Jump to content



Προτασεις για αγορα ημιεπαγγελματικης ψηφιακης...


Recommended Posts

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

τι εννοεις ημιεπαγγελματικη??

Σκοπευεις να πουλας φωτογραφιες πχ?

Σου αρεσει απλα η φωτογραφια??

Αν απλα ισχυει το δευτερο τοτε το μονο 8ες ειναι μια μηχανη με καποιες δυνατοτητες και πολυ χρονο ωστε να την χρησιμοποιεις.

Ψυχολογικα (περισσοτερο) ειναι καλυτερο να εχεις μια συγχρονη super dooper dslr που τα κανει ολα και (δεν??) συμφερει παρεα με high end φακους κοινης αποδοχης αλλα αν δε τα χρησιμοποιεις ουτε για gadgetakia δε περνανε.

Παντως στο διλλημα δ80-δ90 αν εχεις το θαρρος να σπρωξεις την ιδια στιγμη τα 300(??) ευρω σε ενα καλυτερο φακο (και οχι σε 2-3 μετριοτητες) καντο.

Το 5000χιλιαρο του dolly ευχαριστως να το εδινα..αν και εχω καποιες ενστασεις.

Οπως-και-δηποτε 8α ειχα δωσει νωριτερα 2Κευρω για μια full frame..

Aν και για τα δικα μου δεδομενα δε μπορω να βρω λογικη "δινω 1500Ε για wide" (14mm σε crop =wide???) και δινω αλλα 1500Ε για τηλεφακο?

Λογικα 8α επρεπε ή το ενα ή το αλλο.

Προφανως δεχομαι το "δινω 1500 ευρω για allaround(??) 24-70."

Σε περιπτωση που δεν μιλαμε για FF, δεν νομιζω να σε/τον/μας χαλασει καποιος τοκινα 11-16mm φ2.8

, 24(28)-70mm f2.8 σιγμα αντε και 70-200mm φ2.8 σιγμα.(να μη πω τον μικρο 50-150mm φ2.8 σιγμα με συνολικο κοστος περιπου οσο ενας απο τους παραπανω.

Τελειωνοντας να πω οτι δεν ειμαι φαν δινω ιδιο ποσο σε ολους τους φακους μου.

Δε μου ειναι ευχρηστοι-προτιμηταιοι ολοι το ιδιο.(ιδιως οταν μιλαμε για 1500αρια)

εδιτ

@theo_mich

Mικρος εισαι ακομα...8α ερωτευτεις πολες φορες ακομα..

Link to comment
Share on other sites

ox παλι μπερδευτηκα:nada:.... ειδα τον 16-85 και τον ερωτευτηκα..

απο εκει που πηγαινα για ~650 ευρω d80 με βλεπω να ριχνω τελικα 1350 για d90 και 16-85:yes4:

δεν εχει τελος gmt........

Με λιγοτερα παιρνεις μτχ 5D.

Link to comment
Share on other sites

περισσοτερο για χομπι θα ελεγα!

Aν ειναι χομπυ που ξεκιναει τωρα παρε μια νικον δ40+18-55vr των 300Ε ή οπου αλλου τη βρεις.

Μη προσπαθησεις να τη συγκρινεις με τα περισσοτερα mpx των compact.Aπλα καμμια σχεση.

Οταν μαθεις τι σου προσφερει (και εννοειται ξερεις να τα παιρνεις αυτα που σου προσφερει) και θες κατι περισσοτερο εδω ειμαστε παλι.

Εναλλακτικη προταση ειναι και η nikon d80+18-55vr στο budget σου.(με λιγο παζαρι-πρηξιμο απο κοντα 8α πεσει λιγο η τιμη).Το μονο που αποκτας εδω ειναι ενα καλυτερο σωμα που δεν ξερω αν 8α μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα απο τη d40 οντας πρωταρης.(εξαιρουμενου των Mpx)

(γενικα μιλωντας(ή ειδικα??)...σαφως καλυτερη επιλογη η d80)

Ακομα πιο ενδιαφερουσα επιλογη ειναι η nikon D80+18-135mm.

Λιγο πιο πανω απο το budget αλλα δεδομενου του εστιακου ευρους(18 εως 135) 8α σε καλυψει καλυτερα σαν πρωταρη.

Link to comment
Share on other sites

Go for the nikon d80+18-55vr. Πολύ καλό πακέτο και φυσικά στο budget σου.

οντας πρωταρης....η gf μου εχει μια Nikon αναλογικη με ενα φακο Nikkor 28-135 σιγουρα και ενα αλλο οχι Nikkor 18-55 νομιζω! Αυτοι θα κανουν στην d80?

Link to comment
Share on other sites

αν δεν υποστηρίζεται auto focus, το μόνο πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα

μονο αυτη ειναι η διαφορα τους?

αν ειναι af τοτε θα παρω μονο body για να γλιτωσω λιγα χρηματα και παιρνω αργοτερα οταν θα εξοικιωθω με το αντικειμενο εναν καλυτερο...τι λετε?

υγ: θα στειλω το μοντελο το απογευμα να ξερουμε σιγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το AF πάντως το έχω σαν κάτι που το έχω συνηθίσει και το θέλω. Η μόνη ένσταση με την 40/60 που έχω δηλαδή. Βέβαια ίσως είναι καλύτερα να μάθεις χειροκίνητα δεν ξέρώ, ας πουν οι παλαιότεροι.

NTG συμφωνώ απόλυτα, και το παράδειγμα το έδωσα σαν ακραίο. Ειδικά τον τοκίνα τον έχω βάλει στο μάτι καιρό τώρα, εξού και τότε είχα κάνει και το αντίστοιχο θρέντ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το έχω συνηθίσει το AF. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα που θα χρειαστείς AF. Π.χ. χωρίς AF δε θα έβγαζα ούτε μία φωτογραφία στο WRC πέρσι, ούτε σε κάτι χορευτικά που είχα πάει, ούτε στο masoala hall που περνούσαν από δίπλα μου οι μαϊμούδες και τα άλλα ζωάκια των τροπικών δασών. Θα μου πεις, ότι εσύ δε θα πας ούτε στο WRC ούτε σε βραδινά χορευτικά, ούτε σε ζωολογικούς κήπους. Ε, μπορεί να σου χρειαστεί κάπου αλλού :)

Από τη στιγμή που υπάρχουν κάποιοι φακοί, φυσικά είναι καλοί και ευπρόσδεκτοι, κι ας μην έχουν AF. Καλό θα ήταν, όμως, να υπάρχει και κάποιος AF :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.