Jump to content



Πρόβλημα με DMA σε XP SP3


oekab1992

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Ένας φίλος έχει ενα σχετικά νεο μηχάνημα, core 2 duo με 1 gb ram, asus mobo κτλ κτλ. Έχουμε πάνω περάσει windows xp gr pro sp3 με nod32 2.7 και comodo. Εδώ και κάμποσο καιρό το μηχάνημα πραγματικά σερνόταν απελπιστικά με μεγάλη κατανάλωση cpu. Έλεγξα για ιούς κτλ αλλά ήταν καθαρό, καθώς και για περιττά processes. Τελικά ανακάλυψα οτι η απίστευτα χαμηλή αυτή απόδοση (αδικαιολόγητα χαμηλά για την δύναμη του Η/Υ) οφειλόταν σε απενεργοποίηση του dma του σκληρού δίσκου. Στο παρελθόν είχα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα με δικό μου Pc και το έλυσα με το πρόγραμμα dvd idle pro το οποίο κανόνιζε κάθε φορά στο startup να ανοίγει αυτόματα το dma.

Στην περίπτωση μας όμως κάθε φορά που κάνει restart το pc κάνει 10 λεπτά να μπεί, μόνο με safe mode μπαίνει και πρέπει να τρέχω απο το run το explorer.exe ώστε να εμφανιστεί το systray κτλ για να μπορέσω με το dvd idle pro να κάνω enable το dma και μετά απο restart παίζει οκ. Το κλείνει το βράδυ, μπαίνει την επόμενη, πάλι τα ίδια.

Καμιά ιδέα σας παρακαλώ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ανακάλυψα οτι η απίστευτα χαμηλή αυτή απόδοση (αδικαιολόγητα χαμηλά για την δύναμη του Η/Υ) οφειλόταν σε απενεργοποίηση του dma του σκληρού δίσκου. Στο παρελθόν είχα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα με δικό μου Pc και το έλυσα με το πρόγραμμα dvd idle pro το οποίο κανόνιζε κάθε φορά στο startup να ανοίγει αυτόματα το dma.

Εμάς (ή εμένα - να μην πάρω θέση για όλους) γιατί δεν με απασχόλησε ποτέ αυτό το θέμα? Θέλω να πω, είμαι χρόνια στην πιάτσα, έχω στήσει κάμποσα μηχανάκια, ποτέ δεν ασχολήθηκα με αυτό το θέμα. Μήπως είναι κάτι άλλο? Δηλαδή όταν το ενεργοποιείς έρχεται στα ίσια του το PC ?

Link to comment
Share on other sites

Εμάς (ή εμένα - να μην πάρω θέση για όλους) γιατί δεν με απασχόλησε ποτέ αυτό το θέμα? Θέλω να πω, είμαι χρόνια στην πιάτσα, έχω στήσει κάμποσα μηχανάκια, ποτέ δεν ασχολήθηκα με αυτό το θέμα. Μήπως είναι κάτι άλλο? Δηλαδή όταν το ενεργοποιείς έρχεται στα ίσια του το PC ?

ναι, παίζει τέλεια. Μετά το κλείσιμο, πάλι τα ίδια. Παρότι έχω ρυθμίσει το dvd idle pro να κάνει autostart, αυτό δεν το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.