Jump to content



Σπαστο Raid..Πως ? Επιδοσεις ? Προβληματα ?


ProPitsiriko$

Recommended Posts

Κανονικά θα έπρεπε να το διαγράψω το κομμάτι αυτό και να το μετατρέψω σε «απλό» hdd κομμάτι προκειμένου να στηθεί πάλι OS στον έναν καλό δίσκο... (δεν το δοκίμασα)

Nαι, αυτό εννοούσα!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Μαλισταα...Επειδη βρε παιδες διαβασα πολλα και ακουγεται οτι το raid1 κανει rebuild συχνα πραμα που σημαίνει οτι χανεις τα αρχεια σου οποτε κανει rebuild!( σωστα ? )

Μηπως μπορουμε να κανουμε ενα raid0 volume χωρις να κανουμε raid 1 ? δηλαδη raid 0 ΜΟΝΟ και τα υπολοιπα gb στους δισκους να ειναι χυμα ? η partitions ? :man_in_love:

Link to comment
Share on other sites

Rebuild σε raid 1/5 κλπ σημαίνει σε απλά ελληνικά, ότι γίνονται copy τα αρχεία σε νέο δίσκο(υποθέτουμε ότι χάλασε ένας και τον άλλαξες με νέο) ώστε η συστοιχία σου να είναι πάλι 100% λειτουργική.

Δεν χάνεις δεδομένα απλά υπάρχει αντίκτυπο στις επιδόσεις όσο διαρκεί το rebuild. Το raid 1 το κάνεις για να μην χάσεις δεδομένα αν χαλάσει ο ένας δίσκος.

Link to comment
Share on other sites

Μαλισταα...Επειδη βρε παιδες διαβασα πολλα και ακουγεται οτι το raid1 κανει rebuilt συχνα πραμα που σημαίνει οτι χανεις τα αρχεια σου οποτε κανει rebuilt!( σωστα ? )

ΛΑΘΟΣ. Απλά ξαναφτιάχνει το mirror για να είναι σε συγχρονισμό οι δίσκοι. ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ ΟΥΤΕ bit!

Το άλλο που λες νομίζω γίνεται. Τα υπόλοιπα των δίσκων (ενα μέρος θα πάει στο RAID0) τα κάνεις απλά partitions.

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω κι εγώ λοιπόν τα εξής :

Σε πρόσφατο χάσιμο του ενός δίσκου σε σπαστό Raid που είχα,έκανα boot από άλλο εφεδρικό δίσκο που έχω για τέτοιες καταστάσεις με windows περασμένα κλπ.

Στον εναπομείναντα υγιή δίσκο του σπαστού Raid, τα δεδομένα του Raid-1 Volume ήταν πλήρως προσβάσιμα και ανακτήθηκαν άμεσα...και περάστηκαν και σε άλλο δίσκο για αφάλεια...

Aυτό βέβαια ήταν γνωστό και από τη δοκιμή που είχα κάνει στήνοντας το σύστημα...

Σημειώνω δε, ότι δεν διαθέτω ICHxR ελεγκτή....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....Απο εχθες περναγα τα αρχεια μου σε ενα δισκο 1tb..

Σημερα εκατσα να στησω ενα raid στους δισκους μου...

1ο Προβλημα..: κανω το volume raid0 και λεω ειμαι οκ και συνεχιζω να περασω win..Αμ παρατηρω οτι δεν διαβαζει τα αλλα gb των δισκων αλλα σαν δισκο διαβαζει το volume που εκανα

2ο Προβλημα: γυρναω μετα και κανω ενα raid1 τα υπολοιπα gb και εκει παρατηρω πως διαβαζει μονο 580GB:flag: και λεω τα υπολοιπα που πηγαν ??? ( δεν μπορουσα να κανω επιλογη ποσα gb θελω )

Επισης παρατηρισα πως εαν εκανα raid0(os) και rad0(data) θα ειχα τα υπολοιπα gb πισω

3ο Προβλημα: Λεω απο μεσα μου δεν γ@μιεται ? και κανω raid0 και raid1 και βλεπω μετα...

Αμ παω να bootαρω το flashακι και να περασω τα raid drivers και τρωω πορτα στη μαπα...

Θελω απαντησεις σχετικα με τα παραπανω...:flag: και πως να κανω σωστα ενα bootable φλασακι γιατι με το acronis το εκανα λαθος (ετσι νομιζω)

Link to comment
Share on other sites

1ο Προβλημα..: κανω το volume raid0 και λεω ειμαι οκ και συνεχιζω να περασω win..Αμ παρατηρω οτι δεν διαβαζει τα αλλα gb των δισκων αλλα σαν δισκο διαβαζει το volume που εκανα

Τα "άλλα" δεν είναι ακόμη έτοιμα! Γιατί να τα διαβάσει? Αυτό που έστησες βλέπει!

2ο Προβλημα: γυρναω μετα και κανω ενα raid1 τα υπολοιπα gb και εκει παρατηρω πως διαβαζει μονο 580GB:flag: και λεω τα υπολοιπα που πηγαν ??? ( δεν μπορουσα να κανω επιλογη ποσα gb θελω )

Επισης παρατηρισα πως εαν εκανα raid0(os) και rad0(data) θα ειχα τα υπολοιπα gb πισω

Το RAID1 ώς γνωστό τρώει 10 και δίνει 5 γιατί κάνει mirror (κρατάει διπλά data - ένα copy σε κάθε δίσκο)

3ο Προβλημα: Λεω απο μεσα μου δεν γ@μιεται ? και κανω raid0 και raid1 και βλεπω μετα...

Αμ παω να bootαρω το flashακι και να περασω τα raid drivers και τρωω πορτα στη μαπα...

Ποιο flashάκι ?

Link to comment
Share on other sites

Τα "άλλα" δεν είναι ακόμη έτοιμα! Γιατί να τα διαβάσει? Αυτό που έστησες βλέπει!

Ωραια αρα μετα θα κανω τιποτα partitions απο τα windows ?

Το RAID1 ώς γνωστό τρώει 10 και δίνει 5 γιατί κάνει mirror (κρατάει διπλά data - ένα copy σε κάθε δίσκο)

Μαλιστα..αυτο δεν ειχε ξανα-αναφερθει οποτε δεν το γνωριζα

Ποιο flashάκι ?

Διαβαζα στον οδηγο που μου εδωσε ο GeorgeVasil που ελεγε οτι πρεπει να περασω raid drivers μεσω bootlable flash driver...

Δεν περασα drivers και οταν επελεξα τον δισκο που θελω να περασω τα windows μου ελεγε να ελεγξω τους drivers μου :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Partitions (νομίζω!) ή νέο volume όπως έκανες.

Φρέσκα Win ή restore από back-up/arconis ?

Φρεσκα win

απλα το volume δεν μου αξιοποιει ολο το χωρο των δισκων μου...

Καλα κατσε να μπορεσω να περασω windows και βλεπουμε :tomato:

Link to comment
Share on other sites

@ProPitsirikos: Να σου προτείνω κάτι, με όλη την καλή διάθεση, και ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις. Αυτή είναι η καλύτερη στιγμή να κάνεις τα πειράματά σου μιας και τώρα το στήνεις και δεν κινδυνεύουν δεδομένα. Μπορεί αυτά τα raid του διαόλου να σε ταλαιπωρήσουν πολύ στο μέλλον (στην καλύτερη να χάσεις πολλές ώρες) ή και ακόμα να χάσεις πολύτιμα πράγματα (στην χειρότερη). Πήγαινε wikipedia, να διαβάσεις για αυτό, να καταλάβεις τι είναι και τι κάνει (περισσότερο τα 0 & 1 αφού αυτα σε ενδιαφέρουν). Μετά πέρνα μία και από Intel (Intel Matrix Storage Manager) να δεις πως κάνεις μερικά απλά πράγματα και πώς μπορείς να "διορθώσεις" προβλήματα, check F.A.Q.s. Επίσης καλό θα είναι το μηχάνημά σου να είναι σταθερό, γιατί τα τσαφ-reboot δεν είναι και ότι καλύτερο για αυτά, όπως επίσης να έχεις το PC πάνω σε UPS γιατί η ΔΕΗ.... και μην ξεχνάς κανένα raid δεν αντικαθιστά το backup.

Αν τα οργανώσεις σωστά, σε λίγο καιρό θα λές, "μα καλά πως δουλευα τόσο καιρό χωρίς αυτό", ενώ σε αντίθετη περιπτωση θα λές, "ποτέ πάλι raid". ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις φλόπυ?

για το χώρο τα είπαμε: RAID0 + 2xRAID1 = Disk1+Disk2

Τι ειναι αυτο ? :p

@ProPitsirikos: Να σου προτείνω κάτι, με όλη την καλή διάθεση, και ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις. Αυτή είναι η καλύτερη στιγμή να κάνεις τα πειράματά σου μιας και τώρα το στήνεις και δεν κινδυνεύουν δεδομένα. Μπορεί αυτά τα raid του διαόλου να σε ταλαιπωρήσουν πολύ στο μέλλον (στην καλύτερη να χάσεις πολλές ώρες) ή και ακόμα να χάσεις πολύτιμα πράγματα (στην χειρότερη). Πήγαινε wikipedia, να διαβάσεις για αυτό, να καταλάβεις τι είναι και τι κάνει (περισσότερο τα 0 & 1 αφού αυτα σε ενδιαφέρουν). Μετά πέρνα μία και από Intel (Intel Matrix Storage Manager) να δεις πως κάνεις μερικά απλά πράγματα και πώς μπορείς να "διορθώσεις" προβλήματα, check F.A.Q.s. Επίσης καλό θα είναι το μηχάνημά σου να είναι σταθερό, γιατί τα τσαφ-reboot δεν είναι και ότι καλύτερο για αυτά, όπως επίσης να έχεις το PC πάνω σε UPS γιατί η ΔΕΗ.... και μην ξεχνάς κανένα raid δεν αντικαθιστά το backup.

Αν τα οργανώσεις σωστά, σε λίγο καιρό θα λές, "μα καλά πως δουλευα τόσο καιρό χωρίς αυτό", ενώ σε αντίθετη περιπτωση θα λές, "ποτέ πάλι raid". ;)

Δεν σε παρεξηγω...

Ξερω τι κανει το raid0 & 1 το θεμα ειναι πως δεν μπορω να το αξιοποιησω και να το κανω να δουλευει σωστα! (αχ αυτη η πρωτη φορα μας βγαζει την πιστη)

Αν μπορεσω και το κανω θα ειμαι χαρουμενος.:...:

Οσο για το θεμα της mobo η rampage formula δεν μουλαρωνει...σταθερη και δυνατη σαν αρμα μαχης ειναι:happy2:

Link to comment
Share on other sites

Ξερω τι κανει το raid0 & 1 ........

Τότε γιατί δεν κατάλαβες τα "δύσκολα" μαθηματικά που έγραψα παραπάνω? Η εξίσωση αφορά στις χωρητικότητες των volumes και των δίσκων. Do the math!

Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί δεν κατάλαβες τα "δύσκολα" μαθηματικά που έγραψα παραπάνω? Η εξίσωση αφορά στις χωρητικότητες των volumes και των δίσκων. Do the math!

Ναι ρε μεγαλε...αλλα το θεμα ειναι οτι βλεπει τα μισα gb...και οχι ολα μαζι...

Σημερα λοιπον συνεχιζω και ξαναπροσπαθω να κανω raid ωστε να το πετυχω...

Κανω ενα raid0 περναω win και κανω εγκατασταση το acronis disk director και βλεπω οτι δεν μπορω να ξετρυπωσω απο καπου τα υπολοιπα gb μου...

Οποτε επειδη χρειαζομαι και τα 1082gb μου ενεργα θα κανω ενα raid0 για os και ενα ακομα raid1 για data...και ας ειναι τα μισα τι να κανουμε:tomato:

Τελικα πρεπει να κανεις πολλες θυσιες για να εχεις επιδοσεις...

post-9563-1416073857,501_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όταν οι δίσκοι είναι απείραχτοι, βλέπεις δίσκους. Όταν έχεις κάνει RAID ΔΕΝ υπάρχουν δίσκοι. Υπάρχουν volumes. Όπως παλιά μέσα σε δίσκο έκανες partitions έτσι και τώρα μέσα σε RAID volume κάνεις (αν θες) partitions. Αν έκανες RAID0 και τα υπόλοιπα RAID1 τότε "θα βλέπεις" (υποχρεωτικά) 2 λογικούς δίσκους, έναν για κάθε RAID volume.

Αν θές _όλα_ τα GB κάνε ένα RAID0 με ολόκληρους τους φυσικούς δίσκους. Αν όμως γίνει η στραβή, χαιρέτα τα τα data, 100%. Το matrix RAID που κάνεις (RAID0 και τα υπολοιπα RAID1) σου δίνει γρήγορο αλλά επικίνδυνο RAID0 και ασφαλές RAID1 με κόστος τα διπλά GB που τρώει το RAID1 για αυτά που δίνει.

Καλύτερα τώρα.... ?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα τώρα.... ?

Πολυ Καλυτερα :p

Πριν το OS μου ηταν σε ενα partition 250gb και ειχε αυτες τις τιμες

sad.jpg

Λοιπον... 2x WD 640 caviar@raid0@110gb

afterraid.jpg

Και το Raid1

raid1.jpg

Η αληθεια ειναι οτι ακομα δεν μπορω να διακρυνω καποια διαφορα γιατι ειναι φρεσκα τα windows και σχεδον αδεια..

Αλλα τα νουμερα ειναι ικανοποιητικα :happy2:

Θα Ηθελα να Ευχαριστησω ολα τα παιδια που προσφερθηκαν να με βοηθησουν... :D

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές.

Παρατηρείς κάτι ??? Στο HDTach μετρήσεις ενός "μονού" 640ΑΑKS είναι σχεδόν ίδιες με 2χ640ΑΑKS @ raid1 (φαίνεται μια μικρή αδυναμία του ICHxR).

Ωραία τα 8ms στο raid0 (σαν ΓalocciRaptor) :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.