Jump to content



Σπαστο Raid..Πως ? Επιδοσεις ? Προβληματα ?


ProPitsiriko$

Recommended Posts

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply
Μεγειές.

Παρατηρείς κάτι ??? Στο HDTach μετρήσεις ενός "μονού" 640ΑΑKS είναι σχεδόν ίδιες με 2χ640ΑΑKS @ raid1 (φαίνεται μια μικρή αδυναμία του ICHxR).

Ωραία τα 8ms στο raid0 (σαν ΓalocciRaptor) :T:

Ε? Δηλαδή αν έχουμε γραμμένα δεδομένα στην αρχή του δίσκου στο ίδιο κομμάτι και στο ίδιο μέγεθος ποιος θα τα διαβάσει γρηγορότερα? Αν γράψουμε στο ίδιο κομμάτι δεδομένα, ποιος θα τα γράψει γρηγορότερα?

Δεν θέλω να χαλάσω τις ψευδαισθήσεις, αλλά σκέψου το αυτό.

ΓalocciRaptor όπως λέμε 640SAAKS?

Κόψε 600GB RAID-0 με δύο SAAKS και τρέχα το ξανά για σύγκριση με 600GB Veloci 2X300 Raid-0 64stripe

attachment.php?attachmentid=34030&stc=1&d=1235315752

post-2226-1416073857,8365_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταντίσει $%@#%#@ αυτό το θέμα με το μικρό κομάτι στην αρχή του δίσκου που το HDTack (που benchαρει ΟΛΟ το κομάτι) το βγάζει γρήγορο.

Δηλαδή σε ένα παρθένο δίσκο αν εγκαταστήσω win που θα μπούνε τα αρχεία? Δίπλα στον άξονα ή στην περιφέρεια? Προφανώς το δεύτερο. Άρα πιάνω χωρίς τεμαχισμό και αλχημείες τις ίδιες επιδόσεις (ασχέτως του τι λεει το HDTach). Κι αν μου πείτε ότι με τον καιρό, τα updates κτλ θα χαλάσει το σκηνικό και θα σκορπίσει το OS και οι εφαρμογές σε όλη την επιφάνεια, τότε θα κάνω ένα καλό defrag ζητώντας το Win folder και το program files folder να πάνε στην περιφέρεια. Αν και νομίζω τα vista από μόνα τους μεταφέρουν τα πολυχρησιμοποιούμενα προγράμματα/αρχεία στην περιφέρεια (ή κάνω λάθος?).

Έχετε πιστέψει σε 5 νούμερα σε όλα τα επίπεδα και αναλώνεστε με αυτά χάνοντας την ουσία. Και η ουσία είναι να είστε δημιουργικοί με το μηχανάκι σας. Δε λέω να μην σκαλίζετε ούτε να μη benchάρετε. Απλά να μην το κάνετε αυτοσκοπό. Πολλοί εδώ μέσα αυτό κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταντίσει $%@#%#@ αυτό το θέμα με το μικρό κομάτι στην αρχή του δίσκου που το HDTack (που benchαρει ΟΛΟ το κομάτι) το βγάζει γρήγορο.

Δηλαδή σε ένα παρθένο δίσκο αν εγκαταστήσω win που θα μπούνε τα αρχεία? Δίπλα στον άξονα ή στην περιφέρεια? Προφανώς το δεύτερο. Άρα πιάνω χωρίς τεμαχισμό και αλχημείες τις ίδιες επιδόσεις (ασχέτως του τι λεει το HDTach). Κι αν μου πείτε ότι με τον καιρό, τα updates κτλ θα χαλάσει το σκηνικό και θα σκορπίσει το OS και οι εφαρμογές σε όλη την επιφάνεια, τότε θα κάνω ένα καλό defrag ζητώντας το Win folder και το program files folder να πάνε στην περιφέρεια. Αν και νομίζω τα vista από μόνα τους μεταφέρουν τα πολυχρησιμοποιούμενα προγράμματα/αρχεία στην περιφέρεια (ή κάνω λάθος?).

Έχετε πιστέψει σε 5 νούμερα σε όλα τα επίπεδα και αναλώνεστε με αυτά χάνοντας την ουσία. Και η ουσία είναι να είστε δημιουργικοί με το μηχανάκι σας. Δε λέω να μην σκαλίζετε ούτε να μη benchάρετε. Απλά να μην το κάνετε αυτοσκοπό. Πολλοί εδώ μέσα αυτό κάνουν.

Για μένα δεν είναι θέμα bench και επιδόσεων, όπως το καταλαβαίνουν μερικοί. Τέτοια κόλπα δεν θα σου δώσουν καλύτερα νούμερα και θέσεις στο hwbot.

Θα σου δώσουν ένα σύστημα που θα ανταποκρίνεται καλύτερα όταν αρχίζεις να γεμίζεις τον "δισκο"του λειτουργικού και θα έχεις και antivirus & antispyware & indexing σ'αυτό. Αν θες νούμερα και πόντους πας σε "αλλες" πιο ακριβες λύσεις (32GB ddr2, controllers, SLC SSDs, SAS 15k, etc). Αυτό που σου δίνει είναι τις επιδόσεις (για το παρτισιον του λειτουργικού που είναι και το πιο απαραίτητο) που σου δίνει ένας ΓalocciRaftor συν την ασφάλεια του Raid1 για τα υπόλοιπα 550+ GB και σε κόστος πολύ χαμηλότερο από αυτόν.

Τώρα αν θεωρείς ότι 120Ευρώ που έχει μια τέτοια λύση πολλά, δώσε 230 για τον ΓalocciRaftor.

Ή αλλιώς σε performance/κόστος: 2χ640 "σπαστό" >> 1 ΓalocciΧaptor.

Link to comment
Share on other sites

Δε λέω όχι στη λύση του σπαστού (την είχα προσέξει αρκετά χρόνια πριν στο documentation της Intel - απλά δε βόλεψε ποτέ να το κάνω). Λέω όχι στη μανία των επιδόσεων. Όσο για τον velociraptor, έχω ξαναπεί ότι είναι ακριβή λύση γι αυτά που προσφέρει και γι αυτό δεν τον έχω τιμήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
δεν βρισκω το λογο να φτιαξω και αλλο Post οποτε μπορει να μου λυση καποιος μια απορια?Μπορω να βαλω 4 δισκους ιδιους σε raid 0 η το raid0 ειναι μονο για 2 δισκους?

Σε ICH9R-ICH10R μεχρι 6 δισκους για RAID0.

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταντίσει $%@#%#@ αυτό το θέμα με το μικρό κομάτι στην αρχή του δίσκου που το HDTack (που benchαρει ΟΛΟ το κομάτι) το βγάζει γρήγορο.

Δηλαδή σε ένα παρθένο δίσκο αν εγκαταστήσω win που θα μπούνε τα αρχεία? Δίπλα στον άξονα ή στην περιφέρεια? Προφανώς το δεύτερο. Άρα πιάνω χωρίς τεμαχισμό και αλχημείες τις ίδιες επιδόσεις (ασχέτως του τι λεει το HDTach). Κι αν μου πείτε ότι με τον καιρό, τα updates κτλ θα χαλάσει το σκηνικό και θα σκορπίσει το OS και οι εφαρμογές σε όλη την επιφάνεια, τότε θα κάνω ένα καλό defrag ζητώντας το Win folder και το program files folder να πάνε στην περιφέρεια. Αν και νομίζω τα vista από μόνα τους μεταφέρουν τα πολυχρησιμοποιούμενα προγράμματα/αρχεία στην περιφέρεια (ή κάνω λάθος?).

Έχετε πιστέψει σε 5 νούμερα σε όλα τα επίπεδα και αναλώνεστε με αυτά χάνοντας την ουσία. Και η ουσία είναι να είστε δημιουργικοί με το μηχανάκι σας. Δε λέω να μην σκαλίζετε ούτε να μη benchάρετε. Απλά να μην το κάνετε αυτοσκοπό. Πολλοί εδώ μέσα αυτό κάνουν.

Ρε μαν γιατί είναι κακό δηλαδή να bnechάρουμε ή να clockάρουμε ή να θέλουμε το καλό (δεν λέω το top γιατί το budget βγαίνει off..απλά ένα καλό-γρήγορο μηχανάκι...).Ψάχνουμε να κάνουμε το pc γρήγορο+σταθερό...ο ποιο όχι και το τόσο πολυ-έξοδος τρόπος είναι το o/c..Αλλά από κει και πέρα 4gb ram από 800mhz και πάνω + γρήγοροι δίκσοι με μικρά seek time ect και ένα δυνατό cpu είναι αυτά που θες για να κάνεις δουλείς με άνεση....τώρα άμα παίζεις games και είσαι από αυτούς που λένε άμα το anti δεν είναι χ8-χ16 δεν λέει το game...έ τότε καλύτερα μία κονσόλο..Όσο για το partition στον δίσκο πραγματικά βοηθάει...μετά από πολύ ψάξιμο έχω να πώ πως είναι καλό να υπάρχει ένα...Το μεγάλο ''μπαμ'' το βλέπεις όταν κάνεις raid-0..και γενικά raid...Οι χρόνοι startup-shut down,loading σε οτι και να Loadάρεις είναι πολύ μικρότεροι..άσχετα από το τί λένε τα benches....(άσχετο...defrag σε raid-0 δεν είναι και ότι καλύτερο...γιατί μάλλον θα έχεις επιδόσεις ποιο κάτω και από single δίσκο...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

Παιδες παιδες help me out!!

Εχθες πηρα το pc απο το ADW και σημερα ειπα να ξαναπερασω τους δισκους μου και να τον βαλω στην θεση του..

ολα καλα ολα ωραια..αλλα δεν ελεγε να μπουταρει με τπτ!

Ελεγε οτι το raid του λειτουργικου ειναι failed και δεν ειναι bootable ενω το raid1 ειναι degarded αλλα ειναι bootable!

Εχω να σας πω..Το pc το ειχα στο ADW με ide σκληρο..εκανα και ενα CMOS εκει περα !

Τωρα ομως δεν bootαρουν οι δισκοι..

Αλλαξα sata καλωδια..ειδα αμα δεν τους συνδεσα καλα..αλλα δεν...

Επισης στο sata configuration μου λεει οτι ο ενας δισκος ειναι offline!(δηλαδη ? ):jump:

Πειτε μου παιδες καμια ιδεα να δοκιμασω γιατι δεν εχω ορεξη να περναω windows!!:cry:

191020091578.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα παιξε ο ένας 640άρης, πάει το raid0 !!! To raid1 λογικά δεν μάσησε !!

Βγάλε τον 640αρη που έχεις στο Sata3 και πέρνα τον από τα διαγνωστικά της WD και μετά μάλλον πίσω στο μαγαζι που τον πήρες.

Τον 1ΤΒ πως τον έχεις σετάρει μόνο του σε raid ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες παιδες help me out!!

Εχθες πηρα το pc απο το ADW και σημερα ειπα να ξαναπερασω τους δισκους μου και να τον βαλω στην θεση του..

ολα καλα ολα ωραια..αλλα δεν ελεγε να μπουταρει με τπτ!

Ελεγε οτι το raid του λειτουργικου ειναι failed και δεν ειναι bootable ενω το raid1 ειναι degarded αλλα ειναι bootable!

Εχω να σας πω..Το pc το ειχα στο ADW με ide σκληρο..εκανα και ενα CMOS εκει περα !

Τωρα ομως δεν bootαρουν οι δισκοι..

Αλλαξα sata καλωδια..ειδα αμα δεν τους συνδεσα καλα..αλλα δεν...

Επισης στο sata configuration μου λεει οτι ο ενας δισκος ειναι offline!(δηλαδη ? ):jump:

Πειτε μου παιδες καμια ιδεα να δοκιμασω γιατι δεν εχω ορεξη να περναω windows!!:cry:

191020091578.jpg

Εχει αρχισει και συμβαινει αρκετα συχνα αυτο τωρα τελευταια

απο p35 μεχρι X58 mobos

σε συστηματα με Ups, ολοκαινουριους δισκους και μητρικες αλλα και αλλα παλαιοτερα

χωρις προφανη λογο ομως

μιας και οι δισκοι που παρουσιαζονται ως προβληματικοι

μολις τσεκαριστουν εκτος συστηματος, βγαινουν καθαροτατοι

απλα σε καποια φαση χανονται απο τον ich

και κλαφτα χαραλαμπε

@Πιτσιρικος

ποια εκδοση intel matrix storage manager ειχες πανω?

και ποια εκδοση intel chipset drivers εαν δεν σου ειναι δυσκολο

μπας και βγει καμια ακρη γιατι καλα με τα raid 1...παλευεται

αλλα στα 0 χαθηκες και στα 5αρια θες μια μερα rebuild

(και εαν τυχει να εχεις κι αυτη τη δυνατοτητα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.