Jump to content



Ελληνικό Interface (MUI) σε Αγγλικά XP SP3


neuromancer

Recommended Posts

Στo παλιό PC με Αγγλικά Win XP Pro με SP2, είχα βάλει κάποια στιγμή το Greek MUI που επιτρέπει να επιλέγεις γλώσσα διεπαφής μεταξύ Greek και English, ανά user account.

Προσπαθώ να κάνω το ίδιο για ένα PC που στήνω τώρα, αλλά το MUI set-up λέει ότι δεν είναι το κατάλληλο για την έκδοση win που έχω. Το πρόβλημα είναι ότι έχω win XP Pro English με SP3 και φαίνεται ότι η MS δεν ανανέωσε το MUI γιατί σπρώχνει τα Vista που έχουν τελείως ανεξάρτητο και αυτόνομο user interface (τα Vista είναι language neutral - απλά τσοντάρεις ένα language pack και εχεις localized version).

Έχει κανείς εγκαταστήσει MUI σε Win XP SP3 ? Aν ναι, πώς?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, βάζω το update και μετά το MUI θα μπει ok, παρόλο που έχω XP SP3 ?

Το update μιλάει για MUI update στο SP3. Δηλαδή, έχεις SP2 με MUI. Παίρνεις XP SP3, βάζεις το Update και παίρνεις και το MUI update for SP3. Αυτό δεν εννοεί με το παρακάτω ?

Install this package to get the Microsoft Multilingual User Interface Pack (MUI) Update for Windows XP Service Pack 3 (SP3).

Link to comment
Share on other sites

Στo παλιό PC με Αγγλικά Win XP Pro με SP2, είχα βάλει κάποια στιγμή το Greek MUI που επιτρέπει να επιλέγεις γλώσσα διεπαφής μεταξύ Greek και English, ανά user account.

Προσπαθώ να κάνω το ίδιο για ένα PC που στήνω τώρα, αλλά το MUI set-up λέει ότι δεν είναι το κατάλληλο για την έκδοση win που έχω. Το πρόβλημα είναι ότι έχω win XP Pro English με SP3 και φαίνεται ότι η MS δεν ανανέωσε το MUI γιατί σπρώχνει τα Vista που έχουν τελείως ανεξάρτητο και αυτόνομο user interface (τα Vista είναι language neutral - απλά τσοντάρεις ένα language pack και εχεις localized version).

Έχει κανείς εγκαταστήσει MUI σε Win XP SP3 ? Aν ναι, πώς?

Λίγο off topic, απλά επειδή το ανέφερες, language pack αλλάζεις μόνο σε Vista Ultimate και Vista Enterprise.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο off topic, απλά επειδή το ανέφερες, language pack αλλάζεις μόνο σε Vista Ultimate και Vista Enterprise.

Γίνεται και στις άλλες εκδόσεις :

Try Vistalizator - this tool allows you to change display language in Vista editions other than (officially supported) Ultimate, like Starter, Home Basic, Home Premium and Business

http://www.froggie.sk/

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα ακουω οτι στα xp μπορεις να αλλαζεις τις γλωσσες σα πουκαμισα! :p

Μέχρι και το SP2 μπορούσες. Το έχω κάνει στο παλιό PC που είχε XP Pro αγγλικά και το έδωσα στη γυναίκα που όμως το ήθελε με ελληνικά. Το δικό μου account τρέχει στα αγγλικά ενώ της γυναίκας στα ελληνικά. Το ίδιο έγινε και στο Office 2003 βάζοντας το Office 2003 MUI.

Η MS δεν έκανε update το Win MUI ώστε να μπαίνει και σε XP SP3 γιατί προωθεί τα Vista. Μόνο ένα patch έβγαλε για να παίζουν σε ελληνικά 2-3 εφαρμογές του SP3 για όσους έβαλαν SP3 πάνω σε WinXP SP2 με περασμένο το MUI.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και το SP2 μπορούσες. Το έχω κάνει στο παλιό PC που είχε XP Pro αγγλικά και το έδωσα στη γυναίκα που όμως το ήθελε με ελληνικά. Το δικό μου account τρέχει στα αγγλικά ενώ της γυναίκας στα ελληνικά. Το ίδιο έγινε και στο Office 2003 βάζοντας το Office 2003 MUI.

Η MS δεν έκανε update το Win MUI ώστε να μπαίνει και σε XP SP3 γιατί προωθεί τα Vista. Μόνο ένα patch έβγαλε για να παίζουν σε ελληνικά 2-3 εφαρμογές του SP3 για όσους έβαλαν SP3 πάνω σε WinXP SP2 με περασμένο το MUI.

Κι ομως εχει βγαλει update...εγω εβαλα κανονικα το mui σε SP3.

Link to comment
Share on other sites

Sorry (το έβγαλα). Συνήθως το λέω στην δεύτερη άρνηση (μολις κάηκες :yu:).

"Δεν υπάρχει" αυτό που έχω στο PC δίπλα μου..? :hehe: Έγινε Jack!

ΒΤW, χρόνια πολλά!

Συνεννοηση μπουζουκι... αστο γιατι θα ξεφυγει πολυ το θεμα:dots:

Link to comment
Share on other sites

ε γι αυτο σου λεω συννενοηση μπουζουκι...

ποτε δεν ειπα οτι ΔΕΝ υπαρχει... ειπα οτι πρωτη φορα το ακουω...

αλλα δε νοηεις να το καταλβαεις αυτο...

το RTFM ειναι ακυρο μιας και δεν υπαρχει manual....

ελπιζω να καταλαβες τωρα....

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.