Jump to content



vista or xp για αποδοσεις σε παιχνιδια


darksoho33

Recommended Posts

ΟΚ τοτε θα βγαλουμε τα Xp το 2020 το πιασα,καλο!:dirol:

Δεν μπορω ακομα να καταλαβω γιατι να εχεις ενα 'τερας' συστημα να το πω...οπως μερικοι εχουν και να καθονται στα ΧP,Αρχαγγελε οι μνημες σου στα 1066Μhz δηλαδη δεν τα αντεχουν τα Vista?ελεος..τι να πω...ανεβασε τες και αλλο και βαλε και Melleniun θα πεταει!!

Τα test μου και τα συμπεράσματά μου για τα vista τα έβγαλα μετα απο ένα μήνα συμβίωσης, το οτι έχω ένα καλό 'τέρας' μηχάνημα όπως λες και είμαι με XP είναι γιατί αυτό το καλό μηχάνημα όταν το φορτώνω vista γίνεται μετριότατο. Το να ειρωνεύεσαι και να σπαμάρεις δεν έχει νόημα, το θέμα μας είναι Xp Vs Vista στα games και τις απαντήσεις σου τις πήρες με τα link και τα παραδείγματα. Απο κει και πέρα κάτσε με τα vista evolution σου και μεις με τα XP και όλα μέλι γάλα.

edit: και οι μνήμες μου είναι στα 1170 όχι στα 1066!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Αγαπητε φιλε,δεν περιμενα να μαθω τιποτα παραπανω απ'οσα ξερω πανω στο θεμα(δεν τα ξερω ολα) αλλα εχωντας δοκιμασει και τα δυο εκανα την σωστη επιλογη,δεν επελεξα να βαλω XP,επειδη οι περισσοτεροι χρηστες στο ιντερνετ θεωρουν τα Vista μαπα(εεε αμα τα εχεις σε συστημα 3ετιας...),αλλα ουτε και επειδη τα review ειναι αρνητικα.Βαλε εσυ 8gb ram και δες μετα αν ειναι οντως αργα και βαρενουν το συστημα σου,αλλα καν'το και ελα πες μου,μην περιμενεις να σου το πει το google(δεν το λεω ειρωνικα αλλα οταν μου λες πηρες τα λινκ σου...κρινε μονος σου).Κατ'εμε ποσο πιο μεγαλες διαφορες να δεις στα XP με τοσο που ανεβαζεις τις μνημες σου??Στα 800 και πανε πυραυλος,τζαμπα το o/c αν δεν εισαι hc gamer.Δεν ξερω..ο καθενας κανει τις επιλογες του δεν σου ειπα βαλε Vista,τι πιστευω λεω...:beer:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι και δεν έχουν τις ίδιες απαιτήσεις. Άλλοι βολεύονται με μια πατσαβούρα 200 κιλά αηδία γκόμενα και άλλοι όχι πώς να το κάνουμε, ο καθένας έχει τα standar του. :dirol:

Link to comment
Share on other sites

Τα 2000 υπήρχανε αλλα ηταν server λειτουργικο η για business desktop pc's οπως τα χαρακτηρίζανε ( εκτος και αν εχω καπου λαθος . :confused: ) Χοντρικα χοντρικα ηταν τα ιδια απο συμβατότητες ειχανε διαφορες ομως ενα usb stick ας πουμε στα 2000 δεν ητανε plug n play η μια ψηφιακη φωτ μηχανη ενω δεν θυμαμαι αν επαιζε το pic bridge . Σταθεροτατα βεβαια , στο γραφειο θυμάμαι 4 χρόνια # 0 format.

Workstation λειτουργικο θα το χαρακτηριζα. Ηταν ομως καθαρα καλυτερα απο τα windows 98 και βγηκανε 1.5 χρονο πριν απο τα XΡ. Μονο και μονο η extra σταθεροτητα ηταν λογος να τα προτιμαει καποιος κανοντας καποιες παραχωρήσεις. Τεσπα ειναι χαζο να μιλαμε για 5 και 10 τις εκατο διαφορες σε επιδοσεις, να μου καποιος οτι δεν του αρεσει το interface ή εχει ασυμβατοτητες με εφαρμογες που δουλευει(που και παλι βαζει ενα virtual machine) τοτε οκ.

Link to comment
Share on other sites

ρε εχετε ξεφυγει.το θεμα μας ειναι πολυ απλο.ρωτησε το παιδι αν αξιζει να βαλει σβιστα ΜΟΝΟ για games γιατι οπως ειπε βασικο λειτουργικο παντα ξπ.δλδ θα δει καμια σοβαρη διαφορα η @@.Ε λοιπον απανταω οχι δεν θα δει καμια σοβαρη διαφορα.Τωρα αν αξιζει να τα βαλει για αλλους λογους αυτο ειναι αλλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

ρε εχετε ξεφυγει.το θεμα μας ειναι πολυ απλο.ρωτησε το παιδι αν αξιζει να βαλει σβιστα ΜΟΝΟ για games γιατι οπως ειπε βασικο λειτουργικο παντα ξπ.δλδ θα δει καμια σοβαρη διαφορα η @@.Ε λοιπον απανταω οχι δεν θα δει καμια σοβαρη διαφορα.Τωρα αν αξιζει να τα βαλει για αλλους λογους αυτο ειναι αλλο θεμα.

και το προτείνεις αυτό επειδή τα ΧΡ υποστηρίζουν το directx10 ?? (sorry εαν κόλλησα στο directx αλλά ο φίλος ρώτησε αν αξίζει μόνο για games, εάν κάποιος έχει προγράμματα που οι εταιρείες τους δεν υποστηρίζουν τα Vista αλλάζει το θέμα)

Τα ΧΡ ΔΕΝ υποστηρίζουν directx10 άσχετο εάν βγήκαν κάποια patch που ενεργοποιούν high quality γραφικά, ακόμα και σε αυτά τα παιχνίδια με τη χρήση του patch ΔΕΝ γινεται η χρήση του directx10 και ο λόγος είναι απλός, πώς να γίνει αφού οι βιβλιοθήκες του δεν υπάρχουν στον πυρήνα του λειτουργικού??

και κάτι άλλο ... η απόδοση των παιχνιδιών είναι ακριβώς η ίδια (σας παρακαλώ μην postaρετε links που να βγάζουν τα ΧΡ νικητές για 1-2FPS γιατί είμαι σίγουρος ότι δεν φαίνεται η διαφορά για 1-2 frames) Το πρόβλημα του φίλου είναι απλό...

-Εάν είναι φανατικός gamer και η αγορά του λειτουργικού δεν είναι πρόβλημα τότε προτείνονται τα Vista

-Eάν η τιμή είναι πρόβλημα ή εάν δεν σε ενδιαφέρουν τα "πιο όμορφα" γραφικά μένεις με ΧΡ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ γνήσια αγορασμένα βιστα έχω, και τα έχω μόνο για ιντερνετ και ταινίες... Ντάξει και κανα προ, γιατι κάνει κάτι $#$% στα xp που και που, αλλα γενικά ντάξει, και ορατή να μην είναι η απώλεια frames σε ξενερώνει όσο να πεις... Πάντως γενικα ειναι καλύτερο λειτουργικό, για αυτό δεν υπάρχει αμφιβολία!

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειναι κατοχος 295 gtx ουτε για αστειο δεν μπορω να βαλω XP , η καρτα χαντακονεται τρελα , απο frames σπασιματα, μολις βαλω τα vista 64 bit ολα τρεχουν νερο!

Και στο crossfire 2x4850 που ειχα παλει καλυτερα ετρεχε στα vista!

Επισης και η 280 gtx σε καποια παιχνιδια επερνε τα πανω της στα vista οπως στο far cry 2 25% αποδοση επιπλεον ειχε!

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται κάθε thread σχετικό με XP vs Vista να σηκώνει θύελλα αντιπαραθέσεων? Και φανταστείτε ότι κοντεύουν 2 χρόνια από την κυκλοφορία των Vista, αυτό και μόνο καταδεικνύει την τεράστια αποτυχία τους τόσο εμπορικά όσο και για τον καθημερινό χρήστη.

Και μην ξεχνάτε ότι εδώ είμαστε ένα forum advanced και βάλε χρηστών για αυτό και βρίσκονται αρκετοί που έχουν δοκιμάσει vista και παραθέτουν απόψεις. Σε παγκόσμιο επίπεδο όπου έχουμε να κάνουμε με όλους τους χρήστες το 73% χρησιμοποιεί XP.

Εγώ προσωπικά που υποστηρίζω καμιά δεκαριά εταιρίες δεν πρόκεται να αγγίξω τα ΧP τουλάχιστον μέχρι και το τέλος του 2014 που είναι και το επίσημο end of support από την microsoft και είμαι σίγουρος ότι ακόμη και τότε το παγκόσμιο ποσοστό ΧP θα είναι πάνω από 50% γιατί από ότι είδα τα 7 βελτιωμένα Vista είναι. Μπορεί να κάνω λάθος, μπορεί και όχι προσωπική εκτίμηση είναι.

Τωρά για την αρχική ερώτηση του thread δεν μπορώ να φανταστώ με ποιόν τρόπο και με ποια υπαρκτή τεχνολογία σε αυτό τον κόσμο το ίδιο παιχνίδι, στο ίδιο μηχάνημα να τρέχει πιο γρήγορα σε ένα λειτουργικό καμιά 10ριά φορές βαρύτερο από το άλλο. Απλή λογική. Ίσως κάποιο hardware να έχει μεγαλύτερη συμβατότητα με Vista δεν ξέρω αλλά και πάλι δεν νομίζω μια GTX 285 πχ. να υπολειτουργεί σε XP όπως είπε κάποιο παιδί.

Για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω δοκιμάσει Vista για πάνω από ένα μήνα συνεχόμενα και επίσης δεν παίζω πολλά παιχνίδια, μόνο με εταιρικά δίκτυα ασχολούμαι. Δεν ξέρω αν η γνώμη μου λοιπόν έχει αξία, απλά την παρέθεσα.

Link to comment
Share on other sites

Sebastian μη μας τρελαίνεις οτι χαντακώνεται η 295 , μήπως την τρέχεις σε xp 64 και δεν έχει καλούς drivers?

σε άλλο πόστ πάντως άλλα δηλώνεις....

οσο για το fallout 3 που ειπε ο φιλος μας (εχω δυο λειρουργικα πανω και το περασα και στα δυο XP 64 BIT kai VISTA ULTI 64 BIT) λοιπον

1) VISTA 64 BIT (DRIVERS 181.22 λογο mirror edge) δεν μου παιζει καθολου , μεχρι τα μενου με παει και μετα error (αλλα δεν φταει η nvidia αλλο φταει φανταζομαι χαχαχαχα)

2) ΧP 64 BIT EDITION (DRIVERS 185.20) το παιχνιδι παιζει μια χαρουλα με τερμα ολα 1920χ1200+χ8ΑΑ+Χ16ΑΦ ποτε δεν επεσε κατω απο 60 fps! Μιση ωρα επαιξα φιλος και δεν παρατηρησα κατι το περιεργο!

Οσο για το fur mark βαρεσα 95 βαθμους! Αλλα τι να το κανεις ρε φιλος το furmark οταν στα games και σε ολα τα αλλα δεν περναει τους 75 !

έλα σε έπιασα πιο κάτω....

θα σου πω κατι , οι drivers ειναι βρεφικο σταδιο ακομη....θα σου πω το εξης , στο xp 64 bit δεν μπορεις με τιποτα να παιξεις crysis και crysis warhead ( και στα δυο πτωσεις frames , ξαφανιζονται αντικειμενα, σε κουφα σημεια πρασινιζουν τα textures) οτι drivers και αν δοκιμασα! Αντιθετα στο VISTA 64 BIT παιζει νερακι και χαρμα οφθαλμου, γενικα στα vista 64 bit παιζουν τελεια, τωρα το fallout μαλλον φταει ο θειος απο την αμερικη που μου εστειλε το game γιατι μεχρι τα μενου παει!!!!!
Link to comment
Share on other sites

@SirGeorge:

To οτι κοντεβουν 2 χρονια απο την κυκλοφορια των Vista,δεν τα καθιστουν αποτυχημενα,δεν εχει να κανει με τον χρονο,απο που και ως που...

Δεν σημεναινει μαλιστα οτι το 73% των χρηστων αυτων εχουν XP επειδη τα θεωρουν καλυτερα,αλλα ισως επειδη εχουν low και πολυετιας συστημα(οπως και εγω μεχρι περσυ) και για αυτο αναγκαστικα τα εχουν.

Εσυ λεγοντας οτι θα τα εχεις μεχρι το 2014(παιδια προσοχη στις 21/12/2012^^dooms day κ etc),δειχνει πως και εσυ εχεις XP μονο και μονο απο αγαπη η κολλημα και οχι γιατι σε αργουν τα Vista,γιατι οπως λες και μονος σου δεν εισαι gamer και μαλιστα απαιτητικος. :):)

Link to comment
Share on other sites

@SirGeorge:

και το προτείνεις αυτό επειδή τα ΧΡ υποστηρίζουν το directx10 ?? (sorry εαν κόλλησα στο directx αλλά ο φίλος ρώτησε αν αξίζει μόνο για games, εάν κάποιος έχει προγράμματα που οι εταιρείες τους δεν υποστηρίζουν τα Vista αλλάζει το θέμα)

Τα ΧΡ ΔΕΝ υποστηρίζουν directx10 άσχετο εάν βγήκαν κάποια patch που ενεργοποιούν high quality γραφικά, ακόμα και σε αυτά τα παιχνίδια με τη χρήση του patch ΔΕΝ γινεται η χρήση του directx10 και ο λόγος είναι απλός, πώς να γίνει αφού οι βιβλιοθήκες του δεν υπάρχουν στον πυρήνα του λειτουργικού??

my friend εχω βαλει games πρωτα σε βιστα και μετα καπακι σε ξπ να δω και καλα διαφορες και πιστεψε δεν ειδα τπτ εκτος απο ελαχιστα games αλλα και εκει διαφορες που μονο αν βαλεις το κεφαλι σου 5cm απο την οθονη θα δεις.και μην μου πεις τωρα οτι εσυ την ωρα που λιωνεις παιρνεις χαμπαρι τετοιες διαφορες που μονο με screenshot που προσοχη βλεπεις.το ιδιο game ειναι ελεος δλδ.μλκιες της mc ειναι το directx10 .

φιλε hydra το οτι το 70+ ακομα εχει ξπ δειχνει μονο οτι τα βιστα δεν πετυχαν στην αγορα επειδη ηταν προβληματικο και βαρυ λειτουργικο και δεν το προτειμησε ο κοσμος.και αυτο το 20+ που εχουν βιστα laptop ειναι κυριως.οσοι ξερω να παιρνουν new pcia(desktop) ξπ εβαλαν απλα επειδη δεν υπαρχει κανενας λογος να βαλεις βιστα εκτος ξαναλεω αν εχεις βαρεθει τα ξπ και θες να δεις κανα εφφε.κατι ιστοριες οτι τα βιστα ειναι πιο ασφαλη τα games ειναι πολυ καλυτερα κλπ κλπ ειναι παραμυθια.και εγω my friend new pc εχω καλο τερατακι αλλα ουτε σκεφτηκα να βαλω βιστα και δεν ειναι αγαπη για τα ξπ, ειναι κοινη λογικη,γιατι να φυγω απο κατι που ειναι εγγυημενα καλο και να παω σε κατι που δεν δειχνει να ειναι καλυτερο?

Link to comment
Share on other sites

Sebastian μη μας τρελαίνεις οτι χαντακώνεται η 295 , μήπως την τρέχεις σε xp 64 και δεν έχει καλούς drivers?

σε άλλο πόστ πάντως άλλα δηλώνεις....

έλα σε έπιασα πιο κάτω....

Nαι ρε αγορινα μου και ο χρηστης christaras με XP 32 BIT και 295 GTX βογγιξε με τα XP και πηγε σε VISTA οπως του ειπα και ειδε ΘΕΟ! Και δεν ειναι μονο αυτοι ειναι και αλλοι!

Και η 280 gtx που ειχα πριν καλυτερα επαιζε σε vista!

Link to comment
Share on other sites

Nαι ρε αγορινα μου και ο χρηστης christaras με XP 32 BIT και 295 GTX βογγιξε με τα XP και πηγε σε VISTA οπως του ειπα και ειδε ΘΕΟ! Και δεν ειναι μονο αυτοι ειναι και αλλοι!

Και η 280 gtx που ειχα πριν καλυτερα επαιζε σε vista!

To οτι βογγιξες εσυ και ο χρηστης christaras με 280GTX και ΧP32 δεν σημαινει οτι δεν παιζει η 280GTX κανονικα με XP32....δηλαδή δεν συνεπαγεται, καταλαβαινεις ετσι?

οταν ελεγες οτι στο GTA4 σερνοταν η 280GTX σου με XP32, εγω εβλεπα αλλους να πηγαινει νερο..με XP32.

το Farcry2 ειναι αλλη ιστορια, ξεχωριστη με το θεμα, αφου ηταν γνωστο (το ειπαν οι παραγωγοι του) οτι το συγκεκριμενο παει καλυτερα (15% περιπου) σε Vista.

Δεν αμφιβαλλω οτι ειχες λιγοτερα προβλήματα με Vista, απλα δεν καταλαβαινω την γενικοτερη επιμονη σου οτι αυτη ειναι και η γενικη αληθεια.

Link to comment
Share on other sites

H δική μου άποψη πάντως είναι για σύστημα μέχρι 2GB ram windowsXP 32 δαγκωτό και για 4GB και πάνω Vista64. Το να κάθεσαι με 2 και vista σημαίνει ότι δεν είσαι απαιτητικός χρήστης και δεν έχεις πολλές απαιτήσεις απο το μηχάνημα.

Τώρα που βγήκε και το SP2 των vista ένα συγκριτικό απο το Lab είναι ότι πρέπει να δούμε τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ρε παιδια τι να πω,εγω με 2gb ειμαι με Vista 32 εδω και ενα χρονο και δεν εχω προβλημα,ειμαι απαιτητικος χρηστης -games -Πολυ download και το χω και ανοιχτο σχεδον ολη μερα 15+ ωρες... (εεε νταξ τα aero τα εχω βγαλει):p

Link to comment
Share on other sites

παιδες την καλησπερα μου, να πω οτι δεν ξεκινησα αυτο το ποστ για να γινει πολεμος xp vs vista. εχω και τα 2 γνησια 32bit εκδοσεις και επειδη επεσαν τα vista γνησια τωρα στα χερια μου με ενδιεφερε μονο για παιχνιδια. δεν θα τα εβαζα μονα τους καθως θα ειχα πρωτο τα xp γιατι εχω καποια προγραμματα που δεν τρεχουν σε βιστα. να τονισω οτι τα ειχα βαλει πολυ παλιοτερα οταν ηταν σε beta εκδοση. στο θεμα μας τωρα. εχω 3 x 1gb ram 1066hz και 4850 μαζι με εναν 8500 φαινονται και στην υπογραφη μου. αξιζει να τα βαλω ή θα καταντησει σπαστικο το boot menu Καθε φορα που θα ανοιγει το pc. η καρτα ηχου μου ειναι creative pro gamer θα υποστηριζεται σωστα? το λεω γιατι καπου ειχα διαβασει προβληματακια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.