Jump to content



Προτασεις για αγορα ημιεπαγγελματικης ψηφιακης...


Recommended Posts

ασε με να μαντέψω τις απαντήσεις που θα πάρεις για τον 18-200 που λες.

NTG: Δεν αξίζει, ψάξου καλύτερα για τον sigma 24-70

Dolly:Εγώ τον έχω και δεν έχω παρατηρήσει ιδιαίτερες (έως καθόλου) διαφορές από τον αντίστοιχο nikon.

:D

Εγώ θα σου πρότεινα τον sigma 24-70 πάντως ή το 17-70 (ρωτάς deninho και dubber που τον έχουν) ή τέλος nikkor 18-105 vr

edit:links added στα παραπάνω.

και υπόψην ότι οι δύο τελευταίοι δεν είναι full-frame.

μπερδευτηκα λιγο...εψαξα τους φακους που λες και εχω την εξης απορια: ο 17-70 δεν ειναι full frame (σε αντιθεση με τον 24-70) οποτε ειναι στην ουσια 26-105??? αρα ο 24-70 ειναι πιο wide?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply
μπερδευτηκα λιγο...εψαξα τους φακους που λες και εχω την εξης απορια: ο 17-70 δεν ειναι full frame (σε αντιθεση με τον 24-70) οποτε ειναι στην ουσια 26-105??? αρα ο 24-70 ειναι πιο wide?

Όποιο φακό και να κουμπώσεις στην D80, ο crop factor υφίσταται.

Link to comment
Share on other sites

goku δες και αυτό το site http://www.dpreview.com. Έχει reviews για τα πάρα πολλά για τον κόσμο της ψηφιακής φωτογραφίας :)

ναι το χω ξεκοκαλιασει τις τελευταιες μερες!!!;)

αν δεν ξερεις τι ακριβως θες τοτε χανεσαι....

ή σιγμα 18-200 ή 17-70 (καινουργιοι) ή 24-70 μεταχειρισμενο κατεληξα!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι για τον σιγμα-αυτον που μου προτεινε και ο hayabusa πιο πανω!, ο nikkor ειναι πολυ πανω για το budjet μου:bad:

αποφασισα να παω με ενα απο τους 3 που αναφερω πιο πανω-ολοι σιγμα μιας και απο το πολυ ψαξιμο καταλαβα πως οντας καινουργιος δεν θα "χρειαστω" τοσο την καλυτερη ποιοτητα (και το περισσοτερο κοστος) των νικον...αργοτερα βλεπουμε¨)

αν μπορειτε να μου προτεινετε τον καλυτερο ανεξαρτητως χρηματων απο αυτους γιατι εχω διαβασει πολλα και αντικρουομενα reviews:fist:...

(αποφασισα να δωσω το κατι τοις παραπανω αν ειναι να παρω κατι καλο και για να τελειωνω μιας και παντα θα βρισκω κατι καλυτερο και πιο ακριβο και τελειωμο δεν εχει) :cool:

Link to comment
Share on other sites

απλά αν βάλεις και το βάρος, μέγεθος, διάμετρο σα κριτήριο ο sigma 24-70 (ο hsm μόνο new με 850€ ελάχιστα πιο συμαζεμένος πάλι 82χιλ διάμετρο) είναι λίγο κουμούτσα (82χιλ διάμετρο υπολόγιζε και φιλτράκι).

Ο 17-70 προσφέρει σχετικά φωτεινό-γρήγορο διάφραγμα, είναι οξύς, έχει μάκρο δυνατότητες, αρκετά καλό εστιακό μήκος (1mm πιο wide από τους 18άρηδες, αν και ίσως να περιορίζεσαι στα 70x1.5 =105mm) και υποτίθεται hsm (αθόρυβος) και δε κοστίζει μια περιουσία.

Για αρχή αυτόν θα πρότινα.

Αν χρειαστείς κάποιον πιο φωτεινό χτυπάς τον 50άρι 1.8 που ισοδυναμεί με 75mm όπου στο 2.8 έχεις ένα πολύ καλό φακό για πορτραίτα. (ή ομοίως μτχ τον 85 1.8 που είναι και πιο tele από τα 70 του sigma αν τον χτυπήσεις)

edit. Κοίτα και τον tamron 17-50 βέβαια

Link to comment
Share on other sites

αυτή δεν είπαμε ότι θα πάρεις; ;)

ό,τι πρέπει είναι και δεν νομίζω να χρειαστεί να την αλλάξεις για αρκετά χρόνια ;)

δυο posts παραπανω καταληξα οτι θα πηγαινα για ενα απο τους 3 sigma (17-70, 24-70, 18-200)

"κατεληξα" στον 17-70 μετα απο προταση του dubber αλλα "η φωνη μεσα μου" με εκανε να ρωτησω και για το κιτ με τον νικκορ 18-135! ποιο απο τα 2?

Link to comment
Share on other sites

όχι δυστυχώς. νομίζω κανείς από εδώ δεν εχει και τους δύο αυτούς. μπορείς να όμως να δεις πολλά δείγματα του φακού εδώ http://flickr.com/groups/344599@N21/ . στα διπλανα threads έχω ανεβάσει και εγώ μπόλικες φωτό από αυτόν (αν θεωρούνται αξιόπιστα δείγματα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.