Jump to content



Προτασεις για αγορα ημιεπαγγελματικης ψηφιακης...


Recommended Posts

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

πάρε ένα reviewdάκι :

http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/240-nikkor-af-28-70mm-f35-45d-review--test-report

δε θα έχεις wide βέβαια

edit

(με πρόλαβες άτιμε, που θες να του κάτσει και 2.8, αυτός όμως είναι AF-S)

Link to comment
Share on other sites

παραδιπλα 8α εχουν ακομα μερικα νουμερακια..

ισως του στυλ 1:2.8

ή f2.8

δωσε μια και αυτα ετσι να μου φυγει η απορια..

Λογικα ο ενας 8α ειναι 1:3.5-4.5 (ο 28-70) και ο αλλος 1:2.8

θα ενημερωσω το βραδυ οταν θα τους εχω στα χερια μου...:happy2:

Link to comment
Share on other sites

πάρε ένα reviewdάκι :

http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/240-nikkor-af-28-70mm-f35-45d-review--test-report

δε θα έχεις wide βέβαια

edit

(με πρόλαβες άτιμε, που θες να του κάτσει και 2.8, αυτός όμως είναι AF-S)

και ενα 18-κατι να πάρει πάλι δεν θα έχει wide. βέβαια τα πράγματα είναι ακόμη πιο στενά με το 28-χ

Link to comment
Share on other sites

35-70 φ3.3-4.5???

omg..not again!!!

οταν και αμα μαθεις τι εστι wide ..ισως σου χρειαστει καποτε και ενας wide φακος.

Βεβαια εκεινη τη στιγμη ισως παρεις την παλια τοτε δ700:p

Η gf ασχολειται με φωτογραφια?Ο πατερας της?

Link to comment
Share on other sites

Η gf ασχολειται με φωτογραφια?Ο πατερας της?

χαχα:happy2: ...ηταν κατι παλιες αναλογικες νικον που ειχε στο σπιτι και ειπα να δω αν μου κανουν οι φακοι να γλιτωσω και λιγα χρηματα! απ'οτι καταλαβα να αγορασω αλλο φακο ε?

σκεφτομουν τον σιγμα 18-200 πριν...

Link to comment
Share on other sites

ασε με να μαντέψω τις απαντήσεις που θα πάρεις για τον 18-200 που λες.

NTG: Δεν αξίζει, ψάξου καλύτερα για τον sigma 24-70

Dolly:Εγώ τον έχω και δεν έχω παρατηρήσει ιδιαίτερες (έως καθόλου) διαφορές από τον αντίστοιχο nikon.

:D

Εγώ θα σου πρότεινα τον sigma 24-70 πάντως ή το 17-70 (ρωτάς deninho και dubber που τον έχουν) ή τέλος nikkor 18-105 vr

edit:links added στα παραπάνω.

και υπόψην ότι οι δύο τελευταίοι δεν είναι full-frame.

Link to comment
Share on other sites

για εμένα πάρε την d60. έτσι κι αλλιώς διαφορά (τώρα που είσαι στην αρχή τουλάχιστον) δε θα δεις.

οι φακοί που σου πρότεινα παραπάνω συνεργάζονται πλήρως μαζί της. Αντε, να προσθέσω και τον nikkor 18-135 (που επίσης δεν είναι ff, απλά ενημερωτικά)

Link to comment
Share on other sites

χαχα:happy2: ...ηταν κατι παλιες αναλογικες νικον που ειχε στο σπιτι και ειπα να δω αν μου κανουν οι φακοι να γλιτωσω και λιγα χρηματα! απ'οτι καταλαβα να αγορασω αλλο φακο ε?

σκεφτομουν τον σιγμα 18-200 πριν...

Toν εχει γνωστος αγνωστος αδμιν ξενιτεμενος:p

Kαλος λεει οτι ειναι

Αρκετα "διαλεγμενους" βρισκω τους φακους που εχει...

Σιγουρα δεν βρεθηκαν απλα στο σπιτι.

(με τα μυαλα που κουβαλαω τωρα ανετα στεκονται σε αναλογικη ή σε μια digital full frame -Αν και 8α προτιμουσα τον 28αρη πιο φωτεινο..φ1.4 καλο ακουγεται)

Τους κρατας και αυτους (και την gf:p)

Δεν ειναι διαμαντια της τεχνολογιας...αλλα για το budget που διαθετεις δε παιρνεις καλυτερο εκτος αμα τη βγαλεις με prime φακους.

(πχ 50mm f1.8 ή 85mm f1.8 ή 105mm f2.8 macro Vr.)

Link to comment
Share on other sites

με το budget που διαθέτει, αν πάρει τον 105 f/2.8 vr δεν θα του μείνουν λεφτά ούτε λουράκι της μηχανής να αγοράσει :p

την τιμη την επιασες...(αντε στο χαριζω το ευρω)

Τον φακο...για αλλη μια φορα ...ουδεμια σχεση:hehe:

Εγω φταιω που στη νικον ειναι 30-40% πιο ακριβα??

Link to comment
Share on other sites

Lol Haya! :):p

Πάντως αν είσαι Αθήνα, έχω τον 50άρι 1.8 και τον 18-200 σίγμα, οπότε δεν μου κάνει κόπο να βρεθούμε να τους δείς αν είναι κάτι που μπορεί να σε βολεύει.

Θα τους δεις πάνω σε D50 που από άποψη μεγέθους τείνει προς την 80άρα και είναι οριακά πιο βαριά.

Link to comment
Share on other sites

Lol Haya! :):p

Πάντως αν είσαι Αθήνα, έχω τον 50άρι 1.8 και τον 18-200 σίγμα, οπότε δεν μου κάνει κόπο να βρεθούμε να τους δείς αν είναι κάτι που μπορεί να σε βολεύει.

Θα τους δεις πάνω σε D50 που από άποψη μεγέθους τείνει προς την 80άρα και είναι οριακά πιο βαριά.

ωραια...επειδη μαλλον για τον σιγμα ψηνομαι, μια δοκιμη θα βοηθουσε! θα σου πμ να κανονισουμε:jump1:

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.