Jump to content



windows vista και δέσμευση μνήμης


malachaskos

Recommended Posts

παιδία έχω μια απορία... έχω στον υπολογιστή μου 4 bg ram (800mhz) έχω βάλει πανω vista ultimate 64bit. και χώρις να έχω καμία ανοικτή εφαρμόγη (μόνο την πλευρική εργαλειοθήκη kai to AVG) και μου δείχνει ότι δεσμεύει 1,2gb.... γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις δοκιμασε απο msconfig να ξετσεκαρεις μερικες εφαρμογες που πιθανον δεν χρειαζεσαι με το που μπουταρει το λειτουργικο..

Εγω εχω καπου στα 900mb με νορμαλ χρηση..:cool:

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις που έχεις. Εμένα από τα 4 καταναλώνει 1.5 και βάλε...αλλά γι'αυτό θα βάλω και άλλα 4, γιατί τα χρειάζομαι αυτά που έχω τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε με ενοχλεί, αρκεί να κάνω τι δουλειά μου πιο εύκολα και με περισσότερο στυλ. Και στα xp, με αυτά που φόρτωναν μου έτρωγε 900+ MB, άρα δεν είναι και μεγάλη θυσία!

Link to comment
Share on other sites

καλα ειναι και τι σεταρισμα του κανεις.

εγω στο λαπτοπ αυτη τη στιγμη με τα βιστα SP1 , slidebar (5 gadgets) , firefox (2 tabs το ενα pdf) ) winamp , msn , net limiter , εχω 890MB / 2GB

αν τα κλεισω ολα ( slidebar ,Ff , winamp , netlimit , msn) πεφτει στα 683

Ολα αυτα τωρα που μιλαω..

στα ΧΡ SP2 με το που εμπαινα win ussaran περιπου 120-160ΜΒ (φορματ εχω να κανω πανω απο 1,5 χρονο και στα 2 μηχανηματα)

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να το μειώσω?

στα vista (64bit) τώρα γράφε: φυσική μνήμη

σύνολο: 4094

στην cache: 2283

ελεύθερη: 1003

στα windows 7 γράφει (32bit): σύνολο 3070, cashed 530, available 2305, free 1250

στα XP: σύνολο: 3144940, διαθέσιμ: 2621200, cache: 409960

μπορέι κάποις να μου εξηγήσει τι είναι αυτά και αν είναι λογικές αυτές οι τιμές?

Link to comment
Share on other sites

Με 4 δεν έχεις πρόβλημα. Αν κάτι χρειαστεί πολύ μνήμη, τα win θα κάνουν στην άκρη κάτι που δε χρειάζεται.

Υπάρχουν όμως εφαρμογές που όντως δεν πολυχρειάζονται (quick time loader, adobe loader, office loader, 2-3 π@π@ρ1ες που βάζει ν nVidia και δε χρειάζονται, το indexing service των win (αν δεν το θες), κττ, κτλ) και μπορείς να τις κόψεις εξ'αρχής. Για τετοιο σετάρισμα μιλάει ο GoMaR.

Link to comment
Share on other sites

όσο περισσότερο δεσμεύουν τα βίστα τόσο το καλύτερο ανοίγουν τα προγράμματα σας πιο γρήγορα ο superfetcher κάνει καλή δουλειά με 4 γίγα το 99% των χρηστών είναι κάτι περισσότερο απο άνετοι οπότε μήν το ψάχνετε

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι 500άρια και 900άρια λέτε για τα XP;

Τι τα βάζετε να φορτώνουν;

Εγώ μετά από μισό χρόνο(με την κατάλληλη συντήρηση), βλέπω 200-250 στην εκκίνηση!!

Επίσης, ποτέ δεν κλείνω τον υπολογιστή μου.

Πάντα σε standby και απλά μια φορά τη βδομάδα έχω καθιερώσει επανεκίννηση.

XP Forever!!! Ας ελπίσουμε τα 7 να είναι παρομοίως ελαφριά και αποδοτικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.