Jump to content



Προτασεις για αγορα ημιεπαγγελματικης ψηφιακης...


Recommended Posts

ειμαι νεοφερμενος στο αθλημα και θα θελα να ασχοληθω λιγο περισσοτερο με την φωτογραφια... ειπα να παρω για αρχη μια ημιεπεγγελματικη αλλα εχω χαθει....η μια εχει περισσοτερα megapixels, η αλλη εχει καλυτερη ποιοτητα κτλ....Θα θελα να ακουσω λιγες προτασεις απο πιο εμπειρους! προυπολογισμος ~500-600!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Νομίζω με αυτά τα ολίγα που αναφέρεις, φωνάζεις ότι ψάχνεις για μια D80 :)

Πάρτην και ξέχνα ό,τι ακούς και διαβάζεις περί mpx και ποιότητες. Απλά κάνε αυτό που πρέπει, βγάλε φωτογραφίες που θα χαίρεσαι για χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Το video το αφήνω έξω καθώς μου είναι παντελώς άχρηστο. Σαν μηχανή η D90 είναι πολύ πιο φρέσκια, με καλύτερο αισθητήρα και συμπεριφορά στο θόρυβο. Δεν ξέρω την διαφορά τιμής τους αλλά θα το σκεφτόμουν.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω με αυτά τα ολίγα που αναφέρεις, φωνάζεις ότι ψάχνεις για μια D80 :)

Πάρτην και ξέχνα ό,τι ακούς και διαβάζεις περί mpx και ποιότητες. Απλά κάνε αυτό που πρέπει, βγάλε φωτογραφίες που θα χαίρεσαι για χρόνια.

αυτη σεφτομαι!:happy2:

η d90 ξεφευγει πολυ απο τον προυπολογισμο μου! στα 800+ ;)

http://www.skroutz.gr/c/434/digital_camera.html?keyphrase=d90

Link to comment
Share on other sites

theo αν μπορείς πάρε την 90άρα, έχει διαφορά. Χωρίς να Σημαίνει πως η 80άρα είναι «κακή» και δεν θα σε καλύψει, απλά είναι μια γενιά μπροστά η 90 με ότι αυτό συνεπάγεται, σε ΜΠ, ποιότητα εικόνας, fine tuning κλπ.

Link to comment
Share on other sites

μια καλη ειναι και αυτη http://www.katerelos.gr/product_info.php?products_id=5147

http://www.dpreview.com/news/0801/08012403canoneos450d.asp και με life view για τα χρηματα της καλη επιλογη

δεν λεω αλλα τα 150+ διαφορα που εχει απο την d80 αξιζουν?

btw υπαρχει και review της στο dpreview εδω

Link to comment
Share on other sites

Απλά στα λεφτά που είπε η καλύτερη επιλογή είναι η D80.

edit: και όχι, δεν αξίζουν. Ξέρεις τι, μια δοκιμή θα σε πείσει. Πήγαινε σε ένα μαγαζί και πιάσε στο χέρι σου και τις 2, μετά εδώ είμαστε να ακούσουμε εντυπώσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Απλά στα λεφτά που είπε η καλύτερη επιλογή είναι η D80.

edit: και όχι, δεν αξίζουν. Ξέρεις τι, μια δοκιμή θα σε πείσει. Πήγαινε σε ένα μαγαζί και πιάσε στο χέρι σου και τις 2, μετά εδώ είμαστε να ακούσουμε εντυπώσεις :)

ειχα παει και πριν καμια εβδομαδα και χαζευα! θα ξαναπαω απο εβδομαδας που θα ειμαι πιο συγκεκριμενος στα μοντελα και θα ανημερωσω (αν και δεν νομιζω να με αφησουν να τις παρω για μια βολτα στα βουνα:jump1:)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω μαλλον εκλεισα στη d90. απο φακους τι προτεινετε?? να παρω τωρα 18-55 vr και το καλοκαιρακι ενα 70-300 vr ή να παρω με τη μια ενα 18-200 vr? γενικα αξιζουν τα χρηματα τους οι vr?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα με τον 18-55 (non VR τότε του κίτ, που για τα λεφτά του ήταν «οκ»), και μετά πήρα ένα 50άρι 1.8 για πορτρέτα, και τον 18-200 Sigma για all around.

Οι 18-200 και της Nikon και της Sigma προσωπικά πιστεύω πως αν δεν έχεις σκοπό, άμεσα τουλάχιστον να σκάσεις κάμποσα λεφτά για γερούς 2,8 φακούς (σαν αυτόν που πούλαγε ο dubber, τον 70-200, 12-24 κλπ) είναι πολύ καλοί. Επίσης δεν χρειάζεται να αλλάζεις συχνά φακούς (στην βόλτα πάνω πχ) κάτι που με τον 70-300 θα χρειάζεται να κάνεις πιο συχνά.

Γιατί μην ξεχνάς πως λόγω του crop factor του αισθητήρα ο 70-300 είναι ουσιαστικά 105-450 οπότε ότι έχει να κάνει με λίγο ευρυγώνιο πάει περίπατο.

Ο Νikon είναι λίγο πιο φωτεινός στα 200μμ (5,6) από τον Sigma (6,3) και έχουν και οι 2 VR, που ναι κάνει δουλειά (αν ξέρεις τι να ζητάς από αυτό, δεν πας F18, ISO 200 πίσσα βράδυ hand held, αλλά 1-3 στόπς θα στα δώσει). Και έχουν μεγάλη διαφορά τιμής. Εγώ τότε επειδή έσφυγκα λίγο οικονομικά είχα πάρει τον Sigma, αλλά τον είχα συγκρίνει με τον Νικον και δεν είχα δει (με το άπειρο μάτι μου) διαφορές που να δικαιολογούν τα έξτρα χρήματα. Κάποιο πιο έμπειροι βγάζουν τον Νικον λίγο καλύτερο, και με τέτοια χρηματική διαφορά, είναι λογικό να είναι λίγο.

Δεν είναι πανάκεια αλλά είναι ωραίοι για all around. Μακάρι και εσύ και εγώ και όλοι να φτάσουμε στο σημείο να θέλουμε/χρειαζόμαστε τα πιο ακριβά 2.8 αδέλφια αλλά εκεί πας για 3 φακούς που θα σου κάνουν μια τρύπα κοντά 5κ εύρο ;)

Link to comment
Share on other sites

ολες μου οι μηχανες ειναι canon γιαυτο σου εδωσα την επιλογη στα πιασιματα υστερει απο την d80 ειναι ομως καινουριο μοντελο μεγαλυτερη αναλυση και καταπληκτικα αποτελεσματα οσο για το life view προσωπικα μου δινει ελευθερια κινησης που δεν την εχεις απο το σκοπευτρο θα συμφωνησω ομως για την d90 η διαφορα d80 450d δεν νομιζω οτι ειναι μεγαλυτερη απο 20-50 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

και εγώ για D80 ξεκίνησα, κοίταξα την 450D (από τη πλευρά δυνατοτήτων), μετά την 40D (λόγω κατασκευής) και έδωσα το κάτι παραπάνω και πήρα την D90 που τα έχει όλα :p (ανοδική όλη η διαδικασία όπως κατάλαβες σε ευρώ)

υπολόγιζε και τα έξοδα για φακούς κτλπ πάντα. Το kit της D90 με τον 18-105 είναι super σε τιμή.

@vagchrist: LV = live view :daisy:

@Dolly: 5χιλ.€ για 3 φακούς? Το ξεχείλωσες λίγο. Προσωπικά οι επιλογές 18-200(και βάλε) μου κάνουν λίγο ακραίες, εννοώντας πως αν ήθελα καλή all around ίσως να κοίταζα κάποια PowerShot SX 1 IS (35mm equiv 28-560mm!!!). Εγώ έκανα κάποιο συμβιβασμό μεταξύ ανοιχτού διαφράγματος (ταχύτητας-θολούρας εκτός θέματος-φωτεινότητας) και εστιακού μήκος αγοράζοντας τον 17-70 (και τον 50-150 f/2.8) και όχι π.χ τον tamron 17-50 (f2.8) ή τον 18-105 (μεγαλύτερο tele) ή τον 18-200(υπερ2πλάσιο tele). Προφανώς ο καθένας τα βλέπει αλλιώς φυσικά (εστιακό μήκος, ταχύτητα, ευκολία στη χρήση) αλλιώς θα ήταν και βαρετό να είχαμε όλοι τους ίδιους φακούς:p.

Link to comment
Share on other sites

Ας γίνω πιο σαφείς λοιπών.

Nikon AF-S 14-24mm f/2.8G 1570 €

Nikon AF-S 24-70mm f/2.8G ED 1475 €

Nikon AF-S 70-200mmf/2.8VR 1689 €

Σύνολο 4734 €

Εντάξει πέρνεις και ρέστα από το 5.000χίλιαρο.

Προφανώς μπορείς να πας σε εναλλακτικές, απο Sigma, Tamron, Tokina, κλπ, που είναι και ποιοτικές, αλλά για ένα «φουλ» σετ φακών αυτοί οι 3 πάνω δεν θα αφήσουν κάτι που δεν καλύπτουν.

Εσύ απόσο βλέπω έδωσες αρκετά παραπάνω για τους φακούς σου από τα 330 εύρο που κάνει ο 18-200 Sigma πχ, που για κάποιον που ξεκινάει δεν θα «απογοητευτεί» από την απόδοση του.

Και +1000 στο ότι ο καθένας το βλέπει αλλιώς και είναι άλλα τα λεφτά που θέλει να ξοδέψει ο καθένας. Εγώ την ευελιξία την ήθελα, και προφανώς δεν συγκρίνω (ούτε εσύ φαντάζομε) σε απόδοση καμία dslr με την PowerShot.

Link to comment
Share on other sites

κατασταλαξα!!! d80 και ενα φτηνο σχετικα φακο για αρχη και βλεπουμε...

βρηκα αυτο:

http://www.mdigitalphoto.gr/product_info.php?products_id=582

παιζει να βρω κατι καλυτερο απο πλευρας τιμης?

θα συμφερε να παω σε μεταχειρισμενο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.