Jump to content



Σπαστο Raid..Πως ? Επιδοσεις ? Προβληματα ?


ProPitsiriko$

Recommended Posts

Δεδομενο οτι δεν εχω ξανακανει raid ποτέ σκεφτηκα να κανω αυτο το νεο thread για να μαθω πως γινεται ενα σπαστο raid μεταξυ 2+ διαφορετικων partition's 2+ δισκων! Διοτι δεν εχουμε ολοι την δυνατοτητα να εχουμε ssd's και raptor's οποτε θελουμε να ξεζουμισουμε οσο μπορουμε τους ''απλους'' δισκους μας :woot:

Οι αποριουλες μου :yes4:

Τι προβληματα θα υπαρχουν ? θα δουλευει σωστα ? :secret:

σχετικα με το ICH9R ,θα εχω ενα ''ασφαλες'' raid ? η θα τα φτύσει τιποτα ? η τιποτα αλλα μικροπροβληματακια και θα ειμαι καθε 2μηνο για format ? :innocent:

Το σπαστο raid στο δικο μου συστημα θα γινει σε 2x WD640 με partitions 100gb!

Ισως ομως γινει και με 3 δισκους με 3x60gb@raid0 και τα υπολοιπα partitions@raid 5

Υ.Γ: Πιστευω πως απο αυτο το thread θα λυθουν πολλες αποριες πολλών μελων.

Υ.Γ 2 : Δωστε οσο πιο πολυ αναλυτικες περιγραφες μπορειτε για να ειναι κατανοητα σε ολους.

Υ.Γ 3 : Αμα ειναι να μην δωσετε τεκμηριωμένες απαντησεις μην μπειτε στον κοπο καθολου.

Τα φωτα σας.. :daisy:

EDIT: Κατι ξεχασα...!!! δεν χρειαζεται να κανω format τους δισκους για να κανω raid ετσι ??

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Click Me

-Στον οδηγο λεει την διαδικασια που ζητας.

-2 σπαστα Raid γινετε να κανεις μονο..οχι 100..:p (RAID Volumes)

-Οποτε κανεις ενα μεγαλο RAID0 και μετα κανεις Partition μεσα τους..η RAID1 αντοιστοιχα.

-Το Raid 1 και 5 θα σου κανει rebuild συχνα..αν ζωριζεις το mobo..(high FSBs >550 και σφιχτα timings) οχι ολες τις φορες ομως.(εχει τυχει να ειμαι 600 fsb πχ και να μην παθει τπτ)

-Επισης δεν εχω βρει ακομα τροπο να σωσω τα δεδομενα απο RAID1 αν κλασει ο ενας δισκος.(σε σπαστο Raid)

-RAID 0 δεν μου εχει σπασει ποτε σε 9R/10R.

Εdit

-Iσως παρατηρησεις ~15% CPU load οταν θα μεταφερεις απο RAID Volume σε RAID Volume.

-Iσως Χρειαστει Rebuild το RAID 1/5 αν κανεις αναβαθμιση motherboard.

Link to comment
Share on other sites

Click Me

-2 σπαστα Raid γινετε να κανεις μονο..οχι 100..:p (RAID Volumes)

-Οποτε κανεις ενα μεγαλο RAID0 και μετα κανεις Partition μεσα τους..η RAID1 αντοιστοιχα.

-Το Raid 1 και 5 θα σου κανει rebuild συχνα..αν ζωριζεις το mobo..(high FSBs >550 και σφιχτα timings) οχι ολες τις φορες ομως.(εχει τυχει να ειμαι 600 fsb πχ και να μην παθει τπτ)

Αψογος !!!! Σε ευχαριστω παρα πολυ !!

Μισο ομως... Δεν μπορω να κανω 2 partitions raid0 ? και να αφησω τα υπολοιπα gb χωρις raid ?

Το Fsb δεν μας προβληματίζει γιατι ειμαστε σε quad και σε dual core δεν παω :devil:

Θα πεσει πολυ διαβασμα....

Link to comment
Share on other sites

Αψογος !!!!

Μισο ομως... Δεν μπορω να κανω 2 partitions raid0 ? και να αφησω τα υπολοιπα gb χωρις raid ?

Το Fsb δεν μας προβληματίζει γιατι ειμαστε σε quad και σε dual core δεν παω :devil:

EDIT: Νο pics no raid

Μην μπερδευεις στο κεφαλι σου την ενοια Partition Και Volume.:victory:

Μπορεις να κανεις 2 διαφορετικα ή ιδια ειδη Volume και τα Volume να τα χωρίσεις σε n partitions.

Link to comment
Share on other sites

[u

-Επισης δεν εχω βρει ακομα τροπο να σωσω τα δεδομενα απο RAID1 αν κλασει ο ενας δισκος.(σε σπαστο Raid)

Πώς γίνεται να μην μπορεί να γίνει αυτό ? Το σπαστό Raid 0 & 1 γιαυτό το λόγο δεν γίνεται ?

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δουλεύει μια χαρα σε σπαστο raid το raid1. Εκανα και δοκιμη αφαιροντας τον ένα δίσκο, και το raid1 ειναι εκει (degraded) και μπορείς να πάρεις μια χαρά τα δεδομένα σου.

Κατα τη γνωμη raid5 σε onboard controller δεν αξίζει. Θα έχεις πολύ υψηλο cpu load γύρω στο 25-30% και η ταχυτητα του θα είναι πολυ αργή, γύρω στα 40mb/s. Aν παντως το κάνεις με 3 δίσκους θα σου λεγα να κάνεις ένα raid0 και το υπολοιπο σε raid1 (με 2 αντίγραφα δλδ).

Oπως και να χει αν θες να χεις και ένα μικρότερο access time στο raid0, φροντισε να το δημιουργήσεις πρώτα αυτό (δλδ στην αρχή των δίσκων) και μετά το raid1 και πάρε κάτι λιγότερο απο το 10%. Πχ αν πάρεις απο κάθε δίσκο γύρω στα 50γιγα με σύνολο 100γιγα (ή 150 αν βάλεις 3 δίσκους) θα έχεις ένα access time γύρω στα 8,5-9ms απο τα 13-14ms που έχει ο κάθε δίσκος κανονικά, και αν το μικρύνεις λίγο ακομα μπορεις να φτάσεις μέχρι τα 7ms που έχουν οι ραπτορ

Link to comment
Share on other sites

Και αλλες ερωτησουλες....

1)Τωρα εχω στον 1 δισκο που εχει και το OS 2 partitions...

Να τα κανω 1 μεγαλο ??

2) Για να ξεκινισω το raid πρεπει να κανω format και τον 2o δισκο ? :confused:

Υ.Γ: Τοσο δυσκολο ειναι ? η για μενα ειναι δυσκολο γαμωτο ? :suicide:

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τα περιεχόμενα backup σε άλλο δίσκο (ή σε DVDs). όταν θα κάνεις το raid 0 (σπαστό ή μη είναι άσχετο) τα περιεχόμενα των δίσκων "καταστρέφονται/χάνονται".

Μαλιστα...360gb σε δισκακια ? παναγια μου..

Και κατι αλλο...δεν μπορω να φτιαξω 2 partitions και να κανω raid 0 με αυτα..και τα υπολοιπα να τα αφησω στην ισυχια τους ?

Μ@λακια ειπα ε ?

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...360gb σε δισκακια ? παναγια μου..

Και κατι αλλο...δεν μπορω να φτιαξω 2 partitions και να κανω raid 0 με αυτα..και τα υπολοιπα να τα αφησω στην ισυχια τους ?

Μ@λακια ειπα ε ?

Απλά το είπες ανάποδα. Φτιάχνεις ένα ή δύο RAID (δύο μόνο με Intel chipsets), όπως θέλεις, από το BIOS και μετά σε κάθε raid φτιάχνεις ότι partitions θέλεις.

Αν φτιάξεις ένα raid-0 από το BIOS, το λειτουργικό θα το δει ως ένα δίσκο.

Αν φτιάξεις δύο RAID, το λειτουργικό θα το δει ως δύο δίσκους.

Μετά μέσα από το λειτουργικό, κάθε δίσκο μπορείς να τον χωρίσεις σε όσα partitions θέλεις.

Είτε κατά τη διάρκεια εγκατάστασης του λειτουργικού είτε αν έχεις Vista, εκ των υστέρων.

Link to comment
Share on other sites

-Επισης δεν εχω βρει ακομα τροπο να σωσω τα δεδομενα απο RAID1 αν κλασει ο ενας δισκος.(σε σπαστο Raid)

Εμ.. συγνώμη, αλλά τότε ποιο το νόημα; Να κάνω RAID1 για να λέω ότι έχω RAID1, αλλά μόλις χάσω δίσκο να μην μπορώ να κάνω τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα καλό και δύσκολο ερώτημα. Το ξεκαθαρίζω λίγο για να μη΄γίνει πάλι μπάχαλο.

2 δίσκοι, 2 RAID volumes - 1 RAID0 με OS και 1 RAID1 με data. Σκάει ο ένας σκληρός. Το RAID0 πάει στον παράδεισο των δίσκων και παίρνει μαζί του και το OS. Μενουμε με δίσκο με μισό (άχρηστο) RAID0 volume και το ένα mirror από το RAID1 volume.

ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ MIRROR ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΤΑ DATA ΜΑΣ?

(Θεωρείστε Intel chipset με κάποιο ICHxR controller)

Έχουν υπάρξει στο παρελθόν αναφορές για αποτυχημένες προσπάθειες εδώ στο Lab. Γίνεται τελικά και αν ναι πώς?

Link to comment
Share on other sites

Την διαδικασία ανάκτησης των δεδομένων σε περίπτωση καταστροφής ενός δίσκου την περιγράφω εδώ:

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=50519

To είχα κάνει πριν από καιρό...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία dpolal! Έτσι το φαντάστηκα κι εγώ.

Μήπως δοκίμασες να στήσεις OS στο αχρηστεμένο (λόγω "καταστροφής του ενός δίσκου) RAID0 κομάτι του "καλού" δίσκου, αντί να χρησιμοποιήσεις τον 320άρη δίσκο?

Link to comment
Share on other sites

Την διαδικασία ανάκτησης των δεδομένων σε περίπτωση καταστροφής ενώς δίσκου την περιγράφω εδώ:

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=50519

To είχα κάνει πριν από καιρό...

Εγώ την είχα πάθει με Ubuntu LiveCD, όπου "ηλίθια" έπεξα με τον partition manager (δεν έκανα αλλαγές, αλλά και μόνο οτι έκανα view τα sda/sdb τα έκανε ... θάλασσα). Με παρόμοια διαδικασία βγάζοντας τον ένα από τους 2 δίσκους, "ξαναέφτιαξα" το raid1 με έναν spare δισκο, και με Ν.Ghost πέρασα πίσω το συστημά μου (raid0 me 3 partitions, WinXP, Vista64Ult, Seven).

Piece of cake.

Ubuntu + ICHxR + Raids = no go

EDIT: το 67GB ghost file (.GHO) με το backup του raid0 "δίσκου" (3 partition, καθένα και ένα λειτουργικό) βρισκοταν (και βρίσκετε) στο raid1 "δίσκο" :p

Link to comment
Share on other sites

Ωραία dpolal! Έτσι το φαντάστηκα κι εγώ.

Μήπως δοκίμασες να στήσεις OS στο αχρηστεμένο (λόγω "καταστροφής του ενός δίσκου) RAID0 κομάτι του "καλού" δίσκου, αντί να χρησιμοποιήσεις τον 320άρη δίσκο?

Όχι επειδή δεν υπήρχε τίποτα εκεί, ο raid controller έβλεπε ένα μισό raid-0 κομμάτι και δεν μπορούσε να κάνει κάτι εκεί...

Κανονικά θα έπρεπε να το διαγράψω το κομμάτι αυτό και να το μετατρέψω σε «απλό» hdd κομμάτι προκειμένου να στηθεί πάλι OS στον έναν καλό δίσκο... (δεν το δοκίμασα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.