μια μερα rebuild

(και εαν τυχει να εχεις κι αυτη τη δυνατοτητα)

intel matrix 7.5.0.1017 version

Οσο για τους chipset drivers δεν θυμαμαι καθολου...

Επισης δεν μπορω να βαλω τον intel matrix τωρα που τρεχω απο IDE σκληρο και XP :giveup:

Λεει οτι ο υπολογιστης δεν πληρει τις ελαχιστες προδιαγραφες :laughing:

Τα παιξε ο ένας 640άρης, πάει το raid0 !!! To raid1 λογικά δεν μάσησε !!

Βγάλε τον 640αρη που έχεις στο Sata3 και πέρνα τον από τα διαγνωστικά της WD και μετά μάλλον πίσω στο μαγαζι που τον πήρες.

Τον 1ΤΒ πως τον έχεις σετάρει μόνο του σε raid ?

Αυτο σκευτομαι να κανω..τωρα τους εχω χυμα..δεν μπορω να μπω στον αλλο 640αρη που δουλευει κανονικα..οπως και αν προσπαθησα με τις γνωσεις μου..

Οσο για τον 1tb δεν εχω ιδεα..κουλο και αυτο..σαν να επαθε κοκομπλοκο ο ICH μετα το CMOS που εφαγε πριν απο κατι μερες..

Επισης το θεμα δεν ειναι τα αρχεια..γιατι τα εχω ολα σε backups :D

Αλλα το θεμα του format -rma - περνα windows - περνα προγραμματα..:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Τους δίσκους τους βλέπει στο BIOS??

Την ειχα πατησει και εγω πολλες φορες απο το βάλε-βγάλε..μια δεν έπαιρνε ρευμα ο HDD μια δεν πατουσε καλα το SATA κτλ..

αν παιξει παντως 5h Rebuild δεν τις γλυτώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Τους δίσκους τους βλέπει στο BIOS??

Την ειχα πατησει και εγω πολλες φορες απο το βάλε-βγάλε..μια δεν έπαιρνε ρευμα ο HDD μια δεν πατουσε καλα το SATA κτλ..

αν παιξει παντως 5h Rebuild δεν τις γλυτώνεις.

Τους δισκους τους βλεπει το bios ναι..

Λογικα παιζουν και οι 2 δισκοι...Ο ICH εφαγε σκαλωμα..λετε με κανενα bios update να σωσουμε κατι ? :boxed:

Link to comment
Share on other sites

Τους δισκους τους βλεπει το bios ναι..

Λογικα παιζουν και οι 2 δισκοι...Ο ICH εφαγε σκαλωμα..λετε με κανενα bios update να σωσουμε κατι ? :boxed:

Εγω λεω να ξανα τσεκαρεις ολες της συνδέσεις ρευματων/SATA.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασμενα και με αλλα sata καλωδια..ρευμα υπαρχει γιατι οι δισκοι αναγνωριζονται μεσα απο τα XP σε non-raid λειτουργια..απλα δεν μπορω να τους ανοιξω..

Οποτε η μονη λογικη εξηγηση ειναι οτι εφαγε σκαλωμα ο ICH και θελει raid απο την αρχη..:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπερασα windows..εβαλα τα 7 ! Αλλα τωρα δεν μου αναγνωριζει τον 1τερα δισκο..λεει πως ειναι offline member αυτος τωρα..και δεν ξερω πως να τον επαναφερω..δεν τον βλεπω στα windows..ουτε στο manage των δισκων :cry:

Link to comment
Share on other sites

να μας έλεγες και τι εφταιγε......

Ναι σωστα εχεις δικιο..Επειδη εβαλα τα win 7 κατεβασα τον Beta Intel Matrix Storage Manager...Εγινε το rebuilt του raid1 αλλα δεν ειχα προσεξει οτι ελεγε και για τον 1tb δισκο μου μεσα..Ειχε μια επιλογη να κανω τον δισκο λοιπον σε Non Raid Member. Ολα λοιπον λυνοντουσαν με το προγραμμα αυτο..Ενω εγω εψαχνα λυση απο το bios :man_in_love:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.