Jump to content



Gigabyte 4870 1G


Recommended Posts

Παιδες help .

Εχω την GV-R487D5-1GD ( www.gigabyte.com.tw/Products/VGA/Products_Overview.aspx?ProductID=2971 )

Το φρουφρουρι της κανει τρελο θορυβο (γιατι δουλευει πολλες στροφες) και δεν μπορω να το ρυθμισω απο πουθενα... οπως βλεπετε και στην photo μου εχει μονο 2 καλωδια το fun.

Τι κανω???

Αυτο ειναι το φαν και γραφει οτι ρυθμιζετε... ????

http://www.zalman.com/ENG/product/Product_Read.asp?idx=320

Picture004.jpg

Έγινε επεξεργασία από melodic
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν μπορεί να ρυθμίσει την τάση πάνω στον connector μέσω κάποιου προγράμματος?

Δεν ξέρω, μπορεί να λέω και βλακεία και να έχει πχ στάνταρ τάση λειτουργίας ο ανεμιστήρας οπότε να μην δουλεύει με παρακάτω τάση.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη ειχα την ιδια και ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με την ρυθμιση του fan οταν εβαλα drivers απο ati και συγκεκριμενα τους 9.1 δυστυχως δεν δουλευε η ρυθμιση του fan οταν τους εβγαλα και εβαλα αυτους που δινει η gigabyte απο το site της δουλεψε κανονικα το fan το δοκιμασα σε 2 μητρικες με ακριβως τα ιδια αποτελεσματα δεν ξερω για πιο λογο γινεται αυτο για αυτο σε ρωτησα ποιους οδηγους εχεις βαλει..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το ηπιες....:pleasantry:

Δυστυχως οι στροφες δεν ρυθμιζονται...την ιδια λακιαμα εχουν και αλλες καρτες της ΑΤΙ.

Πηρε να φιλος μια Connect3d 4850 που εκανε το ιδιο. Οπως και μια 4830 που πηρα για εναν φιλο. Φυσικα τις γυρισαμε πισω...και το ιδιο προτεινω να κανεις και συ. Απορω πως βγαζουν τετοια προιοντα στην αγορα και ποσοι λακαμαδες καθονται και το ανεχονται. Παρεπιπτωντας ολες ειχαν ιδιο μη reference συστημα ψυξης με την δικια σου.

Σου προτεινω να παρεις την Sapphire 1GB που εγγυημενα ειναι καλη καρτα και με καλο PCB design.

Instead of reference cooling, the GV-R487D5-1GD comes with dual-slot Zalman VF830 cooling that does a great job of cooling the RV770, but unfortunately it’s not exactly what we’d call quiet when in 2D mode. Although 3D mode results in the reference card being louder than Gigabyte’s card, our today’s guest keeps its fan at constant rpm as long as the card is running.

http://www.fudzilla.com/index.php?option=com_content&task=view&id=11446&Itemid=40

Αν το ψαξεις λιγο στο ΝΕΤ θα δεις οτι ολοι εχουν το ιδιο προβλημα με σενα.

Έγινε επεξεργασία από kallileo
Link to comment
Share on other sites

εμενα εγινε αυτο που ανεφερα πιο πανω με τους drivers τελικα απο τα πολλα την εκανα rma και πηρα saphire και ηρεμησα ασχετος αν ειναι σε νερο,προτεινω και εγω να την δωσεις πισω αν δεν ειναι θεμα απο drivers.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως εχω πεταξει το κουτι της... μαλλον θα αντικαστησω την ψυχτρα της και θα παρω ρευμα απο κανα 3πιν η 4 πιν της μητρικης μου που εχει αφθονα...

Αφηστε οτι το μαγαζι που την πηρα (multirama) δεν εχει και μεγαλη ποικιλια...

Την πατησα γαμοτο εκεινη την μερα την μπευρδευα με την GV R487-1GH-B (που βγαζει τον αερα εξω...)

:rant::rant::rant:Μεγαλη μ.λ.κ.α παντος τοσο λεφτα καρτα να μην ρυθμιζει...:rant::rant::rant:

Link to comment
Share on other sites

Thank you for supporting GIGABYTE products and contacting GBT Tech Support. As to the problem you mentioned, we are sorry to inform you that the VGA card you have does not support fan speed control. We are sorry again for the inconvenience.

At last, if you still have any further question to this issue or suggestion about our products/service, please do not hesitate to contact with us. If you have any issue different from original, make sure you issue a new form in order to get proper assistance and it may be response faster as well. We will try our best to help you resolve the problem ASAP.

Best Regards,

GIGABYTE TECHNOLOGY

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον για να μην ανοιγω new threat ...2 μηνες συμβιωσης με την καρτα (και ολο το συστημα της υπογραφης)

ειναι αψογη σε ολα και οι θερμοκρασιες τις σε games δεν ξεπερναν ποτε τους 45c και idle 37... το μονο προβλημα ειναι ο θορυβος απο το φαν.... (αυτη και ο velociraptor ακουγονται αρκετα)

:suicide:ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ :suicide:

επειδη δεν θελω να αλλαξω ψυχτρα λογο κοστους

Ερωτηση.

Γινετε να κοψω ενα καλωδιακι

:rubik: τροφοδοσιας μονος μου του φαν και να βαλω ενα μικρο ροοστατη να ρυθμιζω τις στροφες ?

Έγινε επεξεργασία από melodic
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση.

Γινετε να κοψω ενα καλωδιακι

:rubik: τροφοδοσιας μονος μου του φαν και να βαλω ενα μικρο ροοστατη να ρυθμιζω τις στροφες ?

Aν εισαι καλλιτεχνης φυσικα και γινεται! Το κοκκινο πρεπει να μονταρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση.

Γινετε να κοψω ενα καλωδιακι

:rubik: τροφοδοσιας μονος μου του φαν και να βαλω ενα μικρο ροοστατη να ρυθμιζω τις στροφες ?

Γινεται αλλα μην παρεις κανενα φτηνιαρικο...Δες να αντεχει καμποσα watt. Συνηθως ειναι μεταλλικοι...

Link to comment
Share on other sites

Γινεται αλλα μην παρεις κανενα φτηνιαρικο...Δες να αντεχει καμποσα watt. Συνηθως ειναι μεταλλικοι...

πηγα και πηρα ενα τωρα.

Αλλα 1 ον το φανταζομουνα πιο μικρο..

και δεν ξερω αν ειναι σωστος κιολας. Με μπευρεψε ο πωλητης...

Με τα πολλα πηρα ενα ποτεσιομετρο 1 κιλοομ λεει και εχει 3 υποδωχες? Κανει αυτο ρε παιδες.. ?

ασε που ειναι τεραστιο σε μεγεθος... δεν εχει πιο μικρα... τι ακριβως να ζητησω? ποσα watt ειναι το φαν της καρτας? σε πιο απο τα 3 το συνδεω?

επανο του γραφει ΑΒ 1Κ 03 08

DSC00163.jpg

Έγινε επεξεργασία από melodic
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικο το μεγεθος λογω του οτι μπορει να αντεξει καποια watt.

Λογικα πανω στο φαν πρεπει να λεει ποσα ampere τραβαει...Αν δεν μπορεις να το δεις τοτε μαλλον θα πρεπει να το ξεβιδωσεις απο την ψυκτρα και να δεις τι λεει απο πισω.

Οποτε αν έχεις 0.1 Amp και 12V ειναι η τροφοδοσια του φαν τοτε P=V*I => P=12*0.1 => P = 1.2 Watt.

Χρειαζεσαι το μέσαιο pin του ποτενσιομετρου που θα το βαλεις στο ενα καλωδιο και το αλλο καλωδιο θα το συνδεσεις σε οποιο απο τα ακριανα pins θες εσυ καθως δεν εχει σημασια ουτε υπαρχει θεμα πολικοτητας με τα καλωδια. Οσο το γυριζεις μεταβαλεις την ωμικη αντισταση του ποτενσιομετρου οποτε και το ρευμα που περναει απο το κυκλωμα. Θα ελεγα να το γυρισεις στην θέση που η αντισταση ειναι 0 και μετα να το αυξανεις σταδιακα και να βλεπεις ποσο πεφτουν οι στροφες.

Αυτο ειναι ενα ετοιμο bay με 3 ρυθμιστες ταχυτητας ανεμιστηρων...θα μπορουσες να το παρεις και να ελεγχεις την ταχυτητα της καρτας μεσω αυτου. Απλα θα εκοβες τον μικρο κονεκτορα του καλωδιο που κουμπωνει πανω στην καρτα και εβαζες εναν απο αυτους που εχουν οι κανονικοι 12αρηδες ανεμιστηρες ωστε να συνδεεται κατευθειαν με τον ρυθμιστη.

Τον εχω και κανα χρονο για τους ανεμιστηρες του ψυγειου και ειναι φτηνο και καλο εργαλειο. Και θα ηταν καλυτερο στην περιπτωση σου.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805200

Έγινε επεξεργασία από kallileo
Link to comment
Share on other sites

kallileo σε ευχαριστω για τις info . Ευτηχως πετυχε το ολο θεμα.. ιδου!

Την καρτα μου δεν την εσφαξα ωστε να μπορεσω να την πουλησω αργοτερα, πηρα ενα αρσενικο βυσματακι απο ενα παλιο ζαφιρι που ειχα και του κολλησα προεκτασεις...

Κοστος 5ευρω.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Έγινε επεξεργασία από melodic
Link to comment
Share on other sites

ισως ειχαν το λογο τους που δεν εβαλαν απο την μανα του ρυθμιστικο γιατι με το που χαμηλωσουν λιγο οι στροφες ανεβενουν οι βαθμοι για πλακα...

Σε game ειδα κατι 60αρια που δεν τα ειχα ξαναδει...!!! Αλλα ετσι και αλλιως και ο επεξεργαστης φτανει τους 50 με 1000στροφες το φαν του...

σε idle με χαμηλωμενο ωστε να μην ακουγετε καθολου.(οταν καθομε στην καρεκλα) 41-42 απο 37-38 με φουλ.

Το σκοπο μου τον πετυχα παντος αφου το βραδυ οταν βλεπω ταινια η κατεβαζω δεν ακουγετε τιποτα και δεν ειναι απο πανο απο 41-42

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.