Jump to content



Registry cleaner. Αξίζουν; Αν ναί, ποιό;


Fandom

Recommended Posts

Όπως λέει το θέμα παίδες, προτείνετε τη χρήση κάποιο reg cleaner, και αν ναι ποιού;

Δούλευα για καιρό jv16 μέχρι που κάποια στιγμή μου μάμησε το σύστημα. Μετά Τuneup Utilities αλλά δε μου φαίνεται και φοβερό. Εσείς;

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά πλέον δεν χρησιμοποιώ τίποτα τέτοιο και έχω βρει την ησυχία μου.

Κατα τα άλλα το ccleaner είναι καλό αλλά θέλει πολύ προσοχή. Σε vista είχε ξηλώσει κάτι components του windows installer με τραγικά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα το πιο ασφαλες ειναι το Registry Mechanic 6.

To δουλευω εδω και 3 χρονια και ποτε δεν μου εκανε καμια ζημια.

Τωρα... βρειτε εσεις τροπο να το εγκαταστησετε....:innocent:

Link to comment
Share on other sites

Το registry mechanic ειναι καλο,αλλα πριν καιρο που το δοκιμασα δεν δουλευε σε 64-bit vista..δεν ξερω αν εχει αλλαξει τωρα..

Και το tuneup utilities 2009 ειναι καλουτσικο..

Link to comment
Share on other sites

Με προσοχή, δηλαδή? Τι εννοείτε?

Εγώ χρησιμοποιώ το ccleaner 3 χρόνια και δεν έχει τύχει να μου δημιουργήσει πρόβλημα όταν διαγράφω ΟΛΑ τα Issues που βγάζει. Το χρησιμοποιώ μια φορά το μήνα ή όταν κάνω μαζεμένα πολλά install/uninstall και διαγράφω μόνο όταν είναι πολλά (τα issues).

Έχω ακούσει κι από άλλους ότι είναι ψιλο επικίνδυνο να διαγράφω ΟΛΑ τα issues. Το θέμα είναι πως δεν ξέρω ΠΟΤΕ κάτι ΔΕΝ πρέπει να το διαγράψω. Για λίγο τα φώτα σας παρακαλώ... !

Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω οτι το καλύτερο το κάνει το Vista Manager της Yamisoft, δεν είναι free βέβαια, αλλά κάνει τρομερή δουλειά όπως και πολύ καλό tweak-άρισμα των Vista, και των 7...

Το cc το χρησιμοποιώ μόνο για cleaner

Link to comment
Share on other sites

CCleaner και απο μενα.Κανενα προβλημα απο μενα.

Αν και τωρα με το total unistaller 5 σε καθε unistall που κανω , σβηνονται και απο registry :)

Το καλύτερο Registry Cleaner (ελεγχόμενο - όχι "πάρτα όλα") που είχα ήταν αυτό από τα Norton Utilities. Όταν μάλωσα με τον Peter (το Norton ντε!) έβαλα cCleaner αλλά όταν το έτρεξα 1-2 φορές το φοβήθηκε η ψυχή μου και αποφεύγω να το χρησιμοποιησω.

Ως αντίδοτο έχω το http://www.revouninstaller.com/ που κάνει uninstall "σκούπα" και προπαντώς ελεγχόμενα... αυτά τα μαγικά τύπου "one click και καθάρισες - για noobs, εγώ τα φοβάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Αν δουλεύει μην το πειράζεις!

Έτσι όπως είναι τα πράγματα, το καλύτερο είναι να στησεις ενα virtual PC και εκεί μένα να κάνεις τις δοκιμές σου. Ότι σου αρέσει το κάνεις install και στο κανονικό pc. Τα μεγάλα games κατά κανόνα μπαίνουν-βγαίνουν ok. Με ένα περισσότερο "pro" uninstaller νομίζω θα είσαι ok και με τα games.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει το θέμα παίδες, προτείνετε τη χρήση κάποιο reg cleaner, και αν ναι ποιού;

ΟΧΙ δεν προτείνουμε !!!

Αν κάποιος δεν ξέρει τι να κάνει με το μητρώο του πως θα ξέρει ένα πρόγραμμα ;

Αν χρειάζεται καθάρισμα μετά από install/uninstall ας χρησιμοποιήσει ένα installation monitor.

Link to comment
Share on other sites

Ως 'αυτόνονομο' πρόγραμμα καθαρισμού του μητρώου θα πρότεινα το WinAso Registrly Optimizer (4.2 η τρέχουσα έκδοση)...απόλυτα ασφαλές και αποδοτικό (καλύτερο από το ccleaner)

Για απεγκατάσταση χρησιμοποιώ το youruninstaller...

Το καλύτερο γενικά σχετικό εργαλείο νομίζω πως είναι εκείνο που περιλαμβάνεται στην σουίτα της Vcom, η οποία όμως περιλαμβάνει και πολλά ακόμη καλούδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλα και χρυσά τα tune-up utils αλλά το κομμάτι για το registry και η default ρύθμιση "κάντα όλα αβλεπεί" είναι αξιολύπητα. Ούτε καν να σε προειδοποιήσει ότι "ξέρεις, ετοιμάζομαι να στα κάνω όλα μαντάρα". Δε λέω, ο ανίδεος τα εκτιμά κάτι τέτοια αλλά βάλε ένα warnign ρε αδερφέ! Και μη το βάζεις στον shceduler να τρέχει αυτόματα χωρίς να μου πεις.

BTW, στα tune up το πιο ωραίο tool είναι το TuneUp Styler. Customάρεις άγρια τα XP με "φυσικό" τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Ως αντίδοτο έχω το http://www.revouninstaller.com/ που κάνει uninstall "σκούπα" και προπαντώς ελεγχόμενα... αυτά τα μαγικά τύπου "one click και καθάρισες - για noobs, εγώ τα φοβάμαι.

+1 στο Revo Uninstaller. Free και εξαιρετικός uninstaller αφαιρεί όλα τα registry keys κατά την απεγκατάσταση της εκάστοτε εφαρμογής.

Δεν έχω ξανακάνει uninstall από το control panel από την ώρα που τον έβαλα. Πραγματικά εξαιρετικό utility για free.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.